Kobieta, która zarządza obszarem większym niż Watykan
W branży Facility Management, czyli technicznego zarządzania nieruchomościami dominują mężczyźni, ale pojawia się też coraz więcej kobiet. Magdalena Kujawa od 11 lat funkcjonuje w tym środowisku, a nawet zarządza infrastrukturą techniczną o powierzchni ponad 600 000 mkw. Są to parki logistyczne, obiekty przemysłowe i biurowe. Powierzchnia, za która odpowiada, jest znacznie większa niż obszar Watykanu.
Nadzoruje pracę kierowników technicznych, specjalistów, liderów obiektów oraz techników serwisu
W branży Facility Management (FM), postrzeganej jako typowo męska, jest coraz więcej kobiet. Duża część z nich zajmuje stanowiska związane z obsługą administracyjną czy sprzedażą usług. Są też menadżerki, a nawet panie prezeski. Rzadziej są to serwisantki pracujące w obiektach.
Magdalena Kujawa ze SPIE Building Solutions jest w tym gronie wyjątkowa, bo zarządza 4 parkami logistycznymi z powierzchniami magazynowymi i produkcyjnymi oraz biurowcem połączonym z hotelem. Najemcami są najwięksi w Polsce deweloperzy i fundusze inwestycyjne. Łącznie to 16 budynków o powierzchni 600 tys. mkw. To powierzchnia znacznie większa niż ta, jaką ma Watykan.
- Nadzoruję pracę zespołów obiektowych, w których są kierownicy techniczni, specjaliści, liderzy obiektu oraz technicy serwisu. Zarządzam też sporą grupą podwykonawców. Praca jest bardzo dynamiczna i zróżnicowana, co niesie ze sobą specyficzne wyzwania, ale daje też satysfakcję. Lista zadań jest długa. Odpowiadam za: nadzór i wsparcie w procesie budowy nowych hal magazynowych dla dużego dewelopera, budowę kilku stacji do ładowania samochodów elektrycznych, pozyskanie certyfikatu BREEN na poziomie very good dla dużego, istniejącego parku logistycznego, wymianę transformatora wraz z dostosowaniem instalacji na potrzeby procesów produkcyjnych jednego z najemców, nadzoruję też rozbudowę zakładu produkcyjnego. Poza tym jestem odpowiedzialna za realizację strategicznych celów firmy, wsparcie i wpływ na rozwój struktur w regionie, inicjowanie i zarządzanie projektami podnoszącymi wartość nieruchomości oraz wspierającymi rozwiązania proekologiczne. Do moich obowiązków należy także nawiązanie i utrzymanie trwałych relacji z klientami oraz partnerami wewnętrznymi - Magdalena Kujawa Młodszy Kierownik Projektów – SPIE Building Solutions.
Dba o optymalizację kosztów eksploatacyjnych poprzez koordynację oraz wdrożenie zaleceń audytów energetycznych. Zajmuje się podwyższaniem standardów budynku poprzez dopasowanie nieruchomości pod wymogi certyfikacji takiej jak BREEAM czy GBS (Green Building Standard).
Codziennie trzeba udowadniać swoje kompetencje
Magdalena Kujawa po studiach na Politechnice Poznańskiej zaczynała od obsługi biurowca jako koordynator ds. technicznych. Obserwowała jak pracują technicy obiektowi i serwisanci. Poprzez reagowanie na codzienne awarie uczyła się funkcjonowania obiektu, umiejscowienia infrastruktury, rozwiązywania problemów technicznych. Odpowiadała za utrzymanie infrastruktury technicznej najwyższego biurowca klasy A w Wielkopolsce oraz 4 -gwiazdkowego hotelu w prestiżowej części Poznania.
Po roku pracy w FM, na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, uzupełniła wykształcenie o podyplomowe studia z gospodarki nieruchomościami, które pozwoliły jej pogłębić wiedzę z zakresu przepisów prawa.
Od zeszłego roku jest także prelegentem (współprowadzącą) na jednej z prywatnych uczelni wyższych na kierunkach związanych z psychologią zarządzania i prowadzenia negocjacji biznesowych.
W SPIE pracuje od dwóch i pół roku. Początkowo była zatrudniona na stanowisku specjalisty ds. technicznych jednak jej kompetencje szybko zostały zauważone i docenione przez obecnych współpracowników, w konsekwencji czego została kierownikiem technicznym obiektu, a następnie młodszym kierownikiem projektów.
- Myślę, że oczekiwano ode mnie więcej niż od kolegów na podobnych stanowiskach. Praca kobiety w mocno technicznym zawodzie i zarządzanie męskim zespołem powodowało, że w pierwszym okresie pracy codziennie musiałam udowadniać swoje kompetencje. Na pewno warto realizować swoje plany i nie odpuszczać. Młodszym koleżankom mogłabym przekazać, żeby nie poddawały się przy pierwszym niepowodzeniu, bo praca w FM jest możliwa i realna także w przypadku kobiet. Ważne są wiedza i podejście. Ja bardzo dobrze czuję się w tym zawodzie, praca w Facility Management przynosi mi dużo satysfakcji – mówi Magdalena Kujawa.
Magdalena Kujawa bierze udział w V edycji konkursu Top Woman in Real Estate przeznaczonego dla kobiet działających w branży nieruchomości.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.