Komunikaty PR

„Pierwsze mieszkanie”. Mamy opinie deweloperów

2023-03-03  |  10:00

Marcin Roś, Wiceprezes Zarządu Oddziału Poznańskiego Polskiego Związku Firm Deweloperskich

- Ograniczenie dostępności kredytów hipotecznych spowodowało znaczące ograniczenie klientów kredytowych i wzrost udziału transakcji gotówkowych. O ile możliwe jest poluzowanie polityki kredytowej przez KNF to obniżenie wysokości stóp procentowych jest w tym roku mało prawdopodobne. Malo prawdopodobne, ale nie niemożliwe. Ożywienie rynku przynieść może uruchomienie rządowego programu „Pierwsze mieszkanie”. Wzrost liczby wniosków kredytowych oraz umów rezerwacyjnych może także skłonić deweloperów do wprowadzania na rynek nowych inwestycji. Obecnie obserwujemy znaczące ograniczenie podaży. Z bardziej długoterminową prognozą musimy jednak poczekać, aż znane będą szczegółowe rozwiązania programu. Liczymy jednak, że odłożona w czasie decyzja zakupowa tej grupy klientów choć w części wróci.

 

Joanna Rzelechowska, zastępca dyrektora ds. sprzedaży i marketingu poznańskiego oddziału spółki art.Locum

- W naszej opinii program „Pierwsze Mieszkanie” może realnie zmienić sytuację na rynku mieszkaniowym. Wśród klientów już teraz widzimy zainteresowanie, pojawiają się również zapytania dotyczące oferty art.Locum w Poznaniu i możliwości finansowania zakupu w oparciu o nowy program. Wynika to chociażby z faktu, że lokale z inwestycji Junique będą spełniać wymogi programu. Dzięki temu zarówno single, małżeństwa, jak i rodziny z dziećmi mogą wybrać mieszkanie z bezpiecznym kredytem 2 procent.

- Propozycja ze strony Ministerstwa Rozwoju i Technologii pozwoli poczuć się bezpiecznie osobom, które marzą o własnym M, ale nie były przekonane w pełni do kredytu hipotecznego.

- Żeby program mieszkaniowy mógł odpowiednio zadziałać i aby mogła skorzystać jak największa liczba klientów, z pewnością ważne będą dodatkowe czynniki, jak chociażby rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące badania zdolności kredytowej. I tu też dostrzegamy pozytywne sygnały. Eksperci finansowi mFinanse, z którymi na stałe współpracujemy, już teraz informują, że Urząd Komisji Nadzoru Finansowego złagodził warunki oceny zdolności kredytowej. Przykładowo kredyty z tymczasowo stałą stopą procentową będą teraz dostępne z buforem zmniejszonym z 5 do 2,5 pkt. procentowego. To podwyższa zdolność kredytową, dlatego warto ją sprawdzać co jakiś czas.

- Nasze biuro sprzedaży już rozpoczęło akcję informacyjną „Twoje PIERWSZE MIESZKANIE z art.Locum”. Dla zainteresowanych przygotowaliśmy możliwość rezerwacji mieszkania na dłuższy czas. W praktyce to oznacza, że dla wszystkich umów zawartych w marcu, rezerwacja jest ważna do końca września, żeby klient miał przynajmniej 2-3 miesiące na przejście procedury związanej z przyznaniem kredytu hipotecznego. Zakładamy również, że opłata rezerwacyjna jest zwrotna. Ponadto umowa zawiera gwarancję ceny, co dla nabywcy będzie szczególnie korzystne. Poczekamy razem z klientami, ich zadowolenie i poczucie bezpieczeństwa to priorytet.

 

Marek Smogór, reprezentujący Quadro Development

- Nowy program mieszkaniowy wygląda co najmniej obiecująco, ponieważ realnie pomoże w zakupie mieszkania osobom młodym, które o tym marzą. Mamy tu na myśli nie tylko singli, ale też małżonków, czy rodziny z dziećmi. To szeroka pomoc i jednocześnie cieszymy się, że już teraz mamy ofertę spełniającą wymogi programu. Single i małżonkowie mogą wybrać chociażby jedno z mieszkań 2- lub 3-pokojowych, a rodzinom z dziećmi proponujemy większe powierzchnie. Już teraz zapraszamy klientów marzących o zakupie pierwszego mieszkania do odwiedzenia naszego biura sprzedaży przy ul. Głównej 39 w Poznaniu. Dla osób chcących skorzystać z programu przygotujemy umowy rezerwacyjne z dłuższym okresem obowiązywania, dzięki czemu będą mogły zarezerwować mieszkanie i spokojnie, bez stresu poczekać na wejście w życie programu. Wszyscy spodziewamy się tego w połowie roku, ale do naszego biura zapraszamy już teraz, jesteśmy gotowi. Ten program to pozytywny impuls dla naszej branży, co przełoży się też na zadowolenie klientów.

 

Tomasz Pietrzyński, członek zarządu More Place

- Prognozy ekspertów są naprawdę różne. Już teraz widzimy, że nadszedł moment wyczekiwania na rynku. Mam tu na myśli, że klienci będą liczyć na wprowadzenie programu „#PierwszeMieszkanie”. Założenia tego programu wyglądają dobrze, ponieważ dla rodziny z dzieckiem pozwalają wziąć kredyt z niższym oprocentowaniem do 600 tysięcy złotych. W praktyce to oznacza, że będzie możliwe skorzystanie z programu, wybierając jeden z domów z naszej oferty na Osiedlu Przy Jeziorach w Poznaniu. A tak się składa, że jest to produkt bardzo dobry dla rodzin z dziećmi, a ta grupa na pewno będzie jednym z beneficjentów programu. Dlatego otrzymujemy pierwsze zapytania od klientów.  

- Program na pewno zwiększy zainteresowanie nieruchomościami, część z klientów z pewnością wyjdzie z założenia „jak nie teraz, to kiedy?”. Mamy przecież od roku lub dwóch grupę klientów chcących zakupić nową nieruchomość i wyczekujących pozytywnych zmian na rynku. Żeby program okazał się dużym sukcesem, potrzebne będą też inne korzystne czynniki, jak: wycofanie rekomendacji S ze strony KNF, a może nawet na obniżenie stóp procentowych. Z drugiej strony – osoby mające zdolność kredytową już teraz, raczej nie będą czekać.

 

Katarzyna Wyszyńska z biura sprzedaży Sky Investments

- Spodziewamy się, że nowy program mieszkaniowy będzie oznaczać nowy impuls dla branży mieszkaniowej i sprawi, że mieszkania oraz domy będą bardziej dostępne dla klientów. Kryteria programu „Pierwsze Mieszkanie” pozwalają skorzystać z tańszego kredytu aż trzem grupom klientów, co jest bardzo pozytywne. Mamy na myśli singli, pary i rodziny z dziećmi. Podobnie, jak klienci, tak samo deweloperzy z niecierpliwością oczekują kolejnych informacji w sprawie programu mieszkaniowego. Z naszej strony możemy zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, by dopasować ofertę do wymogów programu i będziemy merytorycznie przygotowani. Aktualnie mamy w sprzedaży 2 inwestycje: Nowy Gruszczyn i Rodzinne Podolany. Należy się spodziewać, że obie będą spełniać wymagania nakreślone przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, choć o szczegółach rzecz jasna będziemy jeszcze informować.

 

Justyna Wiśniewska, reprezentująca Scandic Park

- Trzeba przyznać, że ostatni czas był bardzo trudny dla klientów, między innymi ze względu na wysokie stopy procentowe, dlatego propozycja nowego programu to właściwie reakcja na tę sytuację rynkową. Co do zasady, dobrze, że taki program wchodzi, to szczególnie ważne dla nowych klientów, ponieważ może ich zachęcić do tego, by na kredyt się zdecydować.

- Jako deweloper już podjęliśmy działania aby przygotować odpowiednio ofertę, by spełniała kryteria programu. Nasze projekty są zaawansowane, ale z pewnością zdążymy z ofertą na wejście programu.

- Ponadto zauważamy już teraz, że rynek zaczyna powoli wracać, w tym sensie, że w grudniu mieliśmy co najmniej kilka rezerwacji mieszkań i domów, a były to rzecz jasna osoby, które nie korzystały z nowego programu i nie spełniały ich kryteriów, a jednak zdecydowały się na zakup. To bardzo pozytywny sygnał. Dla tych klientów również mamy ciekawą ofertę, w której znajdują się zarówno domy, jak i mieszkania. Pomagamy uzyskać finansowanie, ponieważ współpracujemy z kompetentnym ekspertem finansowym.

 

Agata Nowaczyk, z poznańskiego biura sprzedaży EBF Development

- Seria podwyżek stóp procentowych i zaostrzenie zasad udzielania kredytów sprawiły, że marzenia wielu Polaków o własnym "M" mocno się oddaliły. Program Pierwsze Mieszkanie, być może zwiększy możliwości zakupu lokali mieszkalnych . Na popyt bez wątpienia wpłynie decyzja KNF o poluzowaniu sposobu wyliczania zdolności kredytowej. Program oczywiście nie rozwiąże wszystkich aktualnych problemów rynku mieszkaniowego, ale może pozytywnie przełożyć się na popyt, a także wpłynąć na decyzje deweloperów o wprowadzaniu do sprzedaży kolejnych inwestycji. Jak jednak będzie w rzeczywistości przekonamy się za kilka, kilkanaście miesięcy.

 

Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building

- Możliwość zakupu pierwszego mieszkania to problem wielu młodych osób. Obecnie to marzenie trudne do realizacji. Dzięki zapowiadanemu programowi z pewnością będzie to bardziej realne. Wysokie stopy procentowe i brak zdolność kredytowej przyczyniły się do spadków sprzedaży, ale także w konsekwencji do zmniejszonej liczby realizowanych inwestycji. Dlatego obecnie widzimy na rynku odłożony popyt, które właśnie m.in. dzięki takiemu programowi może wrócić. Szkoda, że pomysłodawca nie wziął pod uwagę potrzeby zmiany warunków bytowych dla rodzin, które kupiły już nieruchomość w przeszłości, a w następstwie powiększenia się rodziny potrzebują większego lokum. Jest co prawda w tym programie produkt „Konto mieszkaniowe” ale czy to się sprawdzi i czy będą chętni to obecnie trudno powiedzieć. Z kolei termin rozpoczęcia funkcjonowania programu wskazuje, że przed deweloperami jeszcze kilka trudnych miesięcy.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Dopłaty kredytowe, a wynajem mieszkania: będzie problem? Biuro prasowe
2024-07-26 | 11:00

Dopłaty kredytowe, a wynajem mieszkania: będzie problem?

Do tej pory Polacy mogli skorzystać z trzech programów dopłat kredytowych: Rodzina na Swoim, Mieszkanie dla Młodych oraz Bezpieczny Kredyt 2%. Na horyzoncie pojawia się program Kredyt
Nieruchomości CCC zostaje w trzech centrach handlowych z portfolio Greenman Poland
2024-07-25 | 12:00

CCC zostaje w trzech centrach handlowych z portfolio Greenman Poland

  Marka CCC kontynuuje współpracę z trzema centrami handlowymi z portfolio Greenman Poland – Nowymi Czyżynami w Krakowie, Nowymi Bielawami w Toruniu i Nową Górną w
Nieruchomości Warsaw office market in the process of adaptation
2024-07-25 | 01:00

Warsaw office market in the process of adaptation

Stable demand, low supply of new offices, and few vacancies—this briefly describes the current situation in the Warsaw market Just under 11 per cent of the office space resources in

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie firmy z szansą na zdobycie azjatyckich rynków. Mogą otrzymać wsparcie na promocję podczas Expo 2025 w Osace

W 2025 roku w japońskiej Osace odbędzie się Wystawa Światowa Expo 2025. Udział w niej, a także towarzyszących imprezie wydarzeniach i targach to dla polskich firm szansa na wzrost rozpoznawalności swoich marek za granicą, a w konsekwencji na rozwój ich potencjału eksportowego. Expo 2025 będzie się koncentrowało na innowacjach służących zrównoważonemu rozwojowi. PARP, który jest partnerem wydarzenia w Polsce, do 26 września br. czeka na wnioski firm zainteresowanych udziałem w wydarzeniu i ekspansją na azjatyckie rynki. W ramach programu mogą one otrzymać wsparcie na udział w targach, na misje wyjazdowe i kampanie promocyjne przed i po zakończeniu Expo. Nabór finansowany jest z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027

Polityka

Rośnie ryzyko wybuchu epidemii w Strefie Gazy. Brakuje czystej wody, kanalizacji i toalet, a w zniszczonej enklawie wykryto polio

W Strefie Gazy brakuje praktycznie wszystkiego – od żywności i wody po podstawowe leki – ale najgorsze może dopiero nadejść – alarmuje Polska Akcja Humanitarna. – Kilka dni temu w wodzie w Strefie Gazy znaleziono polio typu 2. Ta woda jest bardzo zanieczyszczona, infrastruktura wodno-sanitarna na tym terenie tak naprawdę już nie istnieje. Na dodatek od dziewięciu miesięcy dzieci nie są szczepione, ponieważ nie ma warunków, żeby to zrobić, więc istnieje bardzo duże zagrożenie wybuchu epidemii – mówi Magdalena Foremska z PAH. W odpowiedzi na kryzys organizacja uruchomiła duże projekty pomocowe, które mają zapewnić żywność i opiekę medyczną w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu.

IT i technologie

Gminy potrzebują inwestycji w cyberbezpieczeństwo. Eksperci widzą duże ryzyka wynikające z zaniedbań

Dane gromadzone przez jednostki samorządu terytorialnego mogą być bardzo niebezpiecznym narzędziem w rękach przestępców. Wykradzione mogą posłużyć do fałszowania tożsamości człowieka. Tymczasem poziom inwestycji w cyberbezpieczeństwo jest w gminach niski, a liczba ataków hakerskich na nie stale rośnie. Eksperci czekają na pozytywne skutki rządowego programu Cyberbezpieczny Samorząd. W jego ramach 1,5 mld zł trafi na inwestycje w poprawę bezpieczeństwa cybernetycznego samorządów: zarówno na poziomie sprzętu i oprogramowania, jak i kompetencji oraz procedur.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.