Mieszkanie z pakietem antysmogowym. W której części Krakowa warto zamieszkać
Z danych Małopolskiej Organizacji Turystycznej wynika, że w 2018 roku Kraków odwiedziło 13,5 mln turystów. Od lat stolica polskich królów jest jedną z najchętniej wybieranych destynacji zarówno przez turystów polskich, jak i zagranicznych. Dla wielu osób to także wymarzone miejsce do życia. Czy warto zamieszkać tu na stałe?
Praca i edukacja
Kraków to prężnie działający ośrodek akademicki, w którym siedzibę mają 23 uczelnie wyższe kształcące we wszystkich dyscyplinach naukowych, wśród których znajdują się wszechnice zajmujące czołowe miejsca w międzynarodowych rankingach, cieszące się renomą zarówno wśród studentów, naukowców, jak i przyszłych pracodawców. A krakowskie V Liceum Ogólnokształcące oraz Technikum Łączności od lata pozostają w pierwszej trójce krajowych szkół średnich, oferując nie tylko wysoki poziom edukacji, ale także stwarzając perspektywy rozwoju młodych ludzi. To atut miasta, który nieustannie od lat przyciąga do Krakowa jego kolejnych naturalizowanych mieszkańców.
To także siedziba wielu zagranicznych korporacji, krajowych firm, start-upów, instytucji kulturalnych, edukacyjnych, medycznych i biznesowych stanowiących dynamicznie rozwijający się rynek pracy w różnorodnych dziedzinach. Również pozycja miasta atrakcyjnego turystycznie stwarza wiele perspektyw zatrudnienia dla mieszkańców.
Kultura i rozrywka
Stolica Małopolski stanowi jedno ze światowych centrów turystycznych również ze wzglądu na liczne instytucje kultury prężnie działające w mieście – teatry, muzea czy festiwale, które oprócz bycia atrakcją dla turystów, stanowią także interesujący i inspirujący sposób spędzania czasu dla mieszkańców, a także zapewniają miejsca pracy.
Międzynarodowe imprezy kulturalne, które ściągają do miasta znanych pisarzy, aktorów, muzyków są dla mieszkańców miasta wartością dodaną, stanowiącą o specyfice miasta, które nazywane bywa przecież stolicą kulturalną kraju, a w roku 2000 nosiło tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. To także powód, by zamieszkać w mieście żyjącym kulturą i sztuką.
Komunikacja
Niespiesznie spacerujący ludzie, unosząca się w mieście atmosfera nauki i kultury, przepiękne wiekowe kamienice i zabytki na skalę światową – to wizerunek Krakowa w oczach turystów. Jednak Kraków to nie tylko magiczne miasto urokliwych uliczek, zabytkowych kamienic i kultury przez wielkie K. To nowoczesne europejskie miasto ze szklanymi biurowcami, zgiełkiem tramwajów, korkami w godzinach szczytu, międzynarodowym gwarem nie tylko na głównych ulicach. To przede wszystkim miasto żyjące poza obrębem Plant, gdzie niespiesznie spacerują turyści a ruch dla aut jest niemal całkowicie ograniczony.
Przemieszczanie się miedzy rozległymi dzielnicami krakowskiej aglomeracji ułatwia sieć szybkich tramwajów oraz liczne linie komunikacji miejskiej, której uzupełnienie stanowią miejskie rowery dostępne w wielu punktach miasta, czy modne ostatnio hulajnogi, z których korzystać można poprzez specjalną aplikację.
Komunikację między innymi miastami Polski i Europy ułatwia dostępność międzynarodowego lotniska w podkrakowskich Balicach, do którego dogodne dotarcie zapewnia Szybka Kolej Aglomeracyjna stanowiąca także alternatywę na dogodne dotarcie do miasta mieszkańcom podkrakowskich miejscowości.
Podróże małe i duże
Dzięki lotnisku Kraków stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania europejskich stolic. Wielbiciele aktywnego spędzania czasu z pewnością docenią także bliskość Tatr, Gorców i Beskidów, Ojcowskiego Parku Narodowego czy Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie, które stanowią trasy wycieczek mieszkańców grodu Kraka i możliwość odpoczynku na łonie natury bez konieczności dłuższych wyjazdów. Do malowniczych jurajskich dolinek pod Krakowem wiedzie wiele szlaków rowerowych i pieszych. Liczne parki, miejski Lasek Wolski z Kopcem Piłsudskiego i ZOO czy Zalew Nowohucki to zielone miejsca na terenie miasta, w których chętnie odpoczywają krakowianie.
Gdzie zamieszkać w Krakowie
Dynamicznie rozwijające się dzielnice oddalone od centrum Krakowa to alternatywa dla wypełnionych turystami zabytkowych uliczek. To właśnie poza ścisłym centrum mają swoje siedziby korporacje, kampusy Uniwersytetu Jagiellońskiego czy Akademii im. Frycza Modrzewskiego. Na zielonych obrzeżach miasta, o wiele spokojniejszych niż gwarne okolice Rynku, powstaje wiele nowoczesnych osiedli, centrów handlowo-usługowych i rozrywkowych, a także urokliwych knajpek i restauracji, w których krakowianie lubią spędzać czas omijając przepełnione turystami centrum miasta.
Kraków od kilku lat pozostaje także aglomeracją, w której dynamicznie rozwija się obszar budownictwa mieszkaniowego. W stolicy Małopolski buduje się dużo, różnorodnie i nowocześnie, a oferta inwestycji deweloperskich dostępna jest na obszarze całego miasta, także metraże i indywidualne preferencje dotyczące wymarzonego mieszkania znajdą swoje realizacje na którymś z krakowskich osiedli. Nowoczesne inwestycje powstają zarówno na zielonych obrzeżach miasta, jak i w centrum, deweloperzy podejmują się również rewitalizacji zabytkowych budynków. Bogatą ofertę rynku pierwotnego uzupełnia rynek wtórny, atrakcyjny zwłaszcza dla amatorów zabytkowych kamienic w ścisłym centrum.
W tym żyjącym całą dobę mieście można odnaleźć enklawy ciszy i spokoju, gdzie nie zapuszczają się turyści, to, np. dzielnice Krowodrza, Bronowice czy Prądniki Czerwony i Biały - ten ostatni to zielona i spokojna lokalizacja, z pełną infrastrukturą, łatwym dojazdem do centrum i pozostałych dzielnic oraz pobliskich siedzib korporacji. Lokalne centrum kultury – Dworek Białoprądnicki to także alternatywa na spędzenie wolnego czasu dla najmłodszych oraz seniorów. To dobry przykład krakowskiej dzielnicy przyjaznej mieszkańcom.
Pomimo podejmowanych prężnie działań zmierzających do poprawy stanu powietrza, m.in. wprowadzonej uchwały antysmogowej, zgodnie z którą od września br. w mieście obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem czy realizacji w antysmogowym chodnikom, Kraków wciąż pozostaje w niechlubnej czołówce polskich miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Ze względu na szczególne warunki meteorologiczne (duża liczba dni z ciszami wiatrowymi) oraz topograficzne ukształtowanie terenu (miasto położone jest w niecce) smog wciąż stanowi poważny problem dla mieszkańców miasta. Nikogo nie dziwi już widok przechodniów w maskach antysmogowych czy darmowa komunikacja w dniach, kiedy natężenie szkodliwych substancji w atmosferze wzrasta. W odpowiedzi na jakość powietrza także jeden z deweloperów realizujących swoje inwestycje w Krakowie zaoferował mieszkania wyposażone w pakiet antysmogowy chroniący nie tylko przed smogiem, ale także zanieczyszczeniami, kurzem, grzybami oraz alergenami oraz zabezpieczający mieszkanie przed owadami i insektami bez konieczności montowania specjalnych siatek. To rozwiązanie, dzięki któremu w nowym mieszkaniu można cieszyć się czystym powietrzem niezależnie od jego stanu za oknem.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.