Nagradzany Kwadrat z pozwoleniem na użytkowanie
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Zakończyła się budowa drugiego etapu charakterystycznego osiedla Kwadrat przy ul. Inżynierskiej na wrocławskim Grabiszynie. Budynek właśnie dostał pozwolenie na użytkowanie. Jego wyróżniająca się elewacja jest doskonałym przykładem mocnego trendu architektonicznego. Kwadrat ma już na koncie międzynarodową nagrodę.
Nowy Kwadrat to kolorystyczny negatyw pierwszego budynku. To, co było grafitowe, jest białe, i odwrotnie. Elewacja jest ciemna, a loggie są jasne. Stworzyły one powtarzalny element kompozycyjny. Wzory, motywy i geometryczne kształty na elewacjach są dziś często wykorzystywane przez architektów. We Wrocławiu ten trend jest wyraźnie widoczny i rozwija się w szybkim tempie. – Porządkujące przestrzeń patterny były popularne w latach sześćdziesiątych, teraz wracają w wielkim stylu. My przywiązujemy do nich niezwykłą wagę, ponieważ tworzą niebanalne i przyciągające uwagę elewacje. To nasz pomysł na nowoczesną architekturę miejską – przyznaje Artur Szczepaniak, założyciel i projektant główny pracowni AP Szczepaniak, która zaprojektowała Kwadrat.
Jednorodne i wyraźne wzory niegdyś były znakiem rozpoznawczym architektury biurowej, dziś coraz częściej pojawiają się na budynkach mieszkalnych i aparthotelowych. Oprócz Kwadratu idealnym przykładem z Wrocławia jest Nowa Manufaktura (ul. Kościuszki) i Starter III (skrzyżowanie ul. Borowskiej i Dyrekcyjnej).
– Zainspirowani światowymi trendami zawsze staramy się iść w stronę powtarzalnych elementów, motywów i deseni. To harmonizuje kompozycję – wyjaśnia Artur Szczepaniak.
Charakterystyczny wzór przyniósł Kwadratowi rozgłos nie tylko we Wrocławiu, ale także na arenie międzynarodowej. W 2019 roku projekt zdobył nagrodę Award Winner w prestiżowym międzynarodowym konkursie European Property Awards.
Z efektu końcowego zadowoleni są nie tylko architekci, lecz także inwestor - Profit Development: – Kiedy kilka lat temu powstawała koncepcja Kwadratu, można było ją uznać za nowatorską i odważną. Pod względem estetyki wykonania realizacja jest nowoczesna, ponadczasowa i bardzo ciekawa. Za dziesięć lat budynek też będzie się wyróżniał. Dla wielu osób to duży walor. Coraz więcej mieszkańców docenia atuty nieszablonowej architektury – stwierdza Artur Smoleń, dyrektor dział obsługi klienta w Profit Development.
Artur Smoleń podkreśla, że grafitowo-biały Kwadrat został zaprojektowany i wykonany z pieczołowitością oraz troską o prostotę formy. Na etapie projektowania ważne było, aby bryła korespondowała z otoczeniem. Należało pamiętać, że w pobliżu osiedla stoi ceglany budynek Centrum Historii Zajezdnia. – Ceramiczne, szkliwione płytki klinkierowe na elewacji nawiązują do industrialnego charakteru Zajezdni oraz budynków mieszkalnych w najbliższym sąsiedztwie – wyjaśnia Artur Szczepaniak. – Z drugiej strony chcieliśmy podkreślić specyfikę tego obszaru. Okolica jest popularną i dynamicznie rozwijającą się częścią Wrocławia. Wobec tego postawiliśmy na monochromatyzm. Grafitowo-biała elewacja, elementy stali i szkła dodały Kwadratowi nowoczesnego wyglądu – tłumaczy.
Zdaniem inwestora mocnym akcentem Kwadratu jest przyciemniane szkło, które z jednej strony daje poczucie prywatności, a z drugiej nie ogranicza widoczności. – Stosując to nietypowe rozwiązanie uzyskaliśmy także efekt gry refleksów na elewacji, dzięki czemu budynek prezentuje się jeszcze efektowniej – zauważa Artur Smoleń z Profit Development.
W nowym, 5-piętrowym budynku, jest 158 mieszkań o wielkości od 22 do 105 mkw. i liczbie pokoi od 1 do 4. Wszystkie posiadają balkony lub loggie z deską tarasową w standardzie. W halach garażowych przygotowano 168 miejsc postojowych. Na terenie osiedla znajdują się plac zabaw, zielone patio i stojaki na rowery. Drzwi do budynków są w nowoczesnym systemie „hands free”, rozpoznającym mieszkańców i umożliwiającym otwieranie bez użycia klucza.
http://www.apsz.com.pl/
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.