Kontynuacja stabilizacji korekty cen materiałów budowlanych
RynekPierwotny.pl
ul. Adama Naruszewicza 27/101
02-627 Warszawa
m.ostrowski|rynekpierwotny.pl| |m.ostrowski|rynekpierwotny.pl
530619988
rynekpierwotny.pl
W październiku krajowy rynek materiałów budowlanych kontynuował proces trwającej już 14 miesięcy korekty dynamiki cen. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl tym razem regres stawek w relacji rok do roku wyniósł 1 proc., czyli minimalnie więcej niż w poprzednich trzech miesiącach. Z kolei w relacji miesiąc do miesiąca Grupa PSB zakomunikowała brak średniej zmiany notowań, potwierdzając tym samym utrzymujący się kosmetyczny charakter przeceny monitorowanych grup asortymentowych.
Z miesiąca na miesiąc utrzymuje się niewielka ujemna dynamika cen materiałów budowlanych w relacji rok do roku, publikowana przez Grupę PSB. Ten sam wskaźnik liczony w odniesieniu do poprzedniego miesiąca, po raz kolejny nie uległ zmianie. Taka sytuacja jest kolejnym dość wiarygodnym potwierdzeniem utrwalonej stabilizacji średniej zmiany stawek. W najnowszym raporcie Grupy PSB spadek cen w kanale hurtowym wyniósł rdr 0,7 proc. oraz detalicznym 1,4 proc., czyli w obu przypadkach bez istotnych statystycznie zmian w ostatnich miesięcznych okresach.
[WYKRES NR 1]
Październikowy odczyt dynamiki cen materiałów budowlanych w relacji rok do roku wskazuje na wciąż dominującą pozycję taniejących grup towarowych w stosunku 13 do 7.
Wśród materiałów najbardziej przecenionych rok do roku przodują izolacje termiczne oraz wykończenia z regresem równym ok. 6 proc. Z kolei w górnej części tabeli czołowe miejsca zajmują płyty OSB i drewno z prawie 12-procentową roczną zwyżką, następnie cement-wapno drożejące o niecałe 5 proc., i ściany, kominy oraz stolarka ze wzrostem stawek rzędu ok. 3 proc.
[WYKRES NR 2]
Tym samym przesilenie korekty cenowej materiałów budowlanych choć jeszcze niedawno wydawało się się coraz bardziej prawdopodobne, choćby za sprawą perspektywy napływu do Polski środków z KPO, to jednak wciąż nie ulega materializacji. Niestety tego typu sytuacja może utrzymać się w przyszłym roku.
Na ceny materiałów budowlanych bezpośrednie przełożenie ma koniunktura na rynku budowlanym, która obecnie pozostawia wiele do życzenia, stwarzając branżowym firmom najtrudniejsze środowisko gospodarcze nawet od kilkunastu lat. Potwierdzają to dołujące statystyki produkcji budowlano-montażowej czy decyzji o pozwoleniu na budowę wydanych w pierwszym półroczu br. przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. W efekcie dość drastycznie spada rentowność i przychody firm budowlanych, a trwająca od połowy roku przecena spółek budowlanych na warszawskiej GPW spowodowała spadek indeksu WIG-Budownictwo o prawie jedną trzecią w odniesieniu do rekordowych wartości z maja br.
W tej sytuacji marnym pocieszeniem jest wciąż widoczne ożywienie w statystykach GUS nowych inwestycji mieszkaniowych, które w październiku zanotowały istotne wybicie w górę. Do przełamania pogłębiającego się regresu branży budowlanej, w tym rynku materiałów budowlanych konieczne jest radykalne zwiększenie inwestycji infrastrukturalnych finansowanych ze środków z KPO, a na to niestety nie zanosi się w najbliższej przyszłości. Tym samym perspektywa istotnego statystycznie wzrostu popytu na materiały budowlane, a tym samym definitywnego zakończenia korekty ich cen, wydaje się bardziej odległa niż jeszcze niedawno można było prognozować.
Autor: Jarosław Jędrzyński / rynekpierwotny.pl
Ceny ofertowe nowych mieszkań – listopad 2024 (wstępne dane)
Murapol Corfa – nowoczesna inwestycja z prywatną siłownią plenerową w Katowicach
Matexi Polska wybuduje miejskie wille w Krakowie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.