Komunikaty PR

Przyszłość biur pod znakiem elastyczności i dbałości o środowisko naturalne

2023-03-13  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Michał Mystkowski
Adgar Poland / Berry Kolektyw Kreatywny

Stępińska 22/30
00-739 Warszawa
michal.mystkowski|kolektywkreatywny.pl| |michal.mystkowski|kolektywkreatywny.pl
515080000
www.adgar.pl

Spotkanie Liderów Branży Nieruchomości to inicjatywa Dziennika Rzeczpospolita, podczas której zaproszeni eksperci dyskutują o perspektywach polskiego rynku nieruchomości mieszkaniowych, biurowych i magazynowych. Traktowane jako jedno z najważniejszych spotkań branżowych, corocznie dostarcza celną diagnozę obecnego stanu rzeczy sektora, jak i prognozowanych trendów. W zakończonej, 7. już edycji wydarzenia, w panelu poświęconym nieruchomościom biurowym, spółkę Adgar Poland reprezentowała Monika Szelenberger, Head of Leasing & Asset Management.

Uczestnicy dyskusji zwrócili szczególną uwagę na zmieniające się oczekiwania najemców, determinowane przez popandemiczne korekty w systemach pracy. Co warte podkreślenia, dziś ok. 89 proc. firm w Polsce pracuje hybrydowo, 5 proc. – tylko zdalnie, a 6 proc. deklaruje, że tylko i wyłącznie w biurze. Modele hybrydowe wymuszają zatem na deweloperach i operatorach powierzchni biurowych konieczność przemodelowania dotychczasowej oferty. Obok tradycyjnych form najmu, zwiększa się udział tzw. rozwiązań flexi. To właśnie aspekt elastyczności warunków najmu biur, swobody i wolności decydowania, jest szczególnie pożądany przez firmy i instytucje, których pracownicy realizują swoje zadania w systemie hybrydowym. Przy czym, jak zaznacza Monika Szelenberger, wiele firm różnie tę hybrydę rozumie i brak jej ustandaryzowania, czy wprowadzenia jasnych zasad korzystania z przestrzeni biurowej może prowadzić do niepotrzebnego chaosu i nieporozumień.

Eksperci zgodnie przyznali, że hybrydowe modele pracy z pewnością zostaną z nami na dłużej. Świadczy o tym nie tylko obserwowany u wszystkich deweloperów i operatorów powierzchni biurowej popytowy trend na rozwiązania flexi, ale i wejście do systemu prawnego nowych uregulowań kodeksowe pracy zdalnej i rotacyjnej.

Podczas dyskusji panelowej omawiano także kwestie związane z ideą ESG, czyli Environmental, Social and Corporate Governance. Eksperci podkreślali, że w realizację strategii ESG wpisują się również działania związane z minimalizacją negatywnego wpływu na środowisko naturalne, których efektem jest stosowna certyfikacja budynków. I jak podkreśliła Monika Szelenberger, nawet starsze budynki biurowe, które powstawały ponad kilkanaście lat temu, można tak zmodernizować, aby odpowiadały na trendy zeroemisyjności czy dekarbonizacji. Tym bardziej, że coraz więcej najemców świadomie wybiera biura w budynkach, które uwzględniają troskę o środowisko naturalne i zapewniają wysokie standardy funkcjonalności i efektywności całej inwestycji.

„Wszystkie nasze nieruchomości certyfikujemy na poziomie LEED Gold. Ekologiczne rozwiązania, które pomagają oszczędzać energię, można wprowadzać także w starszych biurowcach. Oczywiście, łatwiej wdrażać takie rozwiązania, budując biurowiec od zera, niemniej jednak da się to zrobić i w gotowych nieruchomościach. Adgar jest znany z tego, że kupuje, modernizuje budynki, dając im nowe życie i funkcje” – podkreśla Monika Szelenberger. Dodaje przy tym, że jej firma kładzie również nacisk na edukację najemców, wspomagając ich w procesach wdrażania rozwiązań, np. oszczędzających energię czy wodę.

Więcej o wydarzeniu oraz podsumowanie VII Spotkania Liderów Branży Nieruchomości na stronie https://www.rp.pl/rynek-nieruchomosci/art38071801-biura-hybryda-elastycznosc-wolnosc oraz na kanale YouTube Dziennika Rzeczpospolita: https://www.youtube.com/watch?v=sN5EMJMc0Zk

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Adgar Poland / Berry Kolektyw Kreatywny
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku

Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty

W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.

Problemy społeczne

Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej

W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.

Zagranica

Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia

USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.