Nowa odsłona certyfikatu ZIELONY DOM. Teraz zgodny z Taksonomią UE

Monika Kmera
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
ul. Zabrska 39d
44-100 Gliwice
mkmera|plgbc.org.pl| |mkmera|plgbc.org.pl
600025968
www.plgbc.org.pl
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC) wprowadza ważne aktualizacje w certyfikacji ZIELONY DOM. Umożliwią one weryfikację zgodności certyfikowanych inwestycji mieszkaniowych z wymogami Taksonomii UE. Zmiany te pozwolą deweloperom i inwestorom na skuteczniejsze włączenie się w realizację europejskich celów klimatycznych i zwiększenie konkurencyjności ich projektów na międzynarodowym rynku.
Taksonomia UE to kompleksowy system klasyfikacji działalności gospodarczej wprowadzony w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Opiera się na kryteriach środowiskowych, społecznych oraz korporacyjnych (Ecology, Society, Governance - w skrócie ESG), które mają na celu identyfikację działalności gospodarczych zgodnych z założeniami zrównoważonego rozwoju.
Taki rodzaj klasyfikacji pozwala inwestorom, instytucjom finansowym oraz przedsiębiorstwom dokonywać świadomych wyborów inwestycyjnych, promując innowacyjne technologie oraz praktyki proekologiczne. W przypadku sektora budowlanego ocenie w ramach Taksonomii UE podlegają zarówno nowe budynki, jak i te poddawane renowacji, a także działalność związana z posiadaniem i najmem nieruchomości.
- ZIELONY DOM to pierwszy certyfikat wielokryterialny na polskim rynku, który bezpośrednio odnosi się do wymogów Taksonomii UE - komentuje Dorota Bartosz, dyrektorka w PLGBC oraz autorka założeń certyfikatu ZIELONY DOM. - Już teraz wiemy, że ta zmiana przełoży się na wymierne korzyści biznesowe. Inwestycje spełniające kryteria Taksonomii UE mają większe szanse na pozyskanie korzystnego finansowania i cieszą się rosnącym zainteresowaniem świadomych ekologicznie nabywców - dodaje.
System Taksonomii UE opiera się na sześciu celach środowiskowych, wśród których znajdują się między innymi: łagodzenie zmian klimatu oraz adaptacja do zmian klimatu. To właśnie one brane będą pod uwagę podczas nowego sposobu weryfikacji dostępnego w ramach certyfikatu ZIELONY DOM.
Certyfikat ZIELONY DOM zgodny z Taksonomią został uzupełniony o rozdział VII, który zawiera wszystkie kryteria oceniania w ramach wymagań zawartych w Taksonomii UE. Ocena tych kryteriów jest integralną częścią certyfikatu ZIELONY DOM.
- W praktyce certyfikowane inwestycje będą analizowane pod kątem istotnego wkładu środowiskowego, spełniania technicznych kryteriów kwalifikacji oraz zasady „nie wyrządzania poważnych szkód” (eng. Do No Significant Harm) dla dwóch głównych celów środowiskowych w ramach Taksonomii - tłumaczy Dorota Bartosz.
Dostosowanie certyfikatu ZIELONY DOM do wymogów Taksonomii UE to ważny moment dla polskiego rynku nieruchomości mieszkaniowych. Dzięki tej zmianie inwestorzy i deweloperzy otrzymują narzędzie pozwalające na obiektywną ocenę ekologicznego wpływu ich projektów, zgodną z przepisami unijnymi. Daje to przewagę konkurencyjną, potwierdza wysokie standardy i wyróżnia inwestycję na rynku, podnosząc równocześnie jej wartość. Pozwoli również na lepsze przygotowanie się na przyszłe regulacje, minimalizując ryzyko kosztownych modernizacji w przyszłości. Zgodność inwestycji z Taksonomią UE przekłada się także na dostęp do preferencyjnego finansowania w postaci uzyskania korzystnych warunków kredytowania i dostępu do „zielonych” instrumentów finansowych.
- Wprowadzenie możliwości certyfikacji zgodnie z Taksonomią UE w ramach ZIELONEGO DOMU pokazuje, że polski rynek nieruchomości dojrzał do przyjęcia bardziej wymagających standardów środowiskowych, a jednocześnie dostrzega szansę na rozwój i zwiększenie konkurencyjności na europejskim rynku - podsumowuje Dorota Bartosz.
Więcej o certyfikacie ZIELONY DOM: https://zielonydom.plgbc.org.pl/

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Rośnie przekonanie, że ceny nieruchomości mogą spadać. Przynajmniej te ofertowe

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.