Komunikaty PR

Nowy, trzeci wymiar w budownictwie. Technologie wykorzystywane przez deweloperów

2022-04-01  |  12:00
Biuro prasowe

W Polsce według różnych szacunków brakuje od 1,2 do 3 milionów mieszkań. Większość klientów poszukujących mieszkania dokonuje zakupu na podstawie planu. To już przeszłość – branża przechodzi rewolucję cyfrową, aby lepiej prezentować oferty mieszkań w budowie, a jednocześnie być bardziej ekologiczna. W jaki sposób łączy te dwa cele? Z odpowiedzą przychodzą systemy mapowania 3D, które pozwalają na pełne odzwierciedlenie wnętrza dostępnych lokali. 

Świadomy wybór dzięki technologii

Coraz popularniejsze na rynku są makiety 3D. Dzięki nim klient może „wejść” do mieszkania w nieistniejącym budynku, a nawet podziwiać widok z okien. System mapowania 3D pozwala na realistyczne oddanie, nie tylko rozkładu mieszkania, ale także umożliwia poruszanie się oglądającego po całej inwestycji, którą jest zainteresowany klient.

Technologię Smart Makiet powszechnie stosuje jeden z czołowych polskich deweloperów, ROBYG – Oczekiwania klientów w stosunku do procesu zakupowego rosną. Jednocześnie wzrasta też otwartość na nowinki technologiczne i umiejętność korzystania z nich. Jeszcze kilka lat temu klienci preferowali tradycyjne, drukowane materiały i makiety architektoniczne stojące w biurach. Dzisiaj wolą wysłany mailowo folder i oglądanie mieszkania oraz osiedla z wykorzystaniem modelu cyfrowego, po którym można się poruszać. Jest to zapewne konsekwencja ostatnich dwóch lat, kiedy prawie wszyscy zmuszeni byliśmy korzystać z komputerów i Internetu by móc spędzać ze sobą czas, robić zakupy czy pracować mówi Anna Wojciechowska, Head of ESG, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu ROBYG w Gdańsku i Poznaniu.

Dzięki możliwości obejrzenia wszystkich budynków z każdej strony, wejścia do mieszkań czy spaceru po danym lokalu, klient nie musi bazować wyłącznie na swojej wyobraźni przestrzennej.

Może poczuć przestrzeń i rozkład mieszkania, zrozumieć układ inwestycji i lepiej poznać lokalizację przyszłego domu dzięki wizualizacji 3D. Graficzna prezentacja jest w aplikacji połączona z mechaniką wyszukiwania mieszkania oraz dostępu do wszelkich danych, co znacząco porządkuje proces odnajdywania lokum spełniającego potrzeby klienta – wyjaśnia Jakub Jamontt, firma 3D Estate.

Smart Makieta posiada praktyczne filtry, które ułatwiają selekcję mieszkań spełniających wymagania klienta. Wybrane lokale można porównać lub przesłać zapytanie o nie bezpośrednio do dewelopera.  

– Widok tworzony jest na podstawie projektu wykonawczego, co gwarantuje maksimum zgodności modelu z tym, co powstanie w przyszłości jako nowy budynek dewelopera – wyjaśnia Jakub Jamontt – Tak przygotowana scena jest umieszczana w odwzorowanym w 3D realistycznym otoczeniu, dając unikalne wrażenie wiernej prezentacji inwestycji wraz z okolicą. Ciekawym smaczkiem jest też widok nocny całej inwestycji - dodaje.

Co ciekawe, Smart Makieta jest dużo bardziej ekologicznym rozwiązaniem w porównaniu z makietą tekturową czy innymi rozwiązaniami alternatywnymi. Makiety interaktywne starego typu potrzebują do działania komputerów o zasilaniu 550 – 900 W, a makieta 3D wykorzystywana w biurach sprzedaży ROBYG działa na niedużym, minikomputerze o zasilaniu 120W.

Panorama 3D inwestycji i okolicy

Oprócz makiet 3D ciekawą technologią pozwalającą podjąć decyzję zakupową są mapy panoramiczne. Tak zwane panoramy 360 powstają z kilkudziesięciu zdjęć wykonywanych z drona w różnych kierunkach. Zdjęcia są poddawane odpowiedniej obróbce i łączone w panoramę, na którą nanoszone są znaczniki istotnych punktów w okolicy np. sklepów czy placówek edukacyjnych.

– Mapy panoramiczne pokazują inwestycję i okolicę w realnym i aktualnym otoczeniu. Możemy w nich oznaczyć infrastrukturę okolicy istotną dla wybranej lokalizacji i podkreślić jej zalety. Niewątpliwym plusem jest możliwość oznaczania punktów praktycznie po horyzont, również tych zlokalizowanych dalej, ale nadal istotnych dla lokalizacji – mówi Jacek BielińskiMapyInwestycji.pl.

W praktyce mapy panoramiczne są doskonałym uzupełnieniem makiet 3D. Te ostatnie najczęściej prezentują sam obiekt, natomiast dzięki panoramie 360 zobaczyć możemy rzeczywiste otoczenie i infrastrukturę całej okolicy i to bez wychodzenia z domu.

Technologia obrazująca przyszłość

Obie technologie mogą być stosowane zarówno na urządzeniach mobilnych jak i komputerach, jednak prawdziwe wrażenie robią, będąc prezentowane w odpowiedniej skali. Temu służą biura sprzedaży, gdzie przy pomocy odpowiednich monitorów, klienci mogą zobaczyć mieszkanie w odpowiedniej perspektywy.

– ROBYG zawsze był blisko najnowszych technologii, czy to w budownictwie, czy technologiach cyfrowych, wprowadzając na przykład jako pierwsi w Polsce systemy Smart House. Nasze biura sprzedaży są odzwierciedleniem tego podejścia. Z jednej strony stosujemy cyfrowe rozwiązania, mapy 3D oraz cyfrowe panoramy, z drugiej dbamy o naszych klientów stosując w biurach najnowsze rozwiązania filtrowania powietrza Aura Air – wyjaśnia Anna Wojciechowska - Stawiamy na bardziej ekologiczne technologie zarówno w odniesieniu do realizowanych przez nas osiedli, jak i prezentacji dostępnych inwestycji w biurach sprzedaży – dodaje.

Wizualizacje 3D, panoramy czy inne technologie pomagają nam w podejmowaniu właściwych decyzji oraz wspierają nas w różnych obszarach życia takich jak energooszczędność, dbanie o środowisko czy własne zdrowie. Ich wykorzystanie w sektorze budownictwa mieszkaniowego to trend wyznaczany przez czołowych deweloperów.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Dopłaty kredytowe, a wynajem mieszkania: będzie problem? Biuro prasowe
2024-07-26 | 11:00

Dopłaty kredytowe, a wynajem mieszkania: będzie problem?

Do tej pory Polacy mogli skorzystać z trzech programów dopłat kredytowych: Rodzina na Swoim, Mieszkanie dla Młodych oraz Bezpieczny Kredyt 2%. Na horyzoncie pojawia się program Kredyt
Nieruchomości CCC zostaje w trzech centrach handlowych z portfolio Greenman Poland
2024-07-25 | 12:00

CCC zostaje w trzech centrach handlowych z portfolio Greenman Poland

  Marka CCC kontynuuje współpracę z trzema centrami handlowymi z portfolio Greenman Poland – Nowymi Czyżynami w Krakowie, Nowymi Bielawami w Toruniu i Nową Górną w
Nieruchomości Warsaw office market in the process of adaptation
2024-07-25 | 01:00

Warsaw office market in the process of adaptation

Stable demand, low supply of new offices, and few vacancies—this briefly describes the current situation in the Warsaw market Just under 11 per cent of the office space resources in

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

IT i technologie

Przemysł

Koszty instalacji robotów wciąż zbyt wysokie dla firm. Są one jednak świadome konieczności takich inwestycji

Koszty pracy ludzkiej są nadal niskie, a korzyść z instalacji robota na linii produkcyjnej nie jest jeszcze tak duża. To – według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego – jedna z głównych barier w procesie robotyzacji w Polsce. Jednak dynamicznie rosnące średnie i minimalne wynagrodzenie, a także pogłębiający się niedobór pracowników mogą powoli tę tendencję zmieniać na korzyść robotów. Poza kwestią kosztową wadami, które widzą przedstawiciele firm przemysłowych, są m.in. zależność od stabilnych dostaw energii i technologii zagranicznych dostawców. Problemem nie są jednak kwestie obaw co do wpływu robotów na rynek pracy.

Zdrowie

Załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego ćwiczą techniki zabiegowe ratujące życie pacjentów. W centrum szkoleniowym odwzorowywane są najcięższe przypadki

Załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które tylko w ubiegłym roku były wzywane do prawie 12 tys. wypadków i pilnych, trudnych przypadków, muszą się ciągle szkolić, żeby być w stanie jak najlepiej pomagać pacjentom m.in. po ciężkich urazach, poparzeniach czy nagłym zatrzymaniu akcji serca. – Szkolenia to podstawa naszego funkcjonowania – podkreśla prof. dr hab. n. med. Robert Gałązkowski, koordynator Mobilnej grupy zabezpieczenia medycznego i wieloletni dyrektor LPR. Lekarze, ratownicy medyczni i pielęgniarze rozpoczęli szkolenia w warszawskim Centrum Edukacji Medycznej – specjalistycznym ośrodku Grupy LUX MED, gdzie mogą ćwiczyć najtrudniejsze techniki zabiegowe, ratujące życie pacjentów, w warunkach jak najbardziej odwzorowujących realia.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.