Komunikaty PR

Kamery termowizyjne nowym standardem w obiektach użyteczności publicznej?

2021-05-25  |  09:26
Biuro prasowe

Popularność monitoringu cieplnego wzrosła diametralnie z powodu pandemii, ale jego efektywność sprawia, że zainteresowanie nim nie zniknie w momencie ogłoszenia jej końca. Do celów innych niż epidemiologiczne z kamer termowizyjnych najczęściej korzystają służby mundurowe, lotniska, duże przedsiębiorstwa, fabryki, obiekty sportowe i inni zarządcy rozległych obiektów.

Kamery termowizyjne nie są nowością na rynku. Głównie kojarzone z wojskiem, policją czy służbami ratowniczymi, były wcześniej wykorzystywane także w obiektach użyteczności publicznej, ale były to jednostkowe przypadki i dopiero pandemia wywołała boom na termowizję. Jest to w pełni zrozumiałe, ponieważ technologia ta umożliwia masowy i natychmiastowy pomiar temperatury ciała osób znajdujących się w budynku, więc wydatnie pomaga w walce z koronawirusem dzięki szybkiej identyfikacji potencjalnie zarażonych.

Dostępne obecnie rozwiązania pozwalają na jednoczesny pomiar temperatury kilkudziesięciu osób w czasie rzeczywistym. Wynik pokazywany jest w ciągu sekundy, a dokładność pomiaru wynosi od 0,5 do 0,3 °C. W zależności od zastosowanej kamery jej zasięg wynosi od 1 do nawet 9 metrów, a pole widzenia do 4 metrów. Co jednak najważniejsze kamera w momencie wykrycia podwyższonej temperatury momentalnie wysyła powiadomienie wraz ze zdjęciem potencjalnie zarażonej osoby. Ponadto, kamery mogą też analizować, czy ludzie znajdujący się w budynku mają na twarzy maseczki ochronne. Dlatego w wielu obiektach systemy monitoringu zostały już uzupełnione o termowizję i uważam, że trend ten się utrzyma, także po pandemii, ponieważ monitoring cieplny ma szerokie zastosowanie – mówi Sławomir Wojtacki, Prezes Zarządu Sprint S.A.

Dlaczego monitoring cieplny będzie standardem w wielu obiektach?

Podstawową przyczyną wzrostu zainteresowania termowizją jest oczywiście pandemia, która po pierwsze potrwa jeszcze pewien czas, a po drugie, na stałe zmieniła standardy bezpieczeństwa. Dostosowywanie monitoringu do wykrywania zagrożeń epidemiologicznych w obiektach użyteczności publicznej staje się więc powszechne. Warto pamiętać, że kamery termowizyjne pracują zazwyczaj w parze z tradycyjnymi, co sprawia, że ich możliwości wykraczają poza kontrolę epidemiologiczną osób w budynku. Mogą być na przykład wmontowane w terminale czy panele ścienne do kontroli dostępu do budynku, do których osoby wchodzące zbliżają swoje karty pracowniczy czy przepustki dla gości. Kamery badają wtedy nie tylko temperaturę danej osoby, ale też weryfikują jej tożsamość. Monitoring uzupełniony o wykrywanie ciepła może być też przydatny w nadzorze dużych otwartych przestrzeni pod kątem obecności zwierząt czy niepowołanych osób, czyli np. w parkach maszynowych, na parkingach, terenach lotnisk czy węzłów kolejowych. Można je również stosować w komunikacji i transporcie – mogą wspierać kontrolę ciągów komunikacyjnych czy tuneli, gdzie zwykły monitoring może nie zapewniać odpowiedniej precyzji. Co więcej, coraz częściej są montowane także wewnątrz pojazdów transportu zbiorowego.

Kamery termowizyjne w przeciwieństwie do zwykłych są „odporne” na warunki atmosferyczne. Ich praca nie traci na dokładności wraz z pogorszeniem widoczności w trakcie ulewy czy gęstej mgły. Cały czas dostarczają najważniejsze dane. Ich niewrażliwość na poziom oświetlenia sprawia, że już teraz widzę rosnące zainteresowanie instalacją monitoringu termowizyjnego w celach innych niż pandemiczne. Najczęściej korzystają z nich w ten sposób zarządcy dużych nieruchomości i terenów, jak lotniska czy fabryki. Coraz częściej interesują się nimi też zarządcy obiektów sportowych – mówi Sławomir Wojtacki ze Sprint S.A.

Kamery termowizyjne są obecnie montowane najczęściej w:

  • szpitalach,
  • sklepach i galeriach handlowych,
  • dworcach,
  • lotniskach,
  • obiektach sportowych,
  • fabrykach,
  • biurach,
  • szkołach,
  • obiektach i na terenach pod opieką służb mundurowych.


O czym warto pamiętać, uruchamiając monitoring termowizyjny?

W przypadku kontroli osób wchodzących do budynku warto przede wszystkim zadbać o dwie kwestie. Po pierwsze, kamer nie wolno ustawiać naprzeciw wejścia, ponieważ może to zaburzyć wyniki. Dlatego strefy pomiaru powinny być wyznaczone w miejscach, gdzie nie ma za dużego ruchu powietrza i wahań temperatury zewnętrznej. Drugą rzeczą, którą warto wziąć pod uwagę, jest uruchomienie tzw. czarnego ciała w polu widzenia kamery, czyli obiektu o stałej temperaturze, który będzie punktem odniesienia dla prowadzonych pomiarów i zwiększy ich precyzję. Z kolei w przypadku montażu systemów zewnętrznych należy brać pod uwagę przede wszystkim fakt, że kamery termowizyjne nie są w stanie dokonać odczytu przez szkło, co nie zawsze jest przeszkodą w przypadku zwykłego obrazu.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen

Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują  wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.

Prawo

Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą

Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.

IT i technologie

Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii

– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.