Komunikaty PR

Poznań brylował na rynku mieszkaniowym. Jak będzie w 2020?

2020-01-27  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt
Adriana Kondratowicz
PR Expert

Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl

To był bardzo udany rok dla poznańskich deweloperów. Poznań wyróżniał się spośród największych miast Polski, bijąc kolejne rekordy i osiągając historyczne wyniki. Wiele wskazuje na to, że w 2020 roku znakomita sytuacja na rynku może się utrzymać.

 

Na początku 2019 roku sytuacja na największych rynkach (Warszawa, Kraków, Trójmiasto, Wrocław, Poznań i Łódź) była bardzo zróżnicowana. Po pierwszych trzech miesiącach zdecydowanie najbardziej zaskoczyła rekordowa wielkość nowej podaży w Poznaniu – deweloperzy wprowadzili ponad 2,8 tys. nowych mieszkań. To wynik, który istotnie wyróżnił się na tle ostatnich pięciu lat, w których deweloperzy w pierwszym kwartale rozpoczynali sprzedaż od 1,1 do 1,2 tys. lokali (według raportu „Rynek mieszkaniowy w Polsce Q1” przygotowanego przez JLL).

 

Stolica Wielkopolski wyróżniła się także w kategorii liczby sprzedanych mieszkań, która osiągnęła poziom ponad 1,7 tys. i była najwyższa w historii tego rynku. Poznań brylował na tle innych miast pod względem wzrostu w ujęciu kwartalnym. Liczba sprzedanych lokali wzrosła o 36%. – Duże zainteresowanie klientów znalazło odzwierciedlenie w wynikach sprzedaży – tłumaczy Magdalena Gąsienica-Samek, p.o. dyrektor marketingu RED Development, dewelopera działającego m.in. na rynku poznańskim. – W 2019 roku zakończyliśmy sprzedaż trzeciego etapu poznańskiego osiedla Red Park i inwestycji we Wrocławiu. Jednocześnie wprowadziliśmy do sprzedaży nowe projekty: w Poznaniu, w Warszawie i we Wrocławiu. W odpowiedzi na oczekiwania nabywców, rozpoczęliśmy realizację kolejnego, ostatniego już etapu osiedla Red Park – wymienia.

 

Widząc tak dobre wyniki, analitycy wnioskowali, że do Poznania i Łodzi boom mieszkaniowy dotarł później niż do innych największych miast Polski. Na początku roku wiele powodów do radości mieli nabywcy. Jednym z nich był najniższy wzrost cen, według specjalistów praktycznie nieodczuwalny.

 

Podobnie niezauważalne wzrosty cen odnotowano w Poznaniu w okresie od kwietnia do czerwca 2019 r., kiedy to oferta znów była rekordowa. Miasto osiągnęło wówczas najniższe podwyżki w ujęciu rocznym – tylko o 3%. Tymczasem w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Trójmieście mieszkania drożały w tempie 11% rocznie.

 

Druga połowa roku równie udana

W trzecim kwartale znów wszędzie rosły ceny. W Wielkopolsce ponownie najmniej i nieznacznie, bo średnio zaledwie o 1% w porównaniu do drugiego kwartału. Poznań wypadł znakomicie także w ujęciu rocznym. Tylko tu i w Łodzi wzrosty były jednocyfrowe: odpowiednio 3,4% i 6,3%, o czym możemy przeczytać w raporcie „Rynek mieszkaniowy w Polsce Q3”.

 

Pomimo wzrostu cen, poznańscy deweloperzy po raz kolejny pobili kwartalny wynik sprzedaży, ustanawiając nowy rekord na poziomie przewyższającym 1,7 tys. Liczba transakcji wzrosła w ujęciu kwartalnym o prawie 24%, na co wpływ miało znaczące zwiększenie podaży – o ponad 40%. - Dzięki najwyższej w Polsce nadwyżce mieszkań wprowadzonych do sprzedaży, oferta była na wysokim poziomie. Branża do teraz utrzymuje zdolność do dostosowywania skali nowej podaży do wielkości bieżącego popytu – ocenia Magdalena Gąsienica-Samek.

 

Analizując wyniki z pierwszych trzech kwartałów, eksperci uważają niemal za pewne, że w całym 2019 roku padnie w Poznaniu rekord liczby sprzedanych mieszkań, która przekroczy 6 tys. To możliwe, bo popyt jest na wysokim poziomie i można przypuszczać, że nie inaczej będzie przez najbliższe miesiące. – Z naszych obserwacji wynika, że zainteresowanie klientów nie powinno osłabnąć w nowym roku – prognozuje Magdalena Gąsienica-Samek. – Mieszkania w inwestycjach takich jak Red Park sprzedają się szybko już na wczesnym etapie realizacji. Zapotrzebowanie wciąż jest duże – dodaje.

 

Ceny mieszkań w Red Parku zaczynają się od 6 200 zł za mkw. Spośród głównych miast Polski tańsze mieszkania są tylko w Łodzi. – Przewidujemy, że ceny utrzymają się na dotychczasowym poziomie lub trochę się podniosą, ponieważ popyt nie słabnie. Pamiętajmy, że ceny w konkretnym budynku zależą od zaawansowania jego budowy. Zwykle są niższe zaraz po jej rozpoczęciu – mówi Magdalena Gąsienica-Samek.

 

Dynamika sprzedaży mieszkań w realizowanym na Dębcu Red Parku odzwierciedla stabilną sytuację na całym lokalnym rynku. Budowa rozpoczęła się latem 2019 roku, a jej zakończenie planowane jest na pierwszy kwartał 2021 roku.

 

https://www.redpark.pl/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PR Expert
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

IT i technologie

W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]

Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.

Edukacja

Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami

Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.

Fundusze unijne

Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty

Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.