Komunikaty PR

Portret polskiego najemcy. Wyniki badania „Rynek wynajmu w Polsce”

2022-04-28  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt

Dagmara Gac
Alert Media Communications

Przy Bażantarni 13
02-793 Warszawa
dagmara.gac|alertmedia.pl| |dagmara.gac|alertmedia.pl
609 329 385
https://alertmedia.pl/
Do pobrania docx ( 0.02 MB )

Wiele się mówi o obawach najmujących mieszkania. Czy to jest jednak prawda? Wyniki badania „Rynek wynajmu w Polsce” pokazały, że nie. Praktycznie wszyscy najemcy instytucjonalni są zadowoleni lub bardzo zadowoleni ze świadczonych usług najmu: to aż 97% badanych. Bardzo wysoki poziom zadowolenia wskazują również najemcy prywatni - w tej grupie zadowolonych jest 88% ankietowanych. Tylko te dwa wyniki badań pokazują, że wizerunek zestresowanego najemcy jest zdecydowanie nieprawdziwy, a najem w Polsce ma się dobrze. A co jeszcze możemy powiedzieć o statystycznym najmującym?

Badanie przeprowadzone przez firmę analityczno-badawczą Zymetria na zlecenie Polskiego Związku Firm Deweloperskich w marcu 2022 roku wśród mieszkańców dużych miast pokazało wiele cech ważnych dla osób najmujących mieszkania. Badaniem objęto zarówno osoby najmujące lokale prywatnie jak i w systemie instytucjonalnym, tzw. PRS (Private Rented Sector). W dwóch słowach wynajem instytucjonalny polega na tym, że wyspecjalizowane firmy będące właścicielami budynków wynajmują mieszkania w pełni wyposażone, często z dodatkowymi atutami jak obsługa czy wspólne przestrzenie użytkowe (kawiarnie, siłownie, miejsca pracy). Dane podane powyżej wskazują, że w tej kategorii jest bardzo wysoki stopień zadowolenia z wynajmu i świadczonych usług.

Portret z odcieniem różnic

Statystyczny Polak najmujący mieszkanie to osoba będąca w zawiązku i prawie w co drugim przypadku mieszkająca z dzieckiem (lub dziećmi).  Co dziesiąte mieszkanie wynajmuje singiel. Istnieją jednak ciekawe różnice jeśli porównamy osoby korzystające z najmu prywatnego i instytucjonalnego. W przypadku tego pierwszego przeważają ludzie młodzi - 61% to osoby w wieku do 34 lat, a podział wg płci jest tożsamy ze statystycznym w kraju – nieco więcej kobiet. Natomiast w grupie osób wynajmujących w systemie PRS przeważają osoby powyżej 35 roku życia, rzadziej mieszkają z dziećmi i aż ¾ to kobiety!

Dlaczego wynajem?

Powody decyzji o wynajmie są bardzo zróżnicowane. Równie ważna jest swoboda w wyborze miejsca mieszkania, jak i unikanie konieczności zaciągania kredytu, na co wskazało od 23 do 26% badanych. Dodatkowo ważnym atutem jest łatwość zmiany mieszkania w razie potrzeby – taką elastyczność ceni ok 23% wszystkich wynajmujących. Co ciekawe w przypadku PRS aż co 3 osoba zdecydowała się na wynajem, ponieważ potrzebowała mieszkania w związku z przeprowadzką z innego miasta. Ankieterzy zapytali również o odczucia związane z wynajmowaniem mieszkań oraz o zalety i wady.

Plusy…

Wśród zalet wynajmu najemcy prywatni znacznie częściej wskazują łatwość zmiany jednego mieszkania na drugie (38%) oraz możliwość szybkiego usamodzielniania się, na co zwróciło uwagę 31% respondentów. Najemcy instytucjonalni doceniają przede wszystkim wygodną lokalizację, sprzyjającą komfortowi życia codziennego – co szczególnie docenia aż 44% badanych. Dodatkowo cenią sobie możliwość mieszkania w atrakcyjnych dzielnicach miasta (24%) oraz bliskość terenów zielonych (21%) co oznacza, że w tej grupie szczególnie ważny jest komfort życia codziennego.

…i minusy

Oczywiście mimo dużego stopnia zadowolenia z wynajmowania mieszkania istnieją pewne wady. Wśród nich większy stopień wskazywania na wady istnieje w grupie wynajmu prywatnego. Najwięcej osób w tej kategorii wymieniło obowiązek wpłaty kaucji, wiążący się z ryzykiem nieodzyskania tej kwoty (aż 32% wynajmujących prywatnie i 23% korzystających z PRS). Dodatkowo wynajmujący prywatnie obawiają się odciążenia dodatkowymi kosztami w razie zniszczeń w mieszkaniu (30%). Co trzeciej osobie przeszkadza fakt, że mieszkania nie można urządzić po swojemu, według indywidualnych potrzeb i gustów. Ostatnie dwie kategorie mają dużo niższe wskazania wśród najmujących w sektorze PRS – odpowiednio 16% i 12%. Prawdopodobnie wynika to ze standardów umów oraz wyposażenia mieszkań. Powyższe oznacza, że generalnie dla wynajmujących ważny jest wygląd mieszkania oraz możliwość tworzenia wygodnej i dostosowanej do swoich potrzeb przestrzeni. W badaniu uwagę zwraca fakt znacznej rozbieżności w ocenie wad w kwestii możliwości wynajmu mieszkania z dziećmi – o ile jako wadę w wynajmie prywatnym wymieniło 16% osób, to w sektorze PRS tylko 2%, co jest wynikiem na poziomie błędu statystycznego.

Ciekawostki…

Z ciekawostek badania warto wymienić, że co drugi statystyczny najemca prywatny posiada zwierzę i w zdecydowanej większości jest to pies (70%), a tylko co czwarty najemca PRS mieszka ze zwierzęciem przy czym niemal równie często jak pies (52%) jest to kot (42%).

Analiza badania wskazuje, że najemcy instytucjonalni są zdecydowanie bardziej zadowoleni z lokalizacji mieszkania, przyjazności otoczenia oraz z jego standardu niż najemcy prywatni. Również lepiej oceniają dopinanie kwestii formalnych i wysokość czynszu versus jakość mieszkania. Najem ten jest postrzegany jako bardziej bezpieczny m.in. przez jasne zasady najmu i proste formalności. Wszyscy najmujący chwalą sobie swobodę mieszkania – mogą mieszkać w większym metrażu, w lepszej lokalizacji, a do tego nie ponoszą ryzyka związanego z zaciąganiem kredytu. Cenią sobie dobre umiejscowienie i bliskość terenów zielonych. Niezależnie od formy, możliwość najmu mieszkań daje swobodę i pozwala na elastyczne zmiany, co współcześnie jest dużo ważniejsze niż stałe miejsce mieszkania, do którego często przyzwyczajone są najstarsze pokolenia Polaków.


W badaniu „Rynek wynajmu w Polsce 2022”, przeprowadzonym w marcu 2022 przez firmę analityczno-badawczą Zymetria na zlecenie Polskiego Związku Firm Deweloperskich wzięły udział osoby w wieku od 18 do 50 lat mieszkające w dużych miastach – powyżej 100 tys mieszkańców. Badanie zrealizowane metodą CAWI oraz wywiadami Face to Face objęło łącznie 910 respondentów.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Alert Media Communications
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Tchibo otworzyło swój pierwszy lokal w Radomiu Biuro prasowe
2024-09-26 | 14:54

Tchibo otworzyło swój pierwszy lokal w Radomiu

Tchibo otworzyło swój pierwszy lokal w Radomiu, zlokalizowany w Galerii Słonecznej (ul. Bolesława Chrobrego 1). Nowa przestrzeń łączy funkcje sklepu i kawiarni z
Nieruchomości Dofinansowanie do wymiany okien, drzwi i fasad w budynkach wielorodzinnych.
2024-09-26 | 14:23

Dofinansowanie do wymiany okien, drzwi i fasad w budynkach wielorodzinnych.

Dofinansowanie do wymiany okien, drzwi i fasad w budynkach wielorodzinnych. Jakie produkty obejmuje? W Unii Europejskiej problem niewłaściwej efektywności energetycznej obiektów
Nieruchomości Linia napędów od Somfy wyposażona w protokół komunikacji Zigbee 3.0
2024-09-26 | 14:00

Linia napędów od Somfy wyposażona w protokół komunikacji Zigbee 3.0

Nowa generacja rozwiązań inteligentnego domu – linia napędów od Somfy wyposażona w protokół komunikacji Zigbee 3.0 Somfy wprowadza na rynek kompleksowe rozwiązanie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

W przyszłym roku spodziewana jest fala inwestycji ze środków UE. Prawo zamówień publicznych wymaga pewnych korekt

W 2025 roku spodziewany jest w Polsce początek boomu inwestycyjnego, związanego głównie z większym niż dotychczas napływem funduszy z KPO i regularnych środków unijnych. Skorzysta na tym przede wszystkim budownictwo, ale pewne obawy budzi przewidywana kumulacja inwestycji, również w kontekście systemu zamówień publicznych. – O ile może prawo zamówień publicznych wymagać pewnych punktowych korekt, o tyle chyba nie ma potrzeby jego gruntownego przemeblowania – ocenia Mariusz Haładyj, prezes Prokuratorii Generalnej RP. Jak wskazuje, niektóre elementy zamówień publicznych wymagają raczej wypracowania praktycznych rozwiązań niż zmian legislacyjnych.

Prawo

Polska prezydencja w Radzie UE będzie szansą na kształtowanie polityki gospodarczej Unii. Przedsiębiorcy mają swoje oczekiwania

Poprawa otoczenia prawnego, uproszczenie regulacji, likwidacja protekcjonizmu w poszczególnych krajach członkowskich wobec innych rynków UE, ale też budowanie otoczenia sprzyjającego rozwojowi innowacji i nowoczesnego rynku technologicznego – to główne postulaty Federacji Przedsiębiorców Polskich wobec nadchodzącej polskiej prezydencji w Radzie UE. Wszystkie te elementy mają wzmocnić konkurencyjność unijnych firm i przemysłu na arenie międzynarodowej, gdzie dziś przegrywają wyścig z USA i Azją.

DlaWas.info

Transport

Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o przetwarzaniu danych pasażera. Linie lotnicze liczą na uniknięcie miliardowych kar

Parlament pracuje nad nowelizacją ustawy o przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera. Wymaga tego orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, który orzekł, że niektóre wprowadzone dyrektywą i wdrożone w krajach członkowskich regulacje są zbyt restrykcyjne. Chodzi m.in. o obowiązek przekazywania danych pasażerów na wszystkich lotach wewnątrz UE. Poprawy w polskiej ustawie wymaga także mechanizm nakładania kar na przewoźników za niewywiązanie się z obowiązków. Na razie nad liniami lotniczymi wisi widmo 4 mld zł kar, ale projekt ustawy zawiera propozycję abolicji.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.