Komunikaty PR

Najem studencki coraz bardziej cudzoziemski?

2024-11-14  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt

Leszek Markiewicz
NieruchomosciSzybko.pl (Grupa ML sp. z o.o.)

ul. Marszałkowska 111
00-102 Warszawa Warszawa
media|nieruchomosciszybko.pl| |media|nieruchomosciszybko.pl
+48 22 100 47 31
www.nieruchomosciszybko.pl

Niedawno znów zabrzmiała pieśń „Gaudeamus igitur” i rozpoczął się kolejny rok akademicki. Przed jego rozpoczęciem wielu studentów szukało nowego lokum, co jak zwykle oznaczało okresowe ożywienie na rynku najmu mieszkań. Warto zwrócić uwagę, że najem studencki w porównaniu do sytuacji sprzed kilkunastu, a nawet jeszcze kilku lat jest obecnie bardziej cudzoziemski. Wiąże się to ze wzrostem odsetka studentów pochodzących zza granicy. To zjawisko potwierdzają ciekawe statystyki, którym przygląda się Magdalena Markiewicz, ekspertka rynku nieruchomości.  

Artykuł w dużym skrócie:

  • Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać.
  • Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących.
  • Wzrost liczby zagranicznych studentów to dobra wiadomość dla właścicieli mieszkań na wynajem z dużych miast. Warto jednak pamiętać o pewnych kwestiach.

Poniżej można dowiedzieć się więcej o tym, jak na najem studencki wpływają coraz liczniejsi obcokrajowcy. Warto sprawdzić między innymi ciekawe statystyki GUS.  

Dzięki cudzoziemcom liczba studentów już nie spada

W niepamięć odeszły już czasy, kiedy łączna liczba studentów w Polsce zbliżała się do dwóch milionów. Przypomnijmy, że niemal dwumilionowy wynik został odnotowany w 2006 r. Od tamtego czasu, liczba żaków mocno spadła. Najnowsze dostępne dane GUS mówią, że pod koniec 2023 r. na wszystkich uczelniach w Polsce kształciło się 1,2452 mln osób. To oznacza roczny wzrost o 21,5 tysiąca względem analogicznego wyniku z końca 2022 r. „Nieco wcześniejsze informacje GUS sugerują, że studencki „dołek” przypadł na 2019 r. Wtedy liczba studentów w Polsce tylko nieznacznie przekraczała 1,2 miliona” - informuje Magdalena Markiewicz, ekspertka rynku nieruchomości.

Czy wzrost liczby studentów - obcokrajowców w ostatnich latach złagodził skutki związane ze spadkiem liczby studiujących Polaków? Wydaje się, że taka sytuacja faktycznie miała miejsce. Również w odniesieniu do rynku najmu. Warto w tym kontekście jeszcze raz przywołać dane GUS. Wskazują one, że odsetek studentów - obcokrajowców zmieniał się następująco:

  • 2014 r. - 3,1% ogólnej liczby studentów w Polsce
  • 2015 r. - 4,0%
  • 2016 r. - 4,8%
  • 2017 r. - 5,5%
  • 2018 r. - 6,3%
  • 2019 r. - 6,7%
  • 2020 r. - 6,8%
  • 2021 r. - 7,2%
  • 2022 r. - 8,5%
  • 2023 r. - 8,6%

Warto zwrócić uwagę, że w roku akademickim 2023/2024 liczba studentów o obcym obywatelstwie przekroczyła już 100 000. „Najprawdopodobniej w najbliższych latach zostanie osiągnięty kolejny symboliczny wynik, gdyż co dziesiąty student w Polsce będzie obcokrajowcem. Taka relacja albo nawet wyższa jest już widoczna w niektórych regionach naszego kraju” - dodaje Magdalena Markiewicz, ekspertka rynku nieruchomości.

Wielu studentów - obcokrajowców nie tylko w stolicy

Można żałować, że GUS nie podaje nam informacji o odsetku studentów - obcokrajowców w stolicach województw. Dostępne są tylko statystyki dotyczące całych województw. Nie ulega jednak wątpliwości, że decydujący wpływ na takie wyniki ma sytuacja z miast wojewódzkich. Spójrzmy zatem jak w roku akademickim 2023/2024 wyglądał odsetek studentów - obcokrajowców:

  • dolnośląskie - 8,3% ogólnej liczby studentów
  • kujawsko-pomorskie - 6,7%
  • lubelskie - 14,7%
  • lubuskie - 3,5%
  • łódzkie - 10,9%
  • małopolskie - 6,1%
  • mazowieckie - 11,5%
  • opolskie - 13,5%
  • podkarpackie - 6,8%
  • podlaskie - 6,1%
  • pomorskie - 6,3%
  • śląskie - 7,1%
  • świętokrzyskie - 6,0%
  • warmińsko-mazurskie - 2,7%
  • wielkopolskie - 7,4%
  • zachodniopomorskie - 7,4%

Powyższe dane sugerują, że rola studentów zza granicy jest dość duża nie tylko na takich rynkach najmu jak warszawski i krajowski, które tradycyjnie są postrzegane jako „umiędzynarodowione”. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę chociażby na rekordowy wynik województwa lubelskiego, który jest mocno uzależniony od sytuacji panującej w Lublinie. „Można przypuszczać, że stolica Lubelszczyzny przyciąga studentów pochodzących między innymi z Ukrainy oraz Białorusi. Studenci - obcokrajowcy są z kolei mało dostrzegalni np. w Olsztynie oraz Zielonej Górze. Chodzi również o tamtejsze rynki najmu” - komentuje  Magdalena Markiewicz, ekspertka rynku nieruchomości.

Dodatkowy popyt, ale czasem też pewne utrudnienia

Wzrost liczby studentów - obcokrajowców to na pewno dobra popytowo informacja dla właścicieli mieszkań na wynajem z dużych miast. Z punktu widzenia polskich studentów sytuacja przedstawia się mniej optymistycznie, ponieważ czasem widoczna jest konkurencja o miejsca w akademikach. „Tak więc, większa liczba studentów - obcokrajowców wpływa na lokalny rynek najmu - niezależnie od tego, jakie są mieszkaniowe wybory większości cudzoziemców” - podkreśla Magdalena Markiewicz, ekspertka rynku nieruchomości.

Wspomniany wpływ na rynek jest widoczny również pod innymi względami. Chodzi np. o to, że właściciele mieszkań na wynajem coraz częściej biorą pod uwagę możliwość wynajęcia „M” studentom z innych krajów. To też ogólny symptom zmian na rynku najmu mieszkań, który jest o wiele bardziej ukierunkowany na obcokrajowców (w tym nie tylko obywateli Ukrainy i Białorusi) niż chociażby jeszcze 10 lat temu. „Oczywiście, cały czas mogą pojawiać się problemy związane np. z komunikacją lub różnicami kulturowymi, ale nie wydaje się, że mają one duże znaczenie dla wynajmujących” - podsumowuje Magdalena Markiewicz, ekspertka rynku nieruchomości.

Źródło: Magdalena Markiewicz, ekspertka rynku nieruchomości.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: NieruchomosciSzybko.pl (Grupa ML sp. z o.o.)
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia? Biuro prasowe
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Nieruchomości Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
2025-02-21 | 11:50

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Inwestowanie w nieruchomości to budowanie majątku na pokolenia, dlatego od zawsze jest ono postrzegane jako pewna i dochodowa forma lokowania kapitału. Nie od dziś wiadomo, że

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Infrastruktura

Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.

Polityka

Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.