Posadzki żywiczne Flowcrete LE – rozwiązania do „zielonych” magazynów
Tremco CPG Poland Sp. z o.o.
ul. Marywilska 34
03-228 Warszawa
agnieszka.bak|tremcocpg.com| |agnieszka.bak|tremcocpg.com
539815964
https://www.tremcocpg.eu/pl-pl/
Według Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych na koniec czerwca 2024 roku rynek nowoczesnych powierzchni magazynowo-przemysłowych w Polsce wynosił ponad 33,5 miliona m kw. Jednocześnie raport Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC) „Zrównoważone certyfikowane budynki 2024” wskazuje, że coraz więcej magazynów ubiega się o certyfikaty środowiskowe. Do tego typu „zielonych” obiektów dobrym rozwiązaniem są posadzki żywiczne z grupy Flowcrete LE, na bazie wytrzymałych żywic epoksydowych, o niskiej emisji LZO potwierdzonej certyfikatem Indoor Air Comfort ® Gold.
Jakie posadzki sprawdzają się w magazynach?
W przypadku magazynów podstawowym zadaniem posadzek, stanowiących wierzchnią warstwę podłogi, jest ochrona betonowego podłoża przed zniszczeniem, a składowanych towarów przed zapyleniem. Główne obciążenia użytkowe są związane z ruchem ludzi i pojazdów, uderzeniami palet z towarem oraz wyciekami różnych substancji w wyniku uszkodzenia opakowań produktów.
Posadzki żywiczne stanowią trwałe i wytrzymałe, szczelne, nienasiąkliwe powłoki, które łatwo utrzymać w czystości. Mogą być wykonywane w różnych technologiach i zawierać rozmaite dodatki, np. piasek kwarcowy, który pozwala dostosować ich stopień antypoślizgu i wytrzymałość mechaniczną do panujących w obiekcie warunków. W przypadku budynków realizowanych zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa duże znaczenie ma dobór materiałów wykończeniowych, m.in. pod kątem jakości powietrza wewnętrznego i emisji CO2.
Dlaczego warto stosować posadzki Flowcrete LE w „zielonych” magazynach?
Flowcrete LE to grupa posadzek żywicznych zbudowanych na bazie bezrozpuszczalnikowych żywic epoksydowych, o niskiej emisji lotnych związków organicznych, tzw. VOC (LZO). Te substancje chemiczne, w skrócie określane jako LZO, mają znaczny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach, a tym samym – zdrowie lub samopoczucie ich użytkowników.
Posadzki z tej grupy stanowią niskoemisyjne wersje znanych i sprawdzonych posadzek wykonywanych na bazie tradycyjnych żywic epoksydowych, przy czym ich parametry wytrzymałościowe zostały utrzymane bez zmian.
Niska emisja LZO w gamie posadzek Flowcrete LE została potwierdzona certyfikatem Indoor Air Comfort ® Gold. Znak ten jest przyznawany przez organizację Eurofins na podstawie regularnych badań materiałów w laboratoriach oraz audytów w zakładzie produkcyjnym. Oznacza, że posadzki spełniają rygorystyczne wymogi dotyczące jakości powietrza, a także limity emisji wskazane w systemach certyfikacji środowiskowej, takich jak LEED, BREEAM, czy WELL, oraz w przepisach taksonomii Unii Europejskiej. Ponadto dla wszystkich posadzek z grupy Flowcrete LE dostępne są Deklaracje Środowiskowe Produktów (EPD) zawierające szczegółowe informacje na temat ich śladu węglowego w całym cyklu życia.
Systemy posadzkowe dostosowane do warunków użytkowania
W przypadku „zielonych” magazynów obciążonych głównie ruchem pieszym oraz średnio intensywnym ruchem wózków widłowych wystarczające może być pokrycie betonowego podłoża niskoemisyjną powłoką z żywicy epoksydowej Flowcoat SF41 LE, w wersji gładkiej lub przeciwpoślizgowej.
Tam, gdzie podłoże jest narażone na intensywne obciążenia mechaniczne i chemiczne, np. w magazynach wysokiego składowania, sprawdzają się posadzki epoksydowo-kwarcowe w technologii zacierania mechanicznego, o niskiej emisji LZO – Peran STB Public. Ta posadzka, wykonywana na bazie bezbarwnej żywicy epoksydowej oraz barwionego piasku kwarcowego, łączy wysoką odporność na zarysowania, ścieranie i uderzenia z atrakcyjną estetyką.
W podlegających certyfikacji środowiskowej magazynach, w których przechowywane są czułe na wyładowania elektrostatyczne urządzenia elektroniczne, materiały łatwopalne lub substancje zagrożone wybuchem, stosuje się posadzki antyelektrostatyczne spełniające wymagania norm PN-EN 61340-5-1 i PN-EN 61340-4-5. Przykładem takiego rozwiązania o niskiej emisji LZO jest posadzka Peran ESD STB LE, czyli system epoksydowo-kwarcowy, który dzięki zastosowaniu we wszystkich warstwach powłoki dodatków przewodzących ma znakomitą zdolność odprowadzania ładunków elektrostatycznych do uziemienia, a przy tym jest wytrzymały mechanicznie.
Ze względu na szeroki wybór materiałów i technologii, kluczową sprawą jest dobór rozwiązania posadzkowego do panujących w magazynach warunków oraz szczególnych wymagań, związanych m.in. z certyfikacją środowiskową. Pomocą w tym zakresie służą eksperci marki Flowcrete, wiodącego producenta i dostawcy posadzek na bazie żywic syntetycznych.
________________________________________
Flowcrete to wiodąca marka specjalistycznych, bezspoinowych posadzek żywicznych do zastosowań przemysłowych i dekoracyjnych, która oferuje światowej klasy rozwiązania posadzkowe na bazie żywic syntetycznych: epoksydowych, poliuretanowych, metakrylowych i winyloestrowych. Posadzki żywiczne Flowcrete przeznaczone są dla wszystkich branż i sektorów gospodarki. Są to m.in. wytrzymałe posadzki przemysłowe, higieniczne posadzki antybakteryjne, wodoszczelne i elastyczne posadzki parkingowe, efektowne kolorystycznie posadzki dekoracyjne, w tym m.in. szlifowane terazzo żywiczne i „kamienne dywany” oraz specjalistyczne powłoki chemoodporne. Producentem i dostawcą posadzek żywicznych marki Flowcrete jest firma Tremco CPG Poland Sp. z o.o.
Tremco CPG (Construction Products Group), regionalny oddział RPM International Inc., łączy czołowe marki produktów budowlanych w Europie, takie jak illbruck, Flowcrete, Nullifire, Tremco, Vandex, Dryvit i Nudura. Firma zatrudnia ponad 1400 osób w Europie oraz ponad 6500 osób na całym świecie i produkuje wysokiej jakości, specjalistyczne materiały budowlane, odpowiadające na złożone wymagania współczesnego budownictwa takie, jak trwałość, energooszczędność, zrównoważony rozwój. Marki skupione w Tremco CPG zaspokajają różnorodne potrzeby budowlane, od uszczelniania, klejenia i termoizolacji, po posadzki żywiczne, ochronę przeciwpożarową, hydroizolacje, systemy do budowy ścian oraz systemy dachowe. RPM International Inc. to jedna z wiodących na świecie firm oferujących produkty budowlane dla odbiorców komercyjnych i indywidualnych, z siedzibą w Medinie, w stanie Ohio, w USA.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.