Panattoni wchodzi do Hiszpanii i Portugalii
Konkret PR
ul. Konduktorska 4 lok. 9
00-775 Warszawa
e.ciuchta|konkretpr.pl| |e.ciuchta|konkretpr.pl
508 338 267
www.konkretpr.pl
Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie kontynuuje ekspansję na rynku europejskim. Po uruchomieniu biura w Holandii przed dwoma miesiącami, teraz otwiera dla rynku iberyjskiego w Hiszpanii. Na jego czele stanie Gustavo Cardozo Lupi jako Dyrektor Zarządzający.
Panattoni rozbudowuje swoją pozycję w Europie. Panattoni z wybudowanymi ponad 9,6 mln m kw. powierzchni przemysłowej jest już obecny na największych europejskich rynkach logistycznych, w tym niemieckim, brytyjskim, holenderskim i polskim. Deweloper jest także w Czechach i na Słowacji. Od lutego pojawi się z kolei w Hiszpanii, a swoje przedstawicielstwo otworzy zarówno w Madrycie, jak i Barcelonie – głównych ośrodkach logistycznych Półwyspu Iberyjskiego. W tym celu deweloper powołał nowy zespół. Na jego czele stanie Gustavo Cardozo Lupi, Dyrektor Zarządzający, a wspierać go będzie m.in. Miguel Vera Cabrero - Dyrektor ds. Finansowania Strukturalnego i Operacji.
Hiszpania jest szóstym pod względem wielkości rynkiem magazynowym w Europie. Istniejąca powierzchnia magazynowa to 22,1 mln m kw. (dane za Q3 2019 roku), a rynek logistyczny ma do dyspozycji sieć drogową obejmującą ponad 370 tysięcy kilometrów, w tym 15,5 tysięcy km autostrad. Długość linii kolejowych wynosi ok. 16 tys. km z czego 2,6 tys. km stanowi kolej dużych prędkości. Dużą rolę w handlu zagranicznym odgrywa transport morski. Sektor logistyczny bardzo szybko się rozwija, co jest podyktowane nie tylko wymianą zagraniczną, ale także dynamicznym wzrostem handlu internetowego. Sprzedaż e-commerce w Hiszpanii szacowana jest już na ponad 25 miliardów euro (34 miliardy euro obrót B2C e-commerce), a sektor rośnie w tempie ponad 15% rocznie. Już dziś 63 proc. hiszpańskich internautów robi zakupy on-line, co stymuluje dodatkowy popyt w sektorze magazynowania i dystrybucji.
- „Pozycja Hiszpanii i Portugalii w Europie w połączeniu z jej silną infrastrukturą i kosztami pracy czyni ją bardzo atrakcyjnym rynkiem dla inwestycji logistycznych. Do tego kraj znajduje się na przecięciu śródziemnomorskiego i atlantyckiego korytarza transportowego, stając się tym samym bramą nie tylko do rynków Europy, ale także Ameryki Łacińskiej, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu” - mówi Robert Dobrzycki, Chief Executive Officer Panattoni.
Za hiszpański oddział będzie odpowiedzialny Gustavo Cardozo Lupi, który powołany został na stanowisko Dyrektora Zarządzającego. Ma on ponad dwudziestoletnie doświadczenie w branży nieruchomości. Od 2002 roku był związany z Prologis, zarządzając projektami w Hiszpani i awansując. Przez ostatnie 13 lat piastował stanowiska Country Manager i Senior Vice-President zarządzając zespołem 11 specjalistów i portfelem ponad 1 300 000 m kw. aktywów logistycznych o wartości ponad 980 mln EUR. Gustavo był również zaangażowany w pozyskanie ponad 1 miliona m kw. gruntów, a także zbył ponad 500 000 m kw. aktywów. Przed dołączeniem do Prologis, pracował jako Project Manager w Wenezueli, USA oraz na Wyspach Turks i Caicos (BWI).
Miguel Vera Cabrero jako Dyrektor ds. Finansowania Strukturalnego i Operacji. Miguel ma dyplom z prawa i wieloletnie doświadczenie w zakresie finansowania strukturalnego, pozyskiwania kapitału, modelowania finansowego oraz monitorowania transakcji na rynku nieruchomości. Od marca 2016 r. był szefem ds. finansowania strukturalnego i skarbu w OHL Developments, gdzie pracował przy projektach mieszkaniowych, hotelowych i biurowych zlokalizowanych w Hiszpanii, Meksyku i Wielkiej Brytanii. Odpowiadał m.in. za refinansowanie Hotel Fairmont w Mayakoba (Meksyk) na około 70 mln USD czy zakup dwóch najlepszych budynków biurowych w Belgii oraz zakup i remont Casa Vicens w Barcelonie. Wcześniej związany był m.in. z GS Inima Environmental, Isolux Infrastructure, Banco Santander.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.