Komunikaty PR

MLP Group inwestuje w nowoczesny park biznesowy w Zagłębiu Ruhry

2024-12-12  |  11:00

MLP Group umacnia pozycję na strategicznym rynku niemieckim. W miejscowości Castrop-Rauxel zrealizuje swoje trzecie centrum biznesowe w regionie Zagłębia Ruhry. Projekt powstający na terenach poprzemysłowych dostarczy około 57 tys. m kw. zrównoważonej nowoczesnej powierzchni, która będzie certyfikowana w standardzie DGNB na poziomie co najmniej Gold. Elastyczne moduły oferowane w przedziale od 1 000 do 10 000 m kw. dostosowane będą do różnego rodzaju działalności, w tym także na potrzeby data center.

MLP Group, jako wiodąca europejska platforma nieruchomości logistycznych i przemysłowych, rozpoczyna realizację nowego, szóstego z kolei, projektu w Niemczech. Grupa nabyła działkę o powierzchni około 14,6 hektara w miejscowości Castrop-Rauxel w Zagłębiu Ruhry. Powstanie na niej nowoczesny park biznesowy wzorowany na koncepcji MLP Business Park Schalke w Gelsenkirchen. Będzie to jednocześnie trzecie centrum zlokalizowane na terenie tej przemysłowej części Niemiec, obok kompleksu funkcjonującego już w miejscowości Unna i przygotowywanego w miejscowości Gelsenkirchen.

 – Niemcy są naszym strategicznym kierunkiem ekspansji. To największy rynek w Europie z ciągle gigantycznym potencjałem wzrostu. W ostatnim czasie z sukcesem przeprowadziliśmy pierwszą ofertę zielonych obligacji uprzywilejowanych o wartości 300 mln euro. Pozyskane środki w dużej części przeznaczymy na dalszy rozwój właśnie w tym kraju - mówi Radosław T. Krochta, Prezes Zarządu MLP Group S.A.

MLP Business Park Castrop-Rauxel dostarczy około 55 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowej oraz 2 tys. m kw. powierzchni biurowej. Powstanie na terenie typu brownfield, który zostanie zrewitalizowany zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Obiekt, realizowany z zachowaniem najwyższych standardów ekologicznych, zostanie certyfikowany w standardzie DGNB na poziomie co najmniej Gold. Na dachu obiektu zostanie zainstalowany system fotowoltaiczny. Projekt przewiduje także zastosowanie pomp ciepła jako głównego źródła ogrzewania oraz zagospodarowanie dachu jako powierzchni zielonej. Wszystkie rozwiązania będą wspierać efektywną gospodarkę wodną i energetyczną obiektu.

"Nowa inwestycja w Castrop-Rauxel doskonale wpisuje się w naszą strategię rozwoju na rynku niemieckim. Lokalizacja w sercu Zagłębia Ruhry zapewnia dostęp do rozwiniętej infrastruktury logistycznej oraz bliskość kluczowych szlaków transportowych. Projekt dostosowany zostanie pod różnorodną działalność biznesową, w tym także pod funkcjonowanie data center" – podkreśla Martin Birkert, Chief Country Officer Germany w MLP Group.

MLP Business Park Castrop-Rauxel otrzymał pozytywną opinię władz miejskich. W ramach oferowanych modułów dostępne będą powierzchnie w przedziale od 1 000 do 10 000 m kw. Elastyczna koncepcja parku umożliwi wykorzystanie powierzchni pod różnorodną działalność. Przestrzeń zostanie przystosowana do potrzeb przemysłu lekkiego, działalności magazynowo-logistycznej oraz innych funkcji biznesowych, w tym również m.in. na data center.

„Podobnie jak wiele miast w regionie Ruhry, Castrop-Rauxel w przeszłości było silnie związane z przemysłem węglowym i stalowym. Obecnie działają tu firmy z różnych branż. Jednak dostępność wolnych terenów komercyjnych staje się coraz bardziej ograniczona. Dzięki rewitalizacji terenu poprzemysłowego dostępna będzie nowa pilnie potrzeba powierzchnia, aby wspierać dalszy rozwój przedsiębiorstw. Z entuzjazmem podchodzimy do tego projektu, oczekując na ścisłą współpracę z MLP Group w celu przekształcenia tego terenu w nowoczesne przestrzenie biznesowe” – stwierdza Jens Langensiepen, Managing Director w Wirtschaft & Marketing Castrop-Rauxel GmbH.

Park biznesowy powstanie przy Wartburgstraße 81 w Castrop-Rauxel. Lokalizacja oferuje szereg strategicznych korzyści dla przyszłych najemców. Inwestycja znajduje się w bezpośrednim dostępie do rozwiniętej sieci autostrad - w odległości około 3 km znajdują się autostrady A2, A42, A43 i A45, zapewniające doskonałą komunikację z całym regionem Zagłębia Ruhry i dalszymi destynacjami. Projekt posiada dogodne połączenie z centrum miasta przez czteropasmową drogę federalną oddaloną o 800 metrów. Dodatkowym atutem jest bliskość kluczowych centrów logistycznych, w tym obiektów takich firm jak Dachser, UPS, ad Cargo, Recht Logistik oraz centrów dystrybucyjnych IKEA i Hornbach. Port lotniczy w Dortmundzie znajduje się w odległości około 34 km, co przekłada się na 30-45 minut dojazdu samochodem.

W procesie zakupu działki uczestniczyła renomowana agencja nieruchomości NAI Apollo kancelaria prawna Goodwin oraz kancelaria Berkers & Cie. wspierająca w obszarze podatkowym.

Zgodnie ze strategią „build & hold” MLP Group po zakończeniu budowy parków logistycznych utrzymuje je w swoim portfelu i samodzielnie nimi zarządza. Wszystkie projekty realizowane przez Grupę wyróżnia również bardzo atrakcyjna lokalizacja parków logistycznych, stosowanie rozwiązania typu built-to-suit oraz wsparcie najemcy w trakcie trwania umowy najmu.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Lark Promotion
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia? Biuro prasowe
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Nieruchomości Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
2025-02-21 | 11:50

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Inwestowanie w nieruchomości to budowanie majątku na pokolenia, dlatego od zawsze jest ono postrzegane jako pewna i dochodowa forma lokowania kapitału. Nie od dziś wiadomo, że

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Infrastruktura

Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.

Polityka

Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.