Komunikaty PR

Przed nami kolejna seria podwyżek

2022-05-19  |  01:00
Biuro prasowe

Wszyscy widzimy co się dzieje na rynku, ceny energii elektrycznej i gazu rosną, dodatkowo inflacja, rosnące raty kredytów  i coraz wyższe ceny na sklepowych półkach. Wszystkie te czynniki wpływają na wzrost kosztów utrzymania mieszkań. Zabiegi rządu w postaci tarczy antyinflacyjnej nie ograniczą rosnących cen.

Komentarz przygotował Mariusz Łubiński, prezes firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami

Pierwszy punkt na liście podwyżek to energia elektryczna. Niektóre wspólnoty muszą liczyć się z podwyżkami o nawet 100%. Wiele wspólnot kontraktowało ceny energii elektrycznej na wolnym rynku, mieliśmy do tej pory bardzo korzystne ceny. Oscylowały one w okolicach 300 zł za MWh. Od nowego roku jest to już ponad 600 zł. Wszystkie sprzęty, oświetlenie czy windy w częściach wspólnych będą generowały wyższe koszty. Podobnie kształtują się ceny gazu. W porównaniu do cen z zeszłego roku jest to mniej więcej trzykrotny wzrost. Do listy podwyżek musimy dołożyć jeszcze rosnące raty kredytów.  Analogiczne wygląda kwestia dodatkowych prac i usług, jakie firmy zewnętrzne świadczą na rzecz wspólnot. Firmy sprzątające i konserwując budynki już w tej chwili zgłaszają się z propozycjami podwyżek. Jest to skala od 5 do 15%. Ze swojej strony staramy się optymalizować te koszty. Staramy się ograniczać zakres prac, negocjujemy z firmami, proponując, by część podwyżek wzięły na siebie. Przypomnę jednak, że mieliśmy podobną sytuację i w wielu przypadkach nie uda się powtórzyć tego zabiegu. Jeśli zbierzemy wszystkie te elementy, podwyżka będzie znaczna. Oczywiście zależy to od regionu, wielkości miasta czy wspólnoty. Jednak nasze portfele powinniśmy przygotować na podwyżki rzędu 10%. W zależności od wspólnoty stawki mogą się wahać zarówno w jedną jak i w druga stronę. Jeśli chodzi o wspólnoty z którymi współpracujemy, dla część mamy jeszcze zakontraktowane ceny sprzed 2 lat, do końca 2022 roku. W tych przypadkach wspólnoty wzrost cen odczują dopiero w 2023 roku.

Ważnym punktem, jeśli chodzi o wydatki jest fundusz remontowy. Tu też musimy liczyć się z podwyżkami i to z dwóch przyczyn. Po pierwsze presja płacowa i wyższe koszty robocizny tej chwili mamy wiele rozpoczętych prac i projektów, a niestety brakuje pracowników, stąd konieczność wyższych ofert. Drugim aspektem są rosnące ceny materiałów budowlanych, które jak wszyscy wiemy są coraz droższe. Mamy pozycje, które zdrożały 2-3krotnie, ale też są takie, gdzie podwyżki sięgają 5-10%, w zależności od materiałów. Podsumowując, zapłacimy więcej w każdym aspekcie. My jako firma zarządzająca nieruchomościami część kontraktów, które zamierzamy realizować w przyszłym roku,staraliśmy się zawierać jeszcze w tym, aby wykonawca mógł kupić materiały w niższych cenach, zanim hurtownie zaktualizują cenniki. Takie sytuacje, pokazują, czy zarządca odpowiedzialnie podchodzi do swojej pracy, czy potrafi przewidywać rozwój wypadków. Każdy rozsądny zarządca tworząc budżet dla wspólnoty mieszkaniowej przewiduje pewien margines błędu. My do tej pory zakładaliśmy możliwość zwiększenia wydatków o 10%, w tej chwili będziemy w uchwałach wpisywać większy bufor, zwiększymy go do 20%.

Ostatni punkt, który składa się na wyższe wydatki związane z utrzymanie mieszkań to wywóz śmieci. Jest to temat, który wraca niemal co roku i w 2022 nie jest inaczej. W przypadku Warszawy do końca tego roku rozliczenia będą na podstawie zużycia wody. Mieliśmy do tej pory sytuacje, gdzie właściciele niektórych lokali płacili 400-500zł miesięczne. Od stycznia system został zmieniony i te lokale, które płaciły najwięcej rzeczywiście odczują ulgę. Natomiast właściciele lokali, którzy mieszkają sami mogą płacić nieco więcej.

Na koszty utrzymania mieszkań niewątpliwy wpływ ma tez inflacja. Propozycje rządu w postaci przedłużonej  tarczy antyinflacyjnej skierowane są w największym stopniu do osób najbiedniejszych, które wszelkie zmiany i podwyżki odczuwają najmocniej.  

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Targi Bezpieczeństwa

Kongres Rady Podatkowej

Handel

Negocjacje między UE i USA w sprawie ceł trwają. Przełom możliwy podczas czerwcowej wizyty Trumpa w Europie

Czas, jaki Donald Trump zostawił krajom obłożonym cłami na negocjacje, zbliża się do półmetka. Umowę podpisała Wielka Brytania, ogłoszono również porozumienie z Chinami. Unia Europejska, która jest czwartym partnerem handlowym USA, do niedawna zdawała się nie czynić żadnych postępów w rozmowach. Jednak negocjacje trwają. Zdaniem europosła Michała Szczerby z PO stanowisko Unii powinno być twarde, a przede wszystkim jednomyślne. Okazją do rozmów może być wizyta Trumpa na czerwcowym szczycie NATO w Hadze.

Przemysł

Unijne programy szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wkrótce uruchomione będzie 150 mld euro na niskooprocentowane pożyczki

Prace nad uruchomieniem instrumentu pożyczkowego SAFE są na ostatniej prostej. Jak poinformował MON, po wielu tygodniach negocjacji został on przyjęty przez stałych przedstawicieli państw członkowskich przy UE. Wdrożenie SAFE oznacza uruchomienie 150 mld euro niskooprocentowanych pożyczek na finansowanie inwestycji państw członkowskich w obronność. Wysiłki krajowe i unijne koncentrują się teraz na zwiększaniu potencjału europejskiego przemysłu obronnego i budowaniu zdolności obrony i odstraszania.

Konsument

Roboty w służbie środowisku. Ograniczanie ilości odpadów możliwe dzięki automatyzacji

Sztuczna inteligencja i robotyka już dziś pomagają firmom ograniczać swój wpływ na środowisko. Korzyści z inwestycji w zaawansowaną automatyzację odczuwają także konsumenci. Przykładem może być automatyczny system pakowania wdrażany przez Amazon. Robot dostosowujący każdorazowo rozmiar papierowego opakowania do danego produktu pozwolił już zaoszczędzić 3 mln t materiału opakowaniowego, co oznacza dla kupujących mniej materiałów do utylizacji i prostszy recykling.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.