Kobieta, która zarządza obszarem większym niż Watykan
W branży Facility Management, czyli technicznego zarządzania nieruchomościami dominują mężczyźni, ale pojawia się też coraz więcej kobiet. Magdalena Kujawa od 11 lat funkcjonuje w tym środowisku, a nawet zarządza infrastrukturą techniczną o powierzchni ponad 600 000 mkw. Są to parki logistyczne, obiekty przemysłowe i biurowe. Powierzchnia, za która odpowiada, jest znacznie większa niż obszar Watykanu.
Nadzoruje pracę kierowników technicznych, specjalistów, liderów obiektów oraz techników serwisu
W branży Facility Management (FM), postrzeganej jako typowo męska, jest coraz więcej kobiet. Duża część z nich zajmuje stanowiska związane z obsługą administracyjną czy sprzedażą usług. Są też menadżerki, a nawet panie prezeski. Rzadziej są to serwisantki pracujące w obiektach.
Magdalena Kujawa ze SPIE Building Solutions jest w tym gronie wyjątkowa, bo zarządza 4 parkami logistycznymi z powierzchniami magazynowymi i produkcyjnymi oraz biurowcem połączonym z hotelem. Najemcami są najwięksi w Polsce deweloperzy i fundusze inwestycyjne. Łącznie to 16 budynków o powierzchni 600 tys. mkw. To powierzchnia znacznie większa niż ta, jaką ma Watykan.
- Nadzoruję pracę zespołów obiektowych, w których są kierownicy techniczni, specjaliści, liderzy obiektu oraz technicy serwisu. Zarządzam też sporą grupą podwykonawców. Praca jest bardzo dynamiczna i zróżnicowana, co niesie ze sobą specyficzne wyzwania, ale daje też satysfakcję. Lista zadań jest długa. Odpowiadam za: nadzór i wsparcie w procesie budowy nowych hal magazynowych dla dużego dewelopera, budowę kilku stacji do ładowania samochodów elektrycznych, pozyskanie certyfikatu BREEN na poziomie very good dla dużego, istniejącego parku logistycznego, wymianę transformatora wraz z dostosowaniem instalacji na potrzeby procesów produkcyjnych jednego z najemców, nadzoruję też rozbudowę zakładu produkcyjnego. Poza tym jestem odpowiedzialna za realizację strategicznych celów firmy, wsparcie i wpływ na rozwój struktur w regionie, inicjowanie i zarządzanie projektami podnoszącymi wartość nieruchomości oraz wspierającymi rozwiązania proekologiczne. Do moich obowiązków należy także nawiązanie i utrzymanie trwałych relacji z klientami oraz partnerami wewnętrznymi - Magdalena Kujawa Młodszy Kierownik Projektów – SPIE Building Solutions.
Dba o optymalizację kosztów eksploatacyjnych poprzez koordynację oraz wdrożenie zaleceń audytów energetycznych. Zajmuje się podwyższaniem standardów budynku poprzez dopasowanie nieruchomości pod wymogi certyfikacji takiej jak BREEAM czy GBS (Green Building Standard).
Codziennie trzeba udowadniać swoje kompetencje
Magdalena Kujawa po studiach na Politechnice Poznańskiej zaczynała od obsługi biurowca jako koordynator ds. technicznych. Obserwowała jak pracują technicy obiektowi i serwisanci. Poprzez reagowanie na codzienne awarie uczyła się funkcjonowania obiektu, umiejscowienia infrastruktury, rozwiązywania problemów technicznych. Odpowiadała za utrzymanie infrastruktury technicznej najwyższego biurowca klasy A w Wielkopolsce oraz 4 -gwiazdkowego hotelu w prestiżowej części Poznania.
Po roku pracy w FM, na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, uzupełniła wykształcenie o podyplomowe studia z gospodarki nieruchomościami, które pozwoliły jej pogłębić wiedzę z zakresu przepisów prawa.
Od zeszłego roku jest także prelegentem (współprowadzącą) na jednej z prywatnych uczelni wyższych na kierunkach związanych z psychologią zarządzania i prowadzenia negocjacji biznesowych.
W SPIE pracuje od dwóch i pół roku. Początkowo była zatrudniona na stanowisku specjalisty ds. technicznych jednak jej kompetencje szybko zostały zauważone i docenione przez obecnych współpracowników, w konsekwencji czego została kierownikiem technicznym obiektu, a następnie młodszym kierownikiem projektów.
- Myślę, że oczekiwano ode mnie więcej niż od kolegów na podobnych stanowiskach. Praca kobiety w mocno technicznym zawodzie i zarządzanie męskim zespołem powodowało, że w pierwszym okresie pracy codziennie musiałam udowadniać swoje kompetencje. Na pewno warto realizować swoje plany i nie odpuszczać. Młodszym koleżankom mogłabym przekazać, żeby nie poddawały się przy pierwszym niepowodzeniu, bo praca w FM jest możliwa i realna także w przypadku kobiet. Ważne są wiedza i podejście. Ja bardzo dobrze czuję się w tym zawodzie, praca w Facility Management przynosi mi dużo satysfakcji – mówi Magdalena Kujawa.
Magdalena Kujawa bierze udział w V edycji konkursu Top Woman in Real Estate przeznaczonego dla kobiet działających w branży nieruchomości.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.