Komunikaty PR

Przed nami kolejna seria podwyżek

2022-05-19  |  01:00
Biuro prasowe

Wszyscy widzimy co się dzieje na rynku, ceny energii elektrycznej i gazu rosną, dodatkowo inflacja, rosnące raty kredytów  i coraz wyższe ceny na sklepowych półkach. Wszystkie te czynniki wpływają na wzrost kosztów utrzymania mieszkań. Zabiegi rządu w postaci tarczy antyinflacyjnej nie ograniczą rosnących cen.

Komentarz przygotował Mariusz Łubiński, prezes firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami

Pierwszy punkt na liście podwyżek to energia elektryczna. Niektóre wspólnoty muszą liczyć się z podwyżkami o nawet 100%. Wiele wspólnot kontraktowało ceny energii elektrycznej na wolnym rynku, mieliśmy do tej pory bardzo korzystne ceny. Oscylowały one w okolicach 300 zł za MWh. Od nowego roku jest to już ponad 600 zł. Wszystkie sprzęty, oświetlenie czy windy w częściach wspólnych będą generowały wyższe koszty. Podobnie kształtują się ceny gazu. W porównaniu do cen z zeszłego roku jest to mniej więcej trzykrotny wzrost. Do listy podwyżek musimy dołożyć jeszcze rosnące raty kredytów.  Analogiczne wygląda kwestia dodatkowych prac i usług, jakie firmy zewnętrzne świadczą na rzecz wspólnot. Firmy sprzątające i konserwując budynki już w tej chwili zgłaszają się z propozycjami podwyżek. Jest to skala od 5 do 15%. Ze swojej strony staramy się optymalizować te koszty. Staramy się ograniczać zakres prac, negocjujemy z firmami, proponując, by część podwyżek wzięły na siebie. Przypomnę jednak, że mieliśmy podobną sytuację i w wielu przypadkach nie uda się powtórzyć tego zabiegu. Jeśli zbierzemy wszystkie te elementy, podwyżka będzie znaczna. Oczywiście zależy to od regionu, wielkości miasta czy wspólnoty. Jednak nasze portfele powinniśmy przygotować na podwyżki rzędu 10%. W zależności od wspólnoty stawki mogą się wahać zarówno w jedną jak i w druga stronę. Jeśli chodzi o wspólnoty z którymi współpracujemy, dla część mamy jeszcze zakontraktowane ceny sprzed 2 lat, do końca 2022 roku. W tych przypadkach wspólnoty wzrost cen odczują dopiero w 2023 roku.

Ważnym punktem, jeśli chodzi o wydatki jest fundusz remontowy. Tu też musimy liczyć się z podwyżkami i to z dwóch przyczyn. Po pierwsze presja płacowa i wyższe koszty robocizny tej chwili mamy wiele rozpoczętych prac i projektów, a niestety brakuje pracowników, stąd konieczność wyższych ofert. Drugim aspektem są rosnące ceny materiałów budowlanych, które jak wszyscy wiemy są coraz droższe. Mamy pozycje, które zdrożały 2-3krotnie, ale też są takie, gdzie podwyżki sięgają 5-10%, w zależności od materiałów. Podsumowując, zapłacimy więcej w każdym aspekcie. My jako firma zarządzająca nieruchomościami część kontraktów, które zamierzamy realizować w przyszłym roku,staraliśmy się zawierać jeszcze w tym, aby wykonawca mógł kupić materiały w niższych cenach, zanim hurtownie zaktualizują cenniki. Takie sytuacje, pokazują, czy zarządca odpowiedzialnie podchodzi do swojej pracy, czy potrafi przewidywać rozwój wypadków. Każdy rozsądny zarządca tworząc budżet dla wspólnoty mieszkaniowej przewiduje pewien margines błędu. My do tej pory zakładaliśmy możliwość zwiększenia wydatków o 10%, w tej chwili będziemy w uchwałach wpisywać większy bufor, zwiększymy go do 20%.

Ostatni punkt, który składa się na wyższe wydatki związane z utrzymanie mieszkań to wywóz śmieci. Jest to temat, który wraca niemal co roku i w 2022 nie jest inaczej. W przypadku Warszawy do końca tego roku rozliczenia będą na podstawie zużycia wody. Mieliśmy do tej pory sytuacje, gdzie właściciele niektórych lokali płacili 400-500zł miesięczne. Od stycznia system został zmieniony i te lokale, które płaciły najwięcej rzeczywiście odczują ulgę. Natomiast właściciele lokali, którzy mieszkają sami mogą płacić nieco więcej.

Na koszty utrzymania mieszkań niewątpliwy wpływ ma tez inflacja. Propozycje rządu w postaci przedłużonej  tarczy antyinflacyjnej skierowane są w największym stopniu do osób najbiedniejszych, które wszelkie zmiany i podwyżki odczuwają najmocniej.  

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty

W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.

Problemy społeczne

Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej

W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.

Zagranica

Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia

USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.