Panattoni sprzedało Savills IM centrum dystrybucyjne pod Wrocławiem
Konkret PR
ul. Konduktorska 4 lok. 9
00-775 Warszawa
e.ciuchta|konkretpr.pl| |e.ciuchta|konkretpr.pl
508 338 267
www.konkretpr.pl
Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie sprzedał Savills Investment Management obiekt magazynowy pod Wrocławiem. Park o powierzchni 46 000 m kw. został zbyty za ok. 33 mln euro. To już trzecie centrum dystrybucyjne w Polsce kupione od Panattoni przez Savills.
Centrum dystrybucyjne klasy A zbudowane przez Panattoni w 2019 roku pod Wrocławiem nabył Savills Investment Management (Savills IM), międzynarodowy zarządca inwestycji w nieruchomości, dla swojego ogólnoeuropejskiego Savills IM Europejski Fundusz Logistyczny 3 (ELF 3). Nieruchomość o łącznej powierzchni 46 000 m kw. jest w pełni wynajęta przez krajowe i międzynarodowe firmy z branży logistycznej, spożywczej i chemicznej. Inwestycja znajduje się w Nowej Wsi Wrocławskiej, w obrębie dużego węzła logistycznego, obok autostrady A4 / A8, drogi ekspresowej S8 i drogi krajowej nr 5.
„Projekty logistyczne i produkcyjne są dziś poszukiwanym i atrakcyjnym produktem inwestycyjnym – komentuje Robert Dobrzycki, CEO Panattoni. – W pierwszych trzech kwartałach 2019 roku sfinalizowano w Polsce transakcje w sektorze magazynowym na kwotę ok. 620 mln euro. Zainteresowanie tymi obiektami rośnie, bo rynek Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski oceniany jest jako bezpieczny, a jednocześnie zapewniający wyższe stopy zwrotu z inwestycji. Stąd możliwości inwestycyjnych na Wisłą poszukują już nie tylko fundusze z Europy Zachodniej, ale także Afryki Południowej oraz Azji.
Piotr Trzciński, Dyrektor ds. Transakcji w Savills IM, powiedział: „Dzięki dogodnej lokalizacji w pobliżu granicy z Niemcami i Czechami, bardzo dobrym połączeniom drogowym z głównymi polskimi miastami i chłonnemu rynkowi lokalnemu Wrocław szybko się rozwija i dąży do zostania jednym z największych rynków magazynowych w kraju. Znakomita lokalizacja parku, bliskość ważnego klastra przemysłowego oraz zróżnicowany profil najemców wpłynęły na naszą decyzję o debiucie we Wrocławiu. Inwestycja bardzo dobrze wpisuje się w strategię funduszu ELF3, który zakłada inwestowanie w nowoczesne obiekty magazynowe z potencjałem wzrostu ich wartości, zlokalizowane na kluczowych rynkach w Europie, w pobliżu głównych korytarzy transportowych”.
Wrocławski magazyn to trzeci obiekt nabyty przez Savills od Panattoni. W jego portfolio znajdują się już dwa inne, nowoczesne obiekty typu BTS (build-to-suit) zakupione przez Savills IM w imieniu inwestora azjatyckiego. Pierwszym z nich było centrum logistyczne Amazon Gliwice, powstałe w 2019 roku. Obiekt o rekordowej powierzchni ponad 200 000 mkw. został zbudowany przez Panattoni zgodnie z wytycznymi dostarczonymi przez Amazon, światowego lidera handlu elektronicznego. Drugą tego typu transakcją było centrum dystrybucyjne H&M Bolesławiec o powierzchni 75 000 m kw.
W Polsce Savills IM zarządza obecnie zasobami logistycznymi o łącznej powierzchni ponad 720 000 m kw. i o łącznej wartości ponad 500 milionów EUR.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.