Nowy wymiar rozwoju zrównoważonego budownictwa: Raport Roczny PLGBC 2020
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
Zabrska 39D
44-100 Gliwice
mjasiewicz|plgbc.org.pl| |mjasiewicz|plgbc.org.pl
+48 512 615 665
https://plgbc.org.pl/
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC opublikowało Raport Roczny 2020. Ze względu na pandemię organizacja zmieniła charakter podejmowanych aktywności i wydarzeń. Nowe inicjatywy i pomysły na współpracę poszerzyły grono organizacji o kolejnych członków.
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC przedstawiło Raport Roczny z działalności w 2020 r. Organizacja podsumowała wydarzenia i projekty realizowane we współpracy z członkami oraz partnerami w obszarze zrównoważonego budownictwa.
W 2020 r. odbyło się 50 konferencji i wydarzeń z partnerstwem PLGBC, o nowe firmy powiększyło się też grono członków Stowarzyszenia. To również udział w pięciu międzynarodowych projektach i praca sześciu grup roboczych PLGBC.
W 2020 roku wprowadzono pierwszy polski wielokryterialny certyfikat dla budownictwa mieszkaniowego – ZIELONY DOM, opracowany przez PLGBC we współpracy z uznanymi ekspertami krajowymi i zagranicznymi, uwzględniający obowiązujące przepisy oraz dobre praktyki zrównoważonego budownictwa.
Kolejny rok PLGBC rozwijało propozycje konferencji, spotkań i warsztatów dla profesjonalistów z branży budownictwa i nieruchomości, tym razem w formie wydarzeń online, zwiększając przy tym dostępność dla zainteresowanych i wprowadzając nowe formy aktywności, jak podczas PLGBC Green Building Symposium czy webinarium PLGBC Dzień Ziemi z zielonym budownictwem.
Nowy format przyjęła zaproponowana przez PLGBC Baza Budynków Certyfikowanych w Polsce. Łączy ona informacje o obiektach certyfikowanych we wszystkich obecnych w kraju systemach oceny budynków w podziale na branże office, logistics/industrial, retail, residential, hotel i school.
- Miniony rok postawił przed nami szereg nowych wyzwań, potraktowaliśmy je jak szanse, przenosząc znaczną część swojej aktywności do sieci. Zaktywizowaliśmy członków w ramach naszych projektów. Zaplanowaliśmy już kolejne aktywności. Wymieniamy się nową wiedzą i doświadczeniami w ramach projektów międzynarodowych, wprowadzając dobre praktyki na polskim rynku. Dzięki synergii działań docieramy do kolejnych zainteresowanych firm i szerzymy ideę zrównoważonego budownictwa w Polsce – podsumowuje Alicja Kuczera, Dyrektor Zarządzająca Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC.
Raport do pobrania:
https://plgbc.org.pl/wp-content/uploads/2021/01/PLGBC-raport-roczny-2020.pdf

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.