Komunikaty PR

Łódź - Miasto Przemian: Rewitalizacja kamienic jako symbol nowej ery miasta

2024-11-04  |  12:00
Biuro prasowe

Łódź, miasto o bogatej historii przemysłowej, przechodzi dynamiczną transformację, której sercem jest rewitalizacja historycznych kamienic. Ten proces, łączący podziw i szacunek dla przeszłości z nowoczesnym podejściem do urbanistyki, staje się symbolem nowej ery dla miasta. W ślad za Łodzią idą inni, a proces rewitalizacji przynosi nie tylko estetyczne, ale też finansowe korzyści.

Kamienice w Łodzi, niegdyś należące do rodzin fabrykantów, to dziś symbole bogactwa tego miasta i jego dynamicznego rozwoju przemysłowego. Przez lata zaniedbane budynki odzyskują dawny blask, stając się świadectwem odradzającej się Łodzi, która harmonijnie łączy swoją industrialną przeszłość z potrzebami współczesnych mieszkańców. Nie udałoby się to bez programów rewitalizacyjnych, dzięki którym wiele z budynków przekształcanych jest w nowoczesne przestrzenie mieszkalne, biurowe i kulturalne, zaspokajające potrzeby rozwijającego się miasta. To również szansa na wzrost gospodarczy, bowiem nowe inwestycje przyciągają turystów, inwestorów czy wyspecjalizowanych pracowników. Łódź nie tylko odnawia swoją architekturę, ale także kształtuje nową tożsamość jako miasto otwarte, innowacyjne i pełne możliwości.

Łódź w ramach projektu Rewitalizacji Obszarowej wydała już około 1,5 miliarda złotych. To łącznie około 180 odnowionych kamienic, w których powstało ponad 1000 mieszkań [1]. Nowe oblicze zyskały m.in. pofabrykancki budynek przy ul. Tuwima przeznaczony na nowoczesne biura oraz kamienice na osiedlu Księży Młyn, które dziś jest atrakcją miasta. Do 2025 roku mają zakończyć się również prace przy ul. Ogrodowej. Zespół budynków dawnych mieszkań robotników łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego będzie jedną z najdroższych, pojedynczych inwestycji w ramach projektu rewitalizacji. Jej koszt to około 100 mln złotych. W ramach programu miasto dofinansowuje również remonty zabytkowych prywatnych budynków w centrum Łodzi. W tym roku przeznaczono na ten cel 5 mln złotych.[2]

Jedną z najciekawszych prywatnych realizacji jest obecnie trwająca rewitalizacja kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej 96, była siedziba firmy Siemens, która oprócz biura prowadziła w niej dom handlowy, sprzedając najnowsze luksusowe artykuły gospodarstwa domowego Siemens.

Kamienica Siemensa powstała w 1912 roku i wybudowana została w stylu klasycznego modernizmu. To, co wyróżnia budynek na tle innych obiektów miasta, to monumentalna, unikatowa fasada, ogromne przeszklenia, tak bardzo różniące się od klasycznej secesyjnej zabudowy Łodzi. Po rewitalizacji w kamienicy znajdować się będą luksusowe mieszkania, lokale usługowe oraz część wellness przeznaczona dla mieszkańców tej inwestycji. 

Widzimy, jak Łódź dynamicznie się rozwija, a wraz z jej rozwojem rośnie zapotrzebowanie na nowe przestrzenie mieszkalne czy miejsca noclegowe. Z jednej strony zabytkowe przestrzenie przyciągają osoby poszukujące miejsca do życia w wyjątkowej lokalizacji, z drugiej zaś odpowiada na potrzeby turystów oraz osób odwiedzających miasto w celach biznesowych. W tym kontekście rewitalizacja istniejących budynków jest nie tylko doskonałą alternatywą dla budowy nowych obiektów, ale stanowi także świetną inwestycję, którego wartość tylko będzie rosła w czasie. Kamienica Siemensa to budynek z bogatą historią: oprócz Siemensa, mieścił się tu Bank Handlowo-Przemysłowy, Czytelnik, liczne redakcje łódzkich gazet, a w murach kamienicy gościli m.in. Zofia Nałkowska, Stanisław Jerzy Lec i Jan Brzechwa” - mówi Łukasz Juśkiewicz, inwestor VP Piotrkowska 96, odpowiedzialny za odbudowę Kamienicy Finstera i Kamienicy Siemensa w Łodzi.

Odnowione kamienice i budynki przemysłowe zyskują nowy blask, jednocześnie wpisując się w tkankę miejską, zachowując historyczne walory architektoniczne i dodając miastu unikalnego charakteru. Ponadto inwestowanie w rewitalizację pozwala maksymalnie wykorzystać już istniejącą infrastrukturę, co sprzyja zrównoważonemu rozwojowi. Tego typu inwestycje generują zyski, jednocześnie ożywiając zaniedbane dotychczas dzielnice miasta.

 


[1] https://rewitalizacja.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/rewitalizacja-zmienila-lodz-180-odnowionych-kamienic-parki-i-skwery-szczegoly-id20293/2024/4/4/

[2] https://rewitalizacja.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/specjalna-strefa-rewitalizacji-wnioski-o-dofinansowanie-remontu-tylko-do-15-wrzesnia-id20454/2024/9/13/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Langowski Logistics nowym najemcą w MLP Pruszków II Biuro prasowe
2024-12-03 | 11:00

Langowski Logistics nowym najemcą w MLP Pruszków II

MLP Group podpisało umowę najmu z Langowski Logistics, wiodącym operatorem logistycznym specjalizującym się w międzynarodowym transporcie kontenerowym. Firma zajmie łącznie ponad 5,6 tys.
Nieruchomości Co czeka rynek nieruchomości? Komentuje Shraga Weisman, CEO Aurec Home
2024-12-03 | 01:00

Co czeka rynek nieruchomości? Komentuje Shraga Weisman, CEO Aurec Home

Rynek nieruchomości w Polsce przechodzi obecnie przez fazę istotnych zmian, które wpływają zarówno na ceny mieszkań, jak i dynamikę sprzedaży. W III kwartale 2024 roku, po
Nieruchomości Jak sprzedają się nowe mieszkania
2024-12-03 | 01:00

Jak sprzedają się nowe mieszkania

Czy ożywienie odnotowane na rynku kredytowym oznacza także odbicie w sprzedaży mieszkań? Czy firmy deweloperskie rejestrują wzrost zainteresowania zakupem lokali w ostatnim czasie? Czy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja

Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.

Infrastruktura

Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców

W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.

Problemy społeczne

40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem

Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.