Prostszy wynajem mieszkań dla uchodźców. Ruszyła specjalna baza agentów
Rafał Bieńkowski
NNV Sp z o.o.
ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1
10-457 Olsztyn Olsztyn
rafal.bienkowski|nnv.pl| |rafal.bienkowski|nnv.pl
+48 690 303 185
https://www.nieruchomosci-online.pl/
Obywatele Ukrainy mogą już korzystać ze strony, która znacznie ułatwia wynajęcie mieszkania w naszym kraju. Na specjalnej witrynie znajdą wyszukiwarkę agentów nieruchomości mówiących w języku ukraińskim, gotowe wzory umów zabezpieczających ich jako najemców, a także praktyczne porady dotyczące poszukiwania mieszkania w Polsce.
Wyszukiwarka stworzona dla obywateli Ukrainy, działa pod adresem https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci-ua.html. Strona jest dostępna w języku ukraińskim, a jej autorem jest portal ogłoszeniowy Nieruchomosci-online.pl. Celem witryny jest ułatwienie procesu wynajmu mieszkania w Polsce i rozwiązanie problemu bariery językowej.
Najważniejszym elementem strony jest wyszukiwarka pośredników, którzy posługują się językiem ukraińskim, angielskim lub rosyjskim. Listy prowadzone są w podziale na województwa, dzięki czemu uchodźcy z Ukrainy (lub ich bliscy i znajomi mieszkający w Polsce) mogą szybko nawiązać kontakt z profesjonalistą, który sprawdzi dostępność mieszkań w danej lokalizacji. Co ważne, w bazie można znaleźć już agentów reprezentujących wszystkie szesnaście województw. Aktualna liczba pośredników biorących udział w projekcie, to około 450 (stan na 8 marca), ale grono profesjonalistów stale rośnie.
Bezpłatne i przetłumaczone wzory umów
Strona dla uchodźców to jednak nie tylko wyszukiwarka obcojęzycznych pośredników. Osoby potrzebujące znajdą na niej również materiały, które są bardzo ważne w procesie wynajmowania mieszkania.
Przede wszystkim są to bezpłatne wzory umów najmu. Wchodząc na stronę https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci-ua.html, obywatele Ukrainy znajdą tam cztery wzory umów do pobrania: najmu na czas nieokreślony, najmu na czas określony, najmu okazjonalnego oraz najmu na potrzeby krótkotrwałego, przejściowego pobytu. Oprócz tego, dostępny jest również protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania. Wszystkie wzory są dostępne w językach PL-UA i PL-RU.
Osoby potrzebujące mogą również skorzystać z przetłumaczonego na język ukraiński poradnika dotyczącego wynajmu mieszkań w Polsce. Uchodźcy dowiedzą się z niego m.in. jak szukać mieszkania na wynajem, jaka jest rola pośrednika, o co zapytać właściciela mieszkania, jak wyglądają kwestie formalne oraz jak uniknąć nieuczciwych ofert, gdyby chcieli szukać mieszkania na własną rękę.
Pośrednicy odbierają dziesiątki telefonów dziennie
Dzięki wyszukiwarce stworzonej przez Nieruchomosci-online.pl, uchodźcy mogą uzyskać numer telefonu bezpośrednio do pośrednika, który działa w danym województwie. Skala migracji z Ukrainy jest ogromna, dlatego w akcję zaangażowani są agenci nieruchomości z wielu regionów Polski.
- Mamy dużo telefonów, minimum dziesięć dziennie. Najczęściej dzwonią do nas osoby, które szukają mieszkania na rok. Jeżeli ktoś potrzebuje po prostu pokoju na krócej, wówczas odsyłamy taką osobę potrzebującą do centrów pomocy, ponieważ we Wrocławiu działa wiele ośrodków przyjmujących gości na noc lub na kilka dni – mówi Elżbieta Śliwka z biura nieruchomości Metrohouse we Wrocławiu, która obsługuje klientów także w języku ukraińskim, angielskim i rosyjskim.
Na polskim rynku pośrednictwa działają też agenci pochodzących z Ukrainy. Jednym z nich jest Anton Gerasymenko, który reprezentuje krakowską agencję Superopcja. Pośrednik pochodzi z Kijowa, ale jego bliscy i znajomi na szczęście opuścili już stolicę Ukrainy. Jak mówi, pomoc rodakom jest obecnie głównym zadaniem, przed którym stoi jego biuro.
- Dziennie dzwoni do mnie nawet 20-30 osób, ale kontakt z potrzebującymi to nie tylko telefony. To także wiadomości w mediach społecznościowych, powiadomienia w aplikacjach itd. Do Polski napływa dziś tyle osób, że powoli zaczyna już brakować mieszkań. Najszybciej wynajmują się oczywiście te bardziej dostępne cenowo i w niższym standardzie. Wielu ludzi przyjeżdża jednak na kilka miesięcy, ponieważ nikt nie wie, ile może potrwać wojna. Staramy się im pomóc, chociaż często jesteśmy ograniczeni przez liczbę dostępnych mieszkań ze zgodą na najem krótszy niż zwykle – opowiada Anton Gerasymenko, który oprócz języka ukraińskiego i polskiego, w codziennej pracy agenta posługuje się także rosyjskim i angielskim.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.