Nowy teren zielony w Radomiu połączy funkcję ekologiczną i rekreacyjną
W Radomiu, na terenie pomiędzy ul. Listopadową, Przytycką, Radiową i Uniwersytecką, powstaje rozległy, ogólnodostępny park z ośmioma stawami. Inwestycja realizowana przez Wodociągi Miejskie w Radomiu Sp. z o.o., przy wsparciu Unidevelopment SA pozwoli mieszkańcom Radomia na relaks w otoczeniu zieleni, jak również będzie pełniła ważną funkcję ekologiczną. Projekt wpisuje się w strategię dostosowania tzw. błękitno-zielonej infrastruktury miasta do zmian klimatycznych i przeciwdziałania ich negatywnym skutkom. Prace zostaną ukończone w IV kwartale 2025 roku.
W dzielnicy Wacyn, w Radomiu trwa budowa zespołu ośmiu stawów (zbiorników wodnych). Równolegle zagospodarowywane są otaczające je tereny zielone. Zbiorniki będą pełniły ważną funkcję, polegającą na retencji, czyli zatrzymywaniu wód opadowych. Specjalna konstrukcja pozwoli im magazynować wodę nawet w razie długotrwałych i nawalnych deszczów.
Inwestycja w dzielnicy Wacyn wpisuje się w strategię Radomia, której istotnym elementem jest zrównoważona gospodarka wodna. Miasto przeciwdziała negatywnym efektom zmian klimatu, redukując ryzyko podtopień i spowalniając spływ wód opadowych np. z dachów czy parkingów. Do tej pory zrealizowało w tym celu szereg inwestycji w ramach unijnego projektu „Life”. Dzięki nim Radom został doceniony m.in. przez UNESCO i jako jedna z 37 lokalizacji na całym świecie został włączony do Globalnej Sieci Miejsc Demonstracyjnych Ekohydrologii. Inwestycja realizowana obecnie pomiędzy ul. Listopadową, Przytycką, Radiową i Uniwersytecką jest częścią „After Life Plan”, będącego kontynuacją dotychczasowej strategii w zakresie nowoczesnego zarządzania wodami opadowymi.
Zielono i blisko centrum – Radom przyjazny mieszkańcom
Planowana inwestycja to nie tylko zbiorniki wodne pełniące istotną rolę środowiskową. W ramach realizowanego projektu, na terenie ok. 5 ha powstanie również ogólnodostępny park z infrastrukturą rekreacyjną, sprzyjającą wypoczynkowi. Zbiorniki będą otoczone terenem zielonym, na którym zaprojektowano m.in. ścieżki zachęcające do spacerów. W planach są także drewniane wiaty ze stołami, leżaki, kynopark, stanowiska dla food trucków oraz budowa parkowych, drewnianych kładek. Plac zabaw dla dzieci, dzięki swojemu wyposażeniu, połączy rozrywkę z edukacją. Radomianie stawiający na aktywny wypoczynek również znajdą tu coś dla siebie. W ramach inwestycji powstanie boisko do badmintona, strefa fitness z elementami „Street Workout” i urządzeniami takimi jak m.in. biegacz, jeździec, wioślarz, rowerek, orbitrek. Projekt obejmuje też miejsce do gry w tenisa stołowego, stojaki rowerowe i stację naprawy rowerów.
Zrównoważona przestrzeń miejska coraz bliżej
- Nowoczesne miasta to takie, które mają przyjazny charakter i są skupione na potrzebach mieszkańców. Realizacja projektu Wodociągów Miejskich w Radomiu w pobliżu Osiedla Idea jest dowodem na to, że zrównoważony rozwój przestrzeni miejskiej jest możliwy. Wspólne wysiłki sektora publicznego i prywatnego zdecydowanie ułatwiają osiągnięcie ambitnych celów w tym zakresie. Przy ul. Listopadowej, oprócz realizowanych przez nas budynków mieszkalnych z usługami, powstanie otwarte miejsce, stwarzające wszystkim mieszkańcom Radomia wiele możliwości spędzania wolnego czasu, które zarazem będzie pełnić ważne funkcje środowiskowe. Od naszych klientów wiemy, że ta inwestycja była bardzo wyczekiwana – mówi Mirosław Szczepański, Wiceprezes Zarządu Unidevelopment SA.
Partnerstwo Wodociągów Miejskich w Radomiu oraz Unidevelopment obejmowało dotychczas współpracę przy przygotowaniu projektu ośmiu stawów z otaczającymi je terenami zielonymi. Ponadto Unidevelopment współfinansuje budowę parku. Pozostała część środków na sfinansowanie projektu została przyznana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Obecnie na terenie inwestycji zakończono prace przygotowawcze polegające m.in. na zapewnieniu drogi technicznej dla obsługi budowy. Realizowane są prace ziemne obejmujące wykopy pod zbiorniki od strony ul. Uniwersyteckiej. Realizacja inwestycji zostanie ukończona w IV kw. 2025 roku.
Osiedle Idea spójne z projektem parku
Powstające w pobliżu nowego parku Osiedle Idea to projekt, w ramach którego zrealizowanych zostało już osiem etapów obejmujących zarówno budynki wielorodzinne, jak i domy w zabudowie bliźniaczej. Docelowo na Osiedlu Idea powstanie ok. 2000 mieszkań. Na terenie inwestycji znajdą się również lokale usługowe, tworzące infrastrukturę ułatwiającą codzienne życie. Zgodnie z koncepcją miasta 15-minutowego ich dostępność pozwoli mieszkańcom na oszczędność czasu i ograniczy konieczność dojazdów. Wiele z codziennych, życiowych spraw będą mogli załatwić na miejscu. Ponadto w sercu Osiedla Idea powstanie również plac z lokalną strefą drobnych usług, w której powstać będą mogły np. sklepiki i kawiarnie. Podobnie jak pobliski park będzie on miejscem spotkań i spędzania wolnego czasu, otwartym dla wszystkich mieszkańców.
W ramach Osiedla Idea stasowane są również rozwiązania mające na celu zrównoważoną gospodarowanie wodą. Na jego terenie powstają m.in. ogrody deszczowe zapobiegające szybkiemu odpływowi wód opadowych i tworzące przyjazny mikroklimat. Obecnie na ukończeniu jest inwestycja Osiedle Idea Orion. Przekazywanie mieszkań w tym etapie rozpocznie się już listopadzie br. W trakcie realizacji jest też inwestycja Osiedle Idea Aurora. Oba projekty bezpośrednio sąsiadują z parkiem.
Unidevelopment SA jest deweloperem działającym od 16 lat. Posiada ugruntowaną pozycję na rynku budownictwa mieszkaniowego w Warszawie, Poznaniu i Radomiu. W 2022 roku spółka rozpoczęła działalność w Gdańsku. Jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich oraz Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego – Polish Green Building Council (PLGBC). Należy do notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie Grupy UNIBEP SA.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Bankowość
Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.
Prawo
Trwają próby wzmocnienia dialogu społecznego. Niespokojne czasy wymuszają większe zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji

Według zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen głos partnerów społecznych i dialog społeczny będą stały w centrum procesu decyzyjnego w Europie. Taki jest cel podpisanego w marcu Paktu na rzecz europejskiego dialogu społecznego. Potrzeba wzmocnienia głosu społeczeństwa jest również podkreślana na forum krajowym. Rząd planuje reformę Rady Dialogu Społecznego, by usprawnić pracę tej instytucji, a przedsiębiorcy wzywają do rzetelnego konsultowania ze stroną społeczną ustaw, które wychodzą z rządu.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.