Komunikaty PR

Powstaje ogólnopolska baza lokalowa dla uchodźców

2022-03-03  |  12:30
Biuro prasowe
Kontakt

Rafał Bieńkowski
NNV Sp z o.o.

ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1
10-457 Olsztyn Olsztyn
rafal.bienkowski|nnv.pl| |rafal.bienkowski|nnv.pl
+48 690 303 185
https://www.nieruchomosci-online.pl/

„Pośrednicy dla Ukrainy” - tak nazywa się akcja, którą organizują w mediach społecznościowych agenci nieruchomości. Spontaniczna inicjatywa środowiska zamieniła się w ogólnopolską akcję, w którą włączają się kolejne regiony, firmy i fundacje. Celem jest zbudowanie bazy mieszkań, domów i pokoi, które profesjonaliści mogą następnie zaoferować potrzebującym obywatelom Ukrainy.      

Trójmiasto, Kraków, Warszawa, Łódź, Wrocław, Olsztyn, Lublin, Toruń… - to tylko największe miasta, które dołączyły do akcji „Pośrednicy dla Ukrainy” tworząc na Facebooku grupy pod tą samą nazwą. Do czwartku, 3 marca zgromadziły one już ponad 7 tys. osób zajmujących się przede wszystkim pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Cel wszędzie jest ten sam: pomoc w znalezieniu obywatelom Ukrainy przejściowego lub docelowego domu w Polsce.

Jak to działa? Pośrednicy wyszukują mieszkania, domy i pokoje do wynajmu, gdzie właściciele lub zarządzający zgadzają się na wynajem dla osób przybywających z Ukrainy. Za normalną stawkę, po niższej cenie, za symboliczne opłaty, całkowicie za darmo - akcja jest bardzo elastyczna, ponieważ każdy pomaga tak, jak może. 

Wszystko zaczęło się od warszawskiej agencji nieruchomości Białe Lwy, która była pomysłodawcą akcji. – Założyliśmy grupę na Facebooku pod nazwą „Pośrednicy dla Ukrainy – mieszkania, domy, kwatery – wsparcie”. Zaczęliśmy zapraszać do niej znajomych pośredników, a oni swoich znajomych. Odzew był ogromny. Do rana w grupie było już kilkaset osób, a w niespełna 48 godzin – ponad 1800. Pośrednicy nagłaśniali akcję w lokalnych mediach, zaczęli udostępniać informację w grupach pośredników i na swoich prywatnych profilach. Bardzo szybko zaczęli się zgłaszać właściciele nieruchomości, oferujący miejsca noclegowe - mówi reprezentująca biuro Małgorzata Korólczyk-Rabek.    

Pomagają uchodźcom, ale też sobie nawzajem

Oferuję pokój dla matki z dzieckiem. Gdańsk, w domu jednorodzinnym, przy rodzinie z trójką, bez opłat”.

Wspólnie z klientami i ludźmi dobrej woli przygotowaliśmy miejsca dla około 45 osób w Poznaniu i okolicy. Na początku bez opłat, później płatne media według zużycia”.

Są kolejne miejsca noclegowe: Katowice, Sosnowiec, Tychy, Gliwice”.

Potrzebne na cito mieszkanie dla małżeństwa z 5-letnią dziewczynką. Na razie na miesiąc. Ojciec już pracuje w Polsce. Sprowadził żonę i córkę. Chcą być razem”.

To tylko przykładowe posty, które są publikowane w facebookowych grupach prowadzonych w ramach akcji pośredników. W tych największych, dziennie pojawiają się dziesiątki wiadomości z dostępnymi ofertami lub z prośbą o pomoc dla konkretnej rodziny. Tych drugich wpisów początkowo było zdecydowanie więcej, ale zaczęło się to zmieniać, kiedy w akcję pomocy Ukraińcom włączyli się kolejni pośrednicy informując o dostępnych mieszkaniach, domach, pokojach.

Pomoc pośredników nie ogranicza się jednak wyłącznie do oferowania miejsc kwaterunku. Niektórzy proponują np. bezpłatną pomoc przy pośrednictwie wynajmu mieszkania i pomagają w załatwieniu wszelkich formalności. Agenci pomagają także sobie nawzajem, ponieważ nie każdy z nich ma doświadczenie w obsłudze obcokrajowców. Ktoś zapewnia kontakt do tłumacza języka ukraińskiego, ktoś dzieli się wzorem umowy najmu dla cudzoziemców, jeszcze ktoś wkleja link, pod którym można pobrać poradnik dla osób goszczących uchodźców z Ukrainy.

Budują bazę lokalową

Spontaniczna inicjatywa pośredników zaczęła się rozrastać. Do akcji włączyły się portal ogłoszeniowy Nieruchomosci-online.pl, Fundacja Nienieodpowiedzialni, Fundacja Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich, a także zajmująca się pośrednictwem finansowym Grupa ANG. 

Wykorzystując synergię rynku nieruchomości i organizacji pozarządowych, profesjonaliści budują teraz bazę mieszkań, domów lub pokoi, które mogą być następnie przez nich oferowane potrzebującym. Pośrednicy, zgłaszając mieszkanie z danej lokalizacji deklarują, czy może być ono udostępnione np. całkowicie bezpłatnie, za pokrycie kosztu mediów czy za pełny czynsz. Nikt nie ocenia tych deklaracji. Zgłosić można wszystko, a w obliczu ogromnego zapotrzebowania na pewno każda oferta się przyda.

Z bazy lokalowej mogą następnie korzystać inni pośrednicy. Jeśli więc np. dany agent chce pomóc pewnej rodzinie z Ukrainy, ale aktualnie nie posiada w swoich własnych zasobach lokalu w określonym mieście, może poszukać go właśnie w centralnej bazie budowanej przez kolegów z branży. Z bazy korzystać mogą również zaangażowane fundacje. Celem jest po prostu o to, aby uczestnicy akcji mogli połączyć konkretną ofertę pomocy z konkretnymi potrzebującymi.   

Każdy agent, który chce włączyć się w akcję, może dodać dostępne lokum poprzez formularz znajdujący się pod tym linkiem: https://n-o.pl/pomoz-uciekajacym-z-Ukrainy. W czwartek rano (3 marca) stan bazy wynosił około 330 mieszkań, domów lub pokoi, co przekładało się na możliwość zakwaterowania szacunkowo około 1500 osób. Baza jest oczywiście płynna: lokale są na bieżąco rozdysponowywane, ciągle wpisywane są też nowe oferty od kolejnych pośredników. 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: NNV Sp z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Dopłaty kredytowe, a wynajem mieszkania: będzie problem? Biuro prasowe
2024-07-26 | 11:00

Dopłaty kredytowe, a wynajem mieszkania: będzie problem?

Do tej pory Polacy mogli skorzystać z trzech programów dopłat kredytowych: Rodzina na Swoim, Mieszkanie dla Młodych oraz Bezpieczny Kredyt 2%. Na horyzoncie pojawia się program Kredyt
Nieruchomości CCC zostaje w trzech centrach handlowych z portfolio Greenman Poland
2024-07-25 | 12:00

CCC zostaje w trzech centrach handlowych z portfolio Greenman Poland

  Marka CCC kontynuuje współpracę z trzema centrami handlowymi z portfolio Greenman Poland – Nowymi Czyżynami w Krakowie, Nowymi Bielawami w Toruniu i Nową Górną w
Nieruchomości Warsaw office market in the process of adaptation
2024-07-25 | 01:00

Warsaw office market in the process of adaptation

Stable demand, low supply of new offices, and few vacancies—this briefly describes the current situation in the Warsaw market Just under 11 per cent of the office space resources in

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Trzynaście państw UE wytwarza już więcej energii z OZE niż z paliw kopalnych. Polska jeszcze nie, ale też bije rekordy w zielonej energii

30 do 27 proc. – tak wyglądał w UE w I połowie br. udział energii z odnawialnych źródeł versus z paliw kopalnych. To oznacza, że po raz pierwszy w historii mieliśmy na Starym Kontynencie więcej zielonej energii. Takim osiągnięciem może się już pochwalić prawie połowa państw członkowskich. W Polsce – po bardzo dynamicznym wzroście produkcji energii słonecznej – udział OZE sięga już ok. 30 proc., a węgla spada poniżej 60 proc. Mimo znaczących postępów w ostatnich dwóch latach wciąż wiele aspektów zielonej transformacji w kraju wymaga poprawy. Motywacją do przyspieszenia zmian są korzyści finansowe – na rachunkach za prąd – oraz środowiskowe.

Sport

Siatkówka z coraz większym wsparciem sponsorów. Największe firmy inwestują nie tylko w drużyny narodowe, ale i ligowe kluby

Polska liga siatkówki jest jednym z chętniej oglądanych w Polsce wydarzeń sportowych. W ubiegłym sezonie spotkania w fazie zasadniczej przyciągnęły do hal ponad pół miliona osób, a średnia oglądalność meczów ligowych wzrosła do ponad 84 tys. Sukcesy sportowe i zainteresowanie widzów przekładają się na coraz większe zaangażowanie sponsorów, także w siatkówkę ligową. Stołeczny zespół siatkarzy Projekt Warszawa pozyskał nowego sponsora tytularnego – została nim PGE Polska Grupa Energetyczna.

Infrastruktura

Na budowę sieci światłowodowych w Polsce trafi z UE niespełna 7 mld zł. Inwestycje może jednak zahamować biurokracja

W Polsce światłowód ma już blisko połowa z 9,5 mln użytkowników internetu stacjonarnego, a ta technologia szybko zyskuje na popularności – w ubiegłym roku zwiększyła swój udział w rynku o 10 proc. – Środki unijne przeznaczone na dobudowanie sieci światłowodowych w Polsce to w tej chwili w sumie 6–7 mld zł – zauważa Jacek Wiśniewski, prezes zarządu Nexery. Jak wskazuje, w praktyce zagospodarowanie tych pieniędzy może być jednak problematyczne ze względu na biurokrację, brak koordynacji między różnymi urzędami i resortami oraz krótki czas, jaki pozostał na ich wydatkowanie.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.