Nowy skład Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Krakowie
Horizone Studio
Dolnych Mlynow 7/11
31-124 Krakow
marketing@horizone.com.pl
500555255
www.horizone.com.pl
W miniony czwartek, 31 października 2024 roku w Krakowie została powołana nowa Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektonicznej (MKUA). Jej skład zmienił się znacząco w stosunku do poprzedniego. Kompetencje komisji poszerzono o możliwość formułowania opinii w zakresie strategii rozwoju miasta, planu ogólnego, wniosków o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowych składanych w trybie tzw. lex deweloper, wniosków dotyczących ZPI oraz wyrażenia stanowiska w sprawie wybranych projektów decyzji o warunkach zabudowy. Jak zapewniają władze miasta nowa MKUA realizować ma m.in. postulaty Paktu dla Przestrzeni.
Zarządzenie Prezydenta Miasta przewiduje, że pracami komisji kierować będą powoływani na roczne kadencje przewodniczący i trzech wiceprzewodniczących. Przewodniczącym komisji został Marek Kaszyński, a na funkcję wiceprzewodniczących wybrano: Bartłomieja Kisielewskiego, Magdalenę Kozień-Woźniak oraz Romualda Loeglera.
Marek Kaszyński – przewodniczący Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Architekt IARP i SARP. Od 2023 r. przewodniczący Rady Małopolskiej Okręgowej Rady Izby Architektów RP. Od 2016 r, pełnomocnik Zarządu Głównego SARP ds. statutowo-regulaminowych. W latach 2012–2019 skarbnik Oddziału, a w latach 2019–2023 prezes oddziału krakowskiego SARP. Od 2016 r. prowadzi autorską pracownię Marek Kaszyński Studio Architektoniczne
Bartłomiej Kisielewski – wiceprzewodniczący komisji. Architekt od lat zajmujący się przestrzenią miasta. Współautor „Paktu dla Przestrzeni”. Wykładowca na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych UAFM. Członek Rady Doradczej PLGBC Polish Green Building Council. W latach 1996–1997 i 2002–2009 pracował w Berlinie. Od 2009 r. współprowadzi biuro architektoniczne Horizone Studio, specjalizujące się w projektowaniu zaawansowanych technologicznie budynków biurowych, mieszkaniowych, użyteczności publicznej, koncentrując się m.in. na zagadnieniach budownictwa zielonego oraz nowoczesnej przestrzeni miejskiej
Magdalena Kozień-Woźniak – wiceprzewodnicząca komisji. Architekt, profesor dr hab., na co dzień pracująca na WA PK, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Laureatka wielu nagród architektonicznych. Współwłaścicielka pracowni projektowej Kozień Architekci. Współautorka „Paktu dla Przestrzeni”. Członkini Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN. Członkini Stowarzyszenia Architektów Polskich, a także Kolegium Sędziów Konkursowych SARP i sędzia w konkursach architektonicznych. W 2019 r. została odznaczona Złotą Odznaką SARP
Romuald Loegler – wiceprzewodniczący komisji. Architekt, prowadzący działalność zawodową jako projektant i dydaktyk, założyciel miesięcznika „Architektura & Biznes” oraz wykładowca na wyższych uczelniach m.in. na Politechnice Białostockiej, Uniwersytecie im. A. F. Modrzewskiego, Politechnice Lubelskiej. Członek Saksońskiej Akademii Sztuki (Sächsische Akademie der Künste). Pracuje w jury konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, jest laureatem wielu konkursów krajowych i zagranicznych, w tym dla wielu prestiżowych budynków użyteczności publicznej, takich jak np. Biblioteka Jagiellońska, Filharmonia w Łodzi, Opera w Krakowie, Nordbahnhof w Berlinie. Wśród jego realizacji znajdują się również obiekty dydaktyczne wyższych uczelni, szkół średnich, banków, kościołów, obiektów usługowych i zespołów mieszkalnych. Wielokrotnie publikował w krajowych i zagranicznych czasopismach, publikacjach książkowych.
Pozostałe osoby, powołane w skład Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej: Jacek Banduła, Rafał Blazy, Tomasz Bobrowski, Magdalena Buczyńska-Zapała, Borysław Czarakcziew, Magdalena Czechowska, Marek Dunikowski, Urszula Forczek-Brataniec, Artur Jasiński, Tomasz Kozłowski, Michał Krupa, Robert Kuzianik, Piotr Lewicki, Magdalena Milert, Bernadetta Półchłopek-Szczygieł, Małgorzata Przybysz-Ławnicka, Izabela Wróblewska-Mółka, Kazimierz Walasz, Jerzy Wowczak, Witold Zieliński.
⇒ Dowiedz się więcej: https://horizone.com.pl/aktualnosci/nowy-sklad-miejskiej-komisji-urbanistyczno-architektonicznej-w-krakowie/
Nowoczesne mieszkania z widokiem na park do odbioru jeszcze w listopadzie
Otwarty! Nowy salon marki REJS k. Poznania
Jakie wyzwania i możliwości czekają na kobiety w budownictwie?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Konsument
Bezpieczeństwo żywnościowe 10 mld ludzi wymaga zmian w rolnictwie. Za tym pójdą też zmiany w diecie
Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego na świecie wymaga znaczących zmian w systemie rolniczym – ocenia think tank Żywność dla Przyszłości. Tym bardziej że niedługo liczba ludności globalnie się zwiększy do 10 mld. Zdaniem ekspertów warunkiem jest odejście od rolnictwa przemysłowego na model rolnictwa regeneratywnego, opartego na równowadze przyrodniczej. To obejmuje także znaczące ograniczenie konsumpcji mięsa na rzecz żywności roślinnej.
Ochrona środowiska
Branża wiatrakowa niecierpliwie wyczekuje liberalizacji przepisów. Zmiany w prawie mocno przyspieszą inwestycje
W trakcie procedowania jest obecnie rządowy projekt tzw. ustawy odległościowej, który ostatecznie zrywa z zasadą 10H/700m i wyznacza minimalną odległość wiatraków od zabudowań na 500 m. Kolejna liberalizacja przepisów ma zapewnić impuls dla sektora, przyspieszyć transformację energetyczną i przynieść korzyści lokalnym społecznościom. Branża liczy także na usprawnienie i skrócenie procedur planistycznych i środowiskowych, które dziś są barierą znacznie wydłużającą czas inwestycji w elektrownie wiatrowe na lądzie.
Transport
Część linii lotniczych unika wypłacania odszkodowań za opóźnione lub niezrealizowane loty. Może im grozić zajęcie samolotu przez windykatora
Mimo jasno sprecyzowanych przepisów linie lotnicze niechętnie wypłacają odszkodowania za opóźnione lub odwołane loty, często powołując się na zdarzenia nadzwyczajne lub problemy z przepustowością ruchu lotniczego. Wielu konsumentów odstępuje od dalszego postępowania, bo obawiają się żmudnych formalności. Zdaniem eksperta z kancelarii DelayFix, specjalizującej się w egzekwowaniu należnych odszkodowań, warto się ubiegać o należne rekompensaty. Ostatecznym – i skutecznym – środkiem po wyczerpaniu drogi polubownej i sądowej jest zajęcie samolotu przez windykatora.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.