Jurajska przeciw przemocy. W galerii odbędzie się społeczny happening

Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations
ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl
Skala przemocy wobec najmłodszych ciągle rośnie. Z danych zebranych przy pomocy „Niebieskiej karty” wynika, że rocznie jej ofiarami pada nawet 40 tys. nieletnich. Większość, bo ponad 30 tys., to dzieci wieku od 0 do 13 lat.
To zjawisko, w stosunku, do którego nie można być dłużej obojętnym. Wyrazem tego głośnego sprzeciwu wobec przemocy będzie organizowane w Galerii Jurajskiej wydarzenie pod hasłem „Kochaj nie krzywdź”, które już 2 grudnia przygotuje Stowarzyszenie Miłośników Sportu EFEKT z Częstochowy.
Jego celem będzie zwrócenie uwagi na to, jakie są skutki przemocy wobec nieletnich, a także przypomnienie mieszkańcom Częstochowy i okolic, aby reagować, kiedy jest się świadkiem krzywdy dziecka. Pomoże w tym m.in. happening plastyczny.
Na olbrzymim płótnie kilkanaście dzieci stworzy obraz pokazujący świat bez przemocy, agresji, dyskryminacji i ciągłego poniżania. Nad powstawaniem pracy, ukazującej lepszy świat oczami dziecka, czuwać będzie artysta Wojciech Kołsut.
To jednak nie wszystko. Na scenie będzie można także posłuchać wystąpień na temat skutków i form przemocy, przygotowanych m.in. przez przedstawiciela prewencji Miejskiej Komendy Policji w Częstochowie oraz Agatę Wierny, pełnomocniczkę Prezydenta Miasta Częstochowy ds. Równych Szans.
W trakcie będzie można dowiedzieć się, jakie są formy przemocy w rodzinie i jak jej zapobiegać, a także jakie są zasady równego traktowania bez dyskryminacji ze względu na płeć, orientację seksualną czy pochodzenie. Ponadto odczytane zostaną poruszające historie dzieci na temat przemocy rówieśniczej i domowej, przygotowane w formie listu do przyjaciela.
Całość dopełnią występy taneczne, akrobatyczne i wokalne. Ich zadaniem będzie pokazanie jak ruch, aktywność sportowa czy pasja pozytywnie wpływają na dzieci, ucząc odwagi, poczucia własnej wartości i relacji międzyludzkich. O tę część zadbają: Częstochowski Teatr Tańca, formacja taneczna Bellyteam oraz klub sportowy SMS EFEKT Częstochowa.
– Tego typu wydarzenie społeczne gościmy w Jurajskiej po raz pierwszy. Jest ono wyrazem naszego stanowczego „nie” dla przemocy, zwłaszcza w kontekście niedawnych wydarzeń w Częstochowie, które wstrząsnęły Polską, ale także w kontekście narastającej fali przemocy w domach i szkołach – mówi Violetta Dziubin-Łuszczyk, dyrektor marketingu Galerii Jurajskiej.
– Formuła wydarzenia została tak opracowana, aby w przestępny sposób zwrócić uwagę mieszkańców regionu na problem, ale także skłonić do działania, uwrażliwiając na zjawisko przemocy w różnej formie. Przygotowany happening dostarcza bowiem solidnej porcji wiedzy, jak pomóc ofiarom. Pokazuje także, oczami i słowami dziecka, jak dramatyczne są skutki zaniedbania, agresji i przemocy – dodaje.
Wśród zaproszonych na happening gości znajdą się: Świetlica Socjoterapeutyczna „Ludki z Blaszanej Budki, Częstochowski Teatr Tańca, formacja taneczna Bellyteam, dzieci ćwiczące akrobatykę i skoki do wody w Stowarzyszeniu Miłośników Sportu EFEKT, policjant z Komendy Miejskiej Policji, artysta Wojciech Kołsut, radna Małgorzata Iżyńska, Agata Wierny - pełnomocniczka Prezydenta Miasta Częstochowy ds. Równych Szans. Wydarzenie realizowane jest wspólnie z Gminą Miastem Częstochowa, Galerią Jurajską, Komendą Miejską Policji, CzTPS oraz przyjaciółmi, którzy wspomagają Stowarzyszenie Miłośników Sportu EFEKT. Happening „Kochaj nie krzywdź” rozpocznie się o godz. 14.00.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.