Łódź - Miasto Przemian: Rewitalizacja kamienic jako symbol nowej ery miasta
Łódź, miasto o bogatej historii przemysłowej, przechodzi dynamiczną transformację, której sercem jest rewitalizacja historycznych kamienic. Ten proces, łączący podziw i szacunek dla przeszłości z nowoczesnym podejściem do urbanistyki, staje się symbolem nowej ery dla miasta. W ślad za Łodzią idą inni, a proces rewitalizacji przynosi nie tylko estetyczne, ale też finansowe korzyści.
Kamienice w Łodzi, niegdyś należące do rodzin fabrykantów, to dziś symbole bogactwa tego miasta i jego dynamicznego rozwoju przemysłowego. Przez lata zaniedbane budynki odzyskują dawny blask, stając się świadectwem odradzającej się Łodzi, która harmonijnie łączy swoją industrialną przeszłość z potrzebami współczesnych mieszkańców. Nie udałoby się to bez programów rewitalizacyjnych, dzięki którym wiele z budynków przekształcanych jest w nowoczesne przestrzenie mieszkalne, biurowe i kulturalne, zaspokajające potrzeby rozwijającego się miasta. To również szansa na wzrost gospodarczy, bowiem nowe inwestycje przyciągają turystów, inwestorów czy wyspecjalizowanych pracowników. Łódź nie tylko odnawia swoją architekturę, ale także kształtuje nową tożsamość jako miasto otwarte, innowacyjne i pełne możliwości.
Łódź w ramach projektu Rewitalizacji Obszarowej wydała już około 1,5 miliarda złotych. To łącznie około 180 odnowionych kamienic, w których powstało ponad 1000 mieszkań [1]. Nowe oblicze zyskały m.in. pofabrykancki budynek przy ul. Tuwima przeznaczony na nowoczesne biura oraz kamienice na osiedlu Księży Młyn, które dziś jest atrakcją miasta. Do 2025 roku mają zakończyć się również prace przy ul. Ogrodowej. Zespół budynków dawnych mieszkań robotników łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego będzie jedną z najdroższych, pojedynczych inwestycji w ramach projektu rewitalizacji. Jej koszt to około 100 mln złotych. W ramach programu miasto dofinansowuje również remonty zabytkowych prywatnych budynków w centrum Łodzi. W tym roku przeznaczono na ten cel 5 mln złotych.[2]
Jedną z najciekawszych prywatnych realizacji jest obecnie trwająca rewitalizacja kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej 96, była siedziba firmy Siemens, która oprócz biura prowadziła w niej dom handlowy, sprzedając najnowsze luksusowe artykuły gospodarstwa domowego Siemens.
Kamienica Siemensa powstała w 1912 roku i wybudowana została w stylu klasycznego modernizmu. To, co wyróżnia budynek na tle innych obiektów miasta, to monumentalna, unikatowa fasada, ogromne przeszklenia, tak bardzo różniące się od klasycznej secesyjnej zabudowy Łodzi. Po rewitalizacji w kamienicy znajdować się będą luksusowe mieszkania, lokale usługowe oraz część wellness przeznaczona dla mieszkańców tej inwestycji.
„Widzimy, jak Łódź dynamicznie się rozwija, a wraz z jej rozwojem rośnie zapotrzebowanie na nowe przestrzenie mieszkalne czy miejsca noclegowe. Z jednej strony zabytkowe przestrzenie przyciągają osoby poszukujące miejsca do życia w wyjątkowej lokalizacji, z drugiej zaś odpowiada na potrzeby turystów oraz osób odwiedzających miasto w celach biznesowych. W tym kontekście rewitalizacja istniejących budynków jest nie tylko doskonałą alternatywą dla budowy nowych obiektów, ale stanowi także świetną inwestycję, którego wartość tylko będzie rosła w czasie. Kamienica Siemensa to budynek z bogatą historią: oprócz Siemensa, mieścił się tu Bank Handlowo-Przemysłowy, Czytelnik, liczne redakcje łódzkich gazet, a w murach kamienicy gościli m.in. Zofia Nałkowska, Stanisław Jerzy Lec i Jan Brzechwa” - mówi Łukasz Juśkiewicz, inwestor VP Piotrkowska 96, odpowiedzialny za odbudowę Kamienicy Finstera i Kamienicy Siemensa w Łodzi.
Odnowione kamienice i budynki przemysłowe zyskują nowy blask, jednocześnie wpisując się w tkankę miejską, zachowując historyczne walory architektoniczne i dodając miastu unikalnego charakteru. Ponadto inwestowanie w rewitalizację pozwala maksymalnie wykorzystać już istniejącą infrastrukturę, co sprzyja zrównoważonemu rozwojowi. Tego typu inwestycje generują zyski, jednocześnie ożywiając zaniedbane dotychczas dzielnice miasta.
[1] https://rewitalizacja.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/rewitalizacja-zmienila-lodz-180-odnowionych-kamienic-parki-i-skwery-szczegoly-id20293/2024/4/4/
[2] https://rewitalizacja.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/specjalna-strefa-rewitalizacji-wnioski-o-dofinansowanie-remontu-tylko-do-15-wrzesnia-id20454/2024/9/13/

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.