Osiedle Lizbońska przekazane Warszawie
N42 Group
Bukowińska 22B
02-703 Warszawa
michal.porecki|n42.pl| |michal.porecki|n42.pl
502343490
n42.pl
Osiedle Lizbońska zostało oficjalnie przekazane mieszkańcom Warszawy. Podczas ceremonii w ubiegły wtorek przedstawiciele inwestorów projektu, firm Grupo Lar Polska i Develia symbolicznie przekazali władzom Pragi Południe ponad 110-metrowy lokal usługowy na potrzeby mieszkańców.
Osiedle Lizbońska to jedna z pierwszych inwestycji w Warszawie, która została zrealizowana z zastosowaniem przepisów tzw. specustawy mieszkaniowej, znanej potocznie jako „lex deweloper”. W trakcie jej przygotowywania przeprowadzono szerokie konsultacje społeczne, które pozwoliły dostosować projekt do potrzeb i preferencji lokalnej społeczności. Wsłuchując się w potrzeby mieszkańców Saskiej Kępy, deweloperzy, firmy Grupo Lar Polska oraz Develia zapewniły m.in. otwarty układ osiedla, rozbudowaną infrastrukturę rowerową i dostępny dla wszystkich pasaż usługowo-handlowy. Trwa również proces certyfikacji osiedla w międzynarodowym systemie BREEAM.
W sumie powstały tu 4 kameralne budynki z 200 mieszkaniami i 15 lokalami usługowymi. Jeden z nich, o powierzchni ok. blisko 110 m kw. został we wtorek nieodpłatnie przekazany władzom Pragi-Południe, które reprezentowała zastępca burmistrza Bożena Przybyszewska. Będzie on służył wszystkim mieszkańcom dzielnicy – powstanie w nim poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.
Na uroczystość tłumnie przybyli nabywcy mieszkań, przedstawiciele lokalnej społeczności, zaangażowanych w ten projekt partnerów biznesowych oraz samorządu lokalnego. Pani Renata McCabe-Kudła, Country Manager Grupo Lar Polska podkreśliła, że inwestorzy wywiązali się ze wszystkich obietnic, jakie złożyli mieszkańcom Saskiej Kępy podczas konsultacji społecznych. – Wyjątkowość osiedla Lizbońska polega na tym, że nie powstało ono tylko dla jego mieszkańców, ale dla całej Saskiej Kępy. Zrealizowaliśmy je w porozumieniu z lokalną społecznością, organizacjami sąsiedzkimi i władzami samorządowymi. Razem z nimi wybraliśmy architekta i wspólnie projektowaliśmy tę inwestycję, aby odpowiadała wymaganiom i preferencjom wszystkich zainteresowanych stron. Położyliśmy w tym projekcie też nacisk na jego ekologiczność, co także spotkało się z aprobatą sąsiadów – mówiła Renata McCabe-Kudła.
Janusz Kraszewski, Chief Investment Officer w Grupo Lar Polska zwrócił podczas uroczystości uwagę, że Osiedle Lizbońska przywróciło ten rejon miastu - wcześniej funkcjonowała tu przepompownia miejskiej spółki ciepłowniczej. – Działaliśmy w warunkach pionierskich – w 2020 roku nikt jeszcze nie wiedział dokładnie, jak działa procedura „lex deweloper”, konsultacje społeczne i proces realizacji inwestycji musiały dodatkowo powstawać w warunkach covidowych obostrzeń. Podjęliśmy jednak to wyzwanie i dziś mogę z dumą powiedzieć, że nadaliśmy nowe, piękniejsze oblicze temu rejonowi Saskiej Kępy – mówił Kraszewski.
Dużym sukcesem tego premierowego projektu był fakt, że stał się on referencyjnym wzorcem dla branży. Za inicjatywą inwestora, na przykładzie wykonanych działań zostały doprecyzowane zasady prowadzenia dialogu społecznego w Instrukcji Prezydenta m. st. Warszawy dla kolejnych firm zainteresowanych takimi realizacjami. – Specustawa mieszkaniowa jako rozwiązanie umożliwiające budowę inwestycji mieszkaniowych na terenach o innym przeznaczeniu, np. przemysłowym, sprawdziło się. Obawy, że prawo to przyczyni się do niekontrolowanej rozbudowy miast okazały się nieuzasadnione. Dzięki konsultacjom społecznym oraz temu, że finalna decyzja zapada na poziomie rady miasta „lex deweloper” okazał się bardzo skuteczną platformą współpracy między deweloperami, lokalnymi społecznościami i władzami samorządowymi – powiedział Karol Dzięcioł, doradca zarządu firmy Develia S.A., współinwestora projektu.
***
O Grupo Lar:
Grupo Lar to hiszpański koncern deweloperski z ponad 50-letnim doświadczeniem. Istnieje od 1969 roku i działa w skali globalnej - z sukcesami realizuje projekty w Europie, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. Wszystkie projekty z logiem Grupo Lar wyróżnia atrakcyjna lokalizacja, niebanalny projekt, współpraca z doświadczonymi architektami oraz nowoczesne rozwiązania i materiały najwyższej jakości. W Polsce marka obecna jest od 2006 roku. Dotychczasowe realizacje Grupo Lar Polska obejmowały głównie Warszawę i liczą blisko 3000 mieszkań. Wśród zrealizowanych inwestycji można wymienić m.in. kameralne osiedle „Przy Woronicza” czy dogodnie zlokalizowane pośród parków, szkół i uczelni „Nowe Bielany 2” oraz łączącą walory dużego miasta i życia w urokliwej dzielnicy inwestycję „Grójecka 216”.
O Develii:
Develia to jeden z największych deweloperów w Polsce, realizujący inwestycje w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu i we Wrocławiu. Od 2007 r. Develia jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Grupa Develia zrealizowała 52 osiedla, składające się w sumie ze 139 etapów inwestycyjnych – to 20 tys. mieszkań o powierzchni 1 mln m kw. W 2023 r. grupa wypracowała 1607,8 mln zł przychodu ze sprzedaży i 275,4 mln zł skonsolidowanego zysku netto. W lipcu 2023 r. Develia nabyła 100% udziałów polskich spółek zależnych od Nexity, francuskiej firmy deweloperskiej.
TEAL Z NOWYM NAJEMCĄ. DO OFF PIOTRKOWSKA CENTER WPROWADZA SIĘ NEST LEASING S.A
Langowski Logistics nowym najemcą w MLP Pruszków II
Co czeka rynek nieruchomości? Komentuje Shraga Weisman, CEO Aurec Home
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.