Miesiące w przegrzanych budynkach. Jak wpływają na nasze zdrowie i finanse?
- Ponad połowa Polaków nagminnie przegrzewa mieszkania i utrzymuje w nich temperaturę średnio 22°C – wynika z danych Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Negatywne skutki przegrzewania pomieszczeń dotyczą nie tylko zdrowia, ale i finansów czy środowiska.
- Eksperci z Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA) podkreślają, że duże znaczenie ma również temperatura w miejscu pracy, gdzie spędzamy około 1/3 dnia.
- Zarządcy nieruchomości zauważają, że obniżenie temperatury o 1 stopień daje niższe zużycie ciepła o około 5-8 %. Jest to również łatwy i ekonomiczny sposób na poprawę parametrów powietrza.
Coraz więcej Polaków korzysta racjonalnie z energii elektrycznej czy wody, ale wciąż marnujemy sporo ciepła. Jak wynika z badania przeprowadzonego dla Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, ponad połowa Polaków przegrzewa swoje mieszkania, a średnia temperatura w naszych domach wynosi 22°C. Obniżenie jej o zaledwie jeden stopień wiąże się z wieloma pozytywnymi skutkami dla zdrowia, finansów i środowiska. Eksperci zwracają również uwagę na konieczność wprowadzenia zmian nie tylko w mieszkaniach, ale i miejscach pracy, w których spędzamy około 1/3 czasu.
Negatywne skutki wysokiej temperatury w pomieszczeniach
Przegrzewanie ma negatywny wpływ zarówno na zdrowie, jak i finanse czy środowisko. Według lekarzy temperatura w ogrzewanych domach i biurach powinna oscylować w okolicach 20-21°C. Utrzymanie jej na wyższym poziomie powoduje spadek wilgotności powietrza, co sprzyja chorobom i stanom zapalnym dróg oddechowych.
– Obniżenie temperatury o zaledwie 1°C umożliwia nawet 8 proc. oszczędności wydatków na energię cieplną w skali roku. Jest to również łatwy i z pewnością bardzo ekonomiczny sposób na poprawienie parametrów powietrza (m.in. poziomu wilgotności), co ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie, jak potwierdzają eksperci z PTA. Dodatkowo, racjonalne korzystanie z ogrzewania wpływa na ograniczenie emisjo CO2 do atmosfery – komentuje Mateusz Bogdański, ekspert BMS w SPIE Building Solutions.
Zbyt wysoka temperatura sprzyja rozwojowi niezdrowych czynników środowiskowych, jak zarodniki grzybów pleśniowych czy roztocza kurzu domowego. Przebywanie w przegrzanych pomieszczeniach powoduje również bóle głowy, problemy z koncentracją oraz różne dolegliwości, jak np. dyskomfort odczuwany w obrębie górnych dróg oddechowych, chrypkę czy zatkany nos.
20°C w pomieszczeniach najlepsze dla ludzi, budynków i środowiska
Według ekspertów z PTA najzdrowsza temperatura dla człowieka to 20 stopni. Specjaliści z zakresu budownictwa uważają natomiast, że jest to również poziom najkorzystniejszy dla stanu ścian budynków. Tę samą temperaturę podają jako oczekiwaną w pomieszczeniu producenci grzejników i do tego parametru poleca się dobieranie urządzeń grzewczych.
Jak zatem czuć się komfortowo pomimo niższej temperatury niż ta, do której się przyzwyczailiśmy?? Dopasowanie ubioru pracowników do warunków panujących w pomieszczeniach biurowych ma niewątpliwie największe znaczenie. Unikanie typowo letnich strojów pozwala na zachowanie komfortu cieplnego przy utrzymaniu niższej, zdrowszej temperatury w środowisku pracy. Oczywiste jest, że sprzyjająca temperatura nie oznacza zawsze tego samego dla poszczególnych osób. Dlatego tak istotna jest możliwość dopasowania jej poziomu (w optymalnym zakresie) do oczekiwań pracowników.
– Nasze doświadczenia potwierdzają, że wymagania co do temperatury są różne. Zdarza się nawet, że ten sam najemca życzy sobie, by na jednym poziomie wynosiła ona np. 20°C, a na innym stopień więcej lub mniej. Odpowiednie systemy automatyki budynkowej umożliwiają m.in. ustawienie innych temperatur dla różnych pięter, pomieszczeń czy wybranych przestrzeni wewnątrz jednego biura. Istotną funkcją wspomnianych systemów jest możliwość ograniczania zakresów zmian temperatury przez użytkowników np. w przedziale +/- 2 stopnie od temperatury zadanej. Pozwala to uniknąć nadużywania możliwości wpływu pojedynczych użytkowników na profil obciążenia cieplnego budynku. Ponadto, dzięki odpowiednio zaprogramowanym pętlom regulacyjnym oraz zaplanowanym harmonogramom pracy instalacji grzewczych przyczyniamy się do utrzymania odpowiedniego bilansu zużycia energii cieplnej oraz komfortu pracy użytkowników budynku – dodaje Mateusz Bogdański ze Spie Building Solutions.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.