Komunikaty PR

Klimatyzacja rozwiązaniem na upały

2023-05-26  |  01:00
Biuro prasowe

Afrykańskie upały powoli stają się normą. Rozwiązaniem, które może pomóc w pokonaniu upałów jest montaż klimatyzacji, o której warto pomyśleć przed latem. Mieszkańcy bloków mogą skorzystać z tego rozwiązania pod warunkiem, że spełnią kilka warunków formalnych i dojdą do porozumienia z sąsiadami.

Komentarz Mariusza Łubińskiego, Prezesa Zarządu Admus Sp. z o.o., firmy wyspecjalizowanej w zarządzaniu nieruchomościami.

Montaż klimatyzacji w mieszkaniach staje się coraz popularniejszy. Biorąc pod uwagę jakie temperatury w ostatnim czasie gościły w naszym kraju, decyzja o montażu takich urządzeń jest jak najbardziej uzasadniona. Mieszkania w blokach bardzo często budowane są w taki sposób, że wszystkie okna skierowane są w jedną stronę, jeżeli jest to ściana południowa, czyli ta najbardziej nasłoneczniona, mieszkanie zamienia się w nagrzaną puszkę. W takiej sytuacji zamykanie i zasłanianie okien czy uruchomienie wiatraków nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Właśnie wtedy najlepszym rozwiązaniem wydaje się być zamontowanie klimatyzacji. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie i montażu tego rodzaju urządzenia warto zapoznać się z opinią wspólnoty lub spółdzielni i sąsiadów.

Montaż klimatyzacji na elewacji budynku wymaga uprzedniego uzyskania pozwolenia od wspólnoty mieszkaniowej bądź spółdzielni, itp.Elewacja to część wspólna nieruchomości. Poza tym, często wiążą się z nią prawa autorskie, niezbywalne, należące do architektów lub deweloperów. To dotyczy zwłaszcza nowych budynków. Aby zarządca lub administrator mógł wydać zgodę, najpierw wspólnota podejmuje ogólną uchwałę dopuszczającą zmianę części nieruchomości wspólnej, czyli w tym przypadku instalację urządzeń. Uchwała określa, w jakich miejscach, jest dozwolony montaż tego typu urządzeń – np. na poziomie balkonów pod barierkami lub na dachu. Wszelkie te kwestie są konsultowane z architektem budynku.

Nie wszystkie wspólnoty lub spółdzielnie chętnie wyrażają zgodę na umieszczenie na elewacji jednostek zewnętrznych klimatyzatora. Wiele nieruchomości jest odnowionych, została w nich wyremontowane elewacja – montaż tego rodzaju urządzeń może ją uszkodzić czy zniszczyć. Jeżeli szkody nie spowoduje samo zamontowanie, działanie urządzenia może niszczyć budynek. Skraplająca się woda spływając po ścianie niszczy elewacje i sprawia, że staje się ona nieestetyczna. Pewnym rozwiązaniem, które wydaje się być racjonalne i jest stosowane przez niektóre wspólnoty jest pobieranie opłat za dzierżawę fragmentu elewacji pod montaż zewnętrznej części klimatyzacji. Dokonuje się to na takich samych warunkach jak w przypadku wynajmu elewacji pod banery reklamowe.

Jak długo trzeba czekać…

Czas oczekiwania na decyzje administracji nie jest zróżnicowany. Jeżeli osoba, która występuje o pozwolenie na instalację klimatyzacji, jest pierwszym właścicielem mieszkania w budynku starającym się o taką zgodę, czy już kolejnym. W tym pierwszym przypadku samo podjęcie uchwały może zająć nawet kilka miesięcy, w tym drugim przypadku, gdy wspólnota zna procedury, zarządca lub administrator jest w stanie wydać zgodę nawet w ciągu kilku godzin. Są jednak przypadki, w których musimy liczyć się z negatywną decyzją. Dotyczy to gównie starych, zabytkowych kamienic. W takim przypadku klimatyzatory  trzeba „ukryć” na dachu lub za specjalnymi murkami, co generuje dodatkowe koszty. Bywają również sytuacje w których sami architekci nie zgadzają się na zaburzenie estetyki budynku klimatyzatorami. Są to jednak wyjątkowe sytuacje.

… i ile to kosztuje?

Ogólnie koszt montażu zależy od liczby pomieszczeń, w których mają się pojawić klimatyzatory. Można również do jednego urządzenia zewnętrznego, podpiąć można kilka jednostek umieszczonych w kilku pokojach, kuchni itd, co w pewnym stopniu obniża wydatki. Najkorzystniej jest poruszyć kwestie klimatyzacji już na etapie projektu budowlanego. Jest to coraz popularniejsza praktyka. Deweloperzy, zwłaszcza na rynku premium, sprzedają mieszkania już od razu wyposażone m.in. w klimatyzację. To rozwiązuje również problem z sąsiadami, którzy nie zawsze zgadzają się sąsiedzi. Najczęstszym argumentem jest obawa przed hałasem jaki może powodować urządzenie. Przed zakupem warto sprawdzić, ile decybeli generuje urządzenie. Zwykle nie jest to hałas większy niż 40 decybeli dla jednostek wewnętrznych, co jest wartością większą niż codzienne hałasy docierające z centrum miasta z czego warto zdawać sobie sprawę. Większość jednostek zewnętrznych mieści się w przedziale do 62dB i może powodować dyskomfort sąsiadów. Dlatego wybierając jednostkę należy zainteresować się tym parametrem oraz zlecić montaż w sposób eliminujący przenoszenie drgań.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości CCC zostaje w trzech centrach handlowych z portfolio Greenman Poland Biuro prasowe
2024-07-25 | 12:00

CCC zostaje w trzech centrach handlowych z portfolio Greenman Poland

  Marka CCC kontynuuje współpracę z trzema centrami handlowymi z portfolio Greenman Poland – Nowymi Czyżynami w Krakowie, Nowymi Bielawami w Toruniu i Nową Górną w
Nieruchomości BRAK ZDJĘCIA
2024-07-24 | 11:32

Guess w Elektrowni Powiśle z większym biurem

Guess Poland jest najemcą biurowym Elektrowni Powiśle od 2018 roku. Po 6 latach od podpisania pierwszej umowy, globalna marka lifestyle’owa zdecydowała się przedłużyć najem o kolejne lata, a także dokonać ekspansji na większą
Nieruchomości Skyliner w 100% wynajęty
2024-07-24 | 11:00

Skyliner w 100% wynajęty

Karimpol Polska podpisał właśnie umowę najmu na ostatnią wolną przestrzeń biurową w warszawskim biurowcu Skyliner. W ramach porozumienia najemca - jeden z czołowych deweloperów

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie firmy z szansą na zdobycie azjatyckich rynków. Mogą otrzymać wsparcie na promocję podczas Expo 2025 w Osace

W 2025 roku w japońskiej Osace odbędzie się Wystawa Światowa Expo 2025. Udział w niej, a także towarzyszących imprezie wydarzeniach i targach to dla polskich firm szansa na wzrost rozpoznawalności swoich marek za granicą, a w konsekwencji na rozwój ich potencjału eksportowego. Expo 2025 będzie się koncentrowało na innowacjach służących zrównoważonemu rozwojowi. PARP, który jest partnerem wydarzenia w Polsce, do 26 września br. czeka na wnioski firm zainteresowanych udziałem w wydarzeniu i ekspansją na azjatyckie rynki. W ramach programu mogą one otrzymać wsparcie na udział w targach, na misje wyjazdowe i kampanie promocyjne przed i po zakończeniu Expo. Nabór finansowany jest z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027

Polityka

Rośnie ryzyko wybuchu epidemii w Strefie Gazy. Brakuje czystej wody, kanalizacji i toalet, a w zniszczonej enklawie wykryto polio

W Strefie Gazy brakuje praktycznie wszystkiego – od żywności i wody po podstawowe leki – ale najgorsze może dopiero nadejść – alarmuje Polska Akcja Humanitarna. – Kilka dni temu w wodzie w Strefie Gazy znaleziono polio typu 2. Ta woda jest bardzo zanieczyszczona, infrastruktura wodno-sanitarna na tym terenie tak naprawdę już nie istnieje. Na dodatek od dziewięciu miesięcy dzieci nie są szczepione, ponieważ nie ma warunków, żeby to zrobić, więc istnieje bardzo duże zagrożenie wybuchu epidemii – mówi Magdalena Foremska z PAH. W odpowiedzi na kryzys organizacja uruchomiła duże projekty pomocowe, które mają zapewnić żywność i opiekę medyczną w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu.

IT i technologie

Gminy potrzebują inwestycji w cyberbezpieczeństwo. Eksperci widzą duże ryzyka wynikające z zaniedbań

Dane gromadzone przez jednostki samorządu terytorialnego mogą być bardzo niebezpiecznym narzędziem w rękach przestępców. Wykradzione mogą posłużyć do fałszowania tożsamości człowieka. Tymczasem poziom inwestycji w cyberbezpieczeństwo jest w gminach niski, a liczba ataków hakerskich na nie stale rośnie. Eksperci czekają na pozytywne skutki rządowego programu Cyberbezpieczny Samorząd. W jego ramach 1,5 mld zł trafi na inwestycje w poprawę bezpieczeństwa cybernetycznego samorządów: zarówno na poziomie sprzętu i oprogramowania, jak i kompetencji oraz procedur.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.