Komunikaty PR

Kamery termowizyjne nowym standardem w obiektach użyteczności publicznej?

2021-05-25  |  09:26
Biuro prasowe

Popularność monitoringu cieplnego wzrosła diametralnie z powodu pandemii, ale jego efektywność sprawia, że zainteresowanie nim nie zniknie w momencie ogłoszenia jej końca. Do celów innych niż epidemiologiczne z kamer termowizyjnych najczęściej korzystają służby mundurowe, lotniska, duże przedsiębiorstwa, fabryki, obiekty sportowe i inni zarządcy rozległych obiektów.

Kamery termowizyjne nie są nowością na rynku. Głównie kojarzone z wojskiem, policją czy służbami ratowniczymi, były wcześniej wykorzystywane także w obiektach użyteczności publicznej, ale były to jednostkowe przypadki i dopiero pandemia wywołała boom na termowizję. Jest to w pełni zrozumiałe, ponieważ technologia ta umożliwia masowy i natychmiastowy pomiar temperatury ciała osób znajdujących się w budynku, więc wydatnie pomaga w walce z koronawirusem dzięki szybkiej identyfikacji potencjalnie zarażonych.

Dostępne obecnie rozwiązania pozwalają na jednoczesny pomiar temperatury kilkudziesięciu osób w czasie rzeczywistym. Wynik pokazywany jest w ciągu sekundy, a dokładność pomiaru wynosi od 0,5 do 0,3 °C. W zależności od zastosowanej kamery jej zasięg wynosi od 1 do nawet 9 metrów, a pole widzenia do 4 metrów. Co jednak najważniejsze kamera w momencie wykrycia podwyższonej temperatury momentalnie wysyła powiadomienie wraz ze zdjęciem potencjalnie zarażonej osoby. Ponadto, kamery mogą też analizować, czy ludzie znajdujący się w budynku mają na twarzy maseczki ochronne. Dlatego w wielu obiektach systemy monitoringu zostały już uzupełnione o termowizję i uważam, że trend ten się utrzyma, także po pandemii, ponieważ monitoring cieplny ma szerokie zastosowanie – mówi Sławomir Wojtacki, Prezes Zarządu Sprint S.A.

Dlaczego monitoring cieplny będzie standardem w wielu obiektach?

Podstawową przyczyną wzrostu zainteresowania termowizją jest oczywiście pandemia, która po pierwsze potrwa jeszcze pewien czas, a po drugie, na stałe zmieniła standardy bezpieczeństwa. Dostosowywanie monitoringu do wykrywania zagrożeń epidemiologicznych w obiektach użyteczności publicznej staje się więc powszechne. Warto pamiętać, że kamery termowizyjne pracują zazwyczaj w parze z tradycyjnymi, co sprawia, że ich możliwości wykraczają poza kontrolę epidemiologiczną osób w budynku. Mogą być na przykład wmontowane w terminale czy panele ścienne do kontroli dostępu do budynku, do których osoby wchodzące zbliżają swoje karty pracowniczy czy przepustki dla gości. Kamery badają wtedy nie tylko temperaturę danej osoby, ale też weryfikują jej tożsamość. Monitoring uzupełniony o wykrywanie ciepła może być też przydatny w nadzorze dużych otwartych przestrzeni pod kątem obecności zwierząt czy niepowołanych osób, czyli np. w parkach maszynowych, na parkingach, terenach lotnisk czy węzłów kolejowych. Można je również stosować w komunikacji i transporcie – mogą wspierać kontrolę ciągów komunikacyjnych czy tuneli, gdzie zwykły monitoring może nie zapewniać odpowiedniej precyzji. Co więcej, coraz częściej są montowane także wewnątrz pojazdów transportu zbiorowego.

Kamery termowizyjne w przeciwieństwie do zwykłych są „odporne” na warunki atmosferyczne. Ich praca nie traci na dokładności wraz z pogorszeniem widoczności w trakcie ulewy czy gęstej mgły. Cały czas dostarczają najważniejsze dane. Ich niewrażliwość na poziom oświetlenia sprawia, że już teraz widzę rosnące zainteresowanie instalacją monitoringu termowizyjnego w celach innych niż pandemiczne. Najczęściej korzystają z nich w ten sposób zarządcy dużych nieruchomości i terenów, jak lotniska czy fabryki. Coraz częściej interesują się nimi też zarządcy obiektów sportowych – mówi Sławomir Wojtacki ze Sprint S.A.

Kamery termowizyjne są obecnie montowane najczęściej w:

  • szpitalach,
  • sklepach i galeriach handlowych,
  • dworcach,
  • lotniskach,
  • obiektach sportowych,
  • fabrykach,
  • biurach,
  • szkołach,
  • obiektach i na terenach pod opieką służb mundurowych.


O czym warto pamiętać, uruchamiając monitoring termowizyjny?

W przypadku kontroli osób wchodzących do budynku warto przede wszystkim zadbać o dwie kwestie. Po pierwsze, kamer nie wolno ustawiać naprzeciw wejścia, ponieważ może to zaburzyć wyniki. Dlatego strefy pomiaru powinny być wyznaczone w miejscach, gdzie nie ma za dużego ruchu powietrza i wahań temperatury zewnętrznej. Drugą rzeczą, którą warto wziąć pod uwagę, jest uruchomienie tzw. czarnego ciała w polu widzenia kamery, czyli obiektu o stałej temperaturze, który będzie punktem odniesienia dla prowadzonych pomiarów i zwiększy ich precyzję. Z kolei w przypadku montażu systemów zewnętrznych należy brać pod uwagę przede wszystkim fakt, że kamery termowizyjne nie są w stanie dokonać odczytu przez szkło, co nie zawsze jest przeszkodą w przypadku zwykłego obrazu.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Zdrowa, drewniana placówka żłobkowo-przedszkolna gotowa w Trzebielu Biuro prasowe
2024-07-31 | 12:30

Zdrowa, drewniana placówka żłobkowo-przedszkolna gotowa w Trzebielu

ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/001fa58d1370123be7c95f6f444ad65520240730173555/7a552ca808be77ff2ba38b57a2a2228f20240730173645/507ce9   Zdrowa, drewniana placówka
Nieruchomości Cogito EU dołączy do grona najemców MLP Gliwice
2024-07-31 | 10:00

Cogito EU dołączy do grona najemców MLP Gliwice

Dostawca części do maszyn budowlanych wynajął 4,5 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni w centrum logistycznym MLP Gliwice. Dostęp do nowego obiektu firma Cogito EU uzyska w listopadzie br. W
Nieruchomości City Point Targówek: 70% powierzchni hali C2 objęte umowami pre-let
2024-07-31 | 09:30

City Point Targówek: 70% powierzchni hali C2 objęte umowami pre-let

Spółka joint venture utworzona przez Partners Group, jedną z największych prywatnych firm inwestycyjnych działającą w imieniu swoich klientów oraz Peakside Capital Advisors,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Zbiory czereśni zakończyły się o miesiąc wcześniej niż zazwyczaj. Z powodu szybszej wegetacji owoce przypominają te z południa Europy

Zmiany klimatyczne wpływają na uprawy i zbiory owoców. Drzewa czereśni zakwitły w tym roku o kilka tygodni wcześniej niż zazwyczaj. Ciepła i słoneczna pogoda już w marcu przyspieszyła kwitnienie. W efekcie, o ile w poprzednich latach czereśnie można było kupić jeszcze w sierpniu, w tym roku już w lipcu zbierano późne odmiany. – Sezon wegetacyjny był o wiele dłuższy, a temperatura była wysoka w trakcie dojrzewania owoców. To warunki porównywalne z włoskim klimatem, a owoce, które udało nam się wyprodukować, są doskonałej jakości – mówi Krzysztof Czarnecki, wiceprezes Związku Sadowników RP. Część upraw zniszczyły jednak kwietniowe przymrozki.

Prawo

Osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie czekają na ustawę o asystencji osobistej. Dzięki niej może wzrosnąć zainteresowanie pracą w tym zawodzie

Polska jest jednym z ostatnich europejskich krajów bez ustawy o asystencji osobistej. Tymczasem wspieranie osób z niepełnosprawnościami w różnych aspektach życia może mieć kluczowe znaczenie dla rynku pracy. Zatrudnienie będzie mogła znaleźć część osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie. Stworzy to też duże zapotrzebowanie na pracę asystentów. Dziś część z nich nie chce podejmować niepewnego zatrudnienia, nieuregulowanego w przepisach. – Jest przestrzeń dla tego nowego, bardzo prestiżowego w Europie zawodu asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością, który wesprze system ochrony zdrowia – przekonuje Małgorzata Szumowska, prezeska Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna.

Bankowość

Małe i średnie firmy czeka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem. Banki chcą im w tym pomagać

Hasła takie jak zrównoważony rozwój, ESG, taksonomia czy dekarbonizacja będą w nadchodzącym czasie dotyczyć nie tylko korporacji, ale też małych i średnich firm. Chcąc pozostać konkurencyjnymi uczestnikami łańcucha dostaw, także mniejsze podmioty  będą musiały wypełnić unijne wymogi i realizować proekologiczne projekty. To jednak oznacza dla nich szereg wyzwań, związanych chociażby z poznaniem wymogów unijnych, terminów ich realizacji i całym aspektem ich wdrożenia. Wydany właśnie przez Bank Ochrony Środowiska przewodnik, podsumowujący najważniejsze wyzwania legislacyjne, ma pomóc przedsiębiorcom się odnaleźć w gąszczu regulacji.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.