Savills IM: obiekty flagowego funduszu logistycznego ELF 2 w pełni wynajęte
Savills Investment Management (Savills IM), międzynarodowy menedżer inwestycyjny, wynajął ostatnią dostępną przestrzeń w obiekcie z portfolio funduszu European Logistics Fund 2 (ELF 2). Firma Phoenix Pharma, wchodzącą w skład Grupy Phoenix, zdecydowała się powiększyć dotychczasowy najem w parku logistycznym w Konotopie pod Warszawą o dodatkowe 5 690 mkw. Na mocy nowej, długoterminowej umowy, spółka wynajmuje obecnie 12 450 mkw. Centrum logistyczne w Konotopie oferuje łącznie 42 000 mkw. powierzchni magazynowej klasy A i jest aktualnie w pełni wynajęte. Portfel funduszu ELF 2, założonego w 2015 roku, obejmuje 28 obiektów logistycznych o wartości przekraczającej 1 mld euro, znajdujących się w Niemczech, Szwecji, Holandii, Francji, Polsce i Hiszpanii.
Ostatnio skomercjalizowany park znajduje się w Konotopie, miejscowości oddalonej o około 15 kilometrów na zachód od Warszawy. Park magazynowy usytuowany jest bezpośrednio przy obwodnicy stolicy Polski, dzięki czemu jest doskonale skomunikowany z międzynarodową siecią autostrad, centrum miasta oraz lotniskiem. Savills IM nabył nowo wybudowane centrum dystrybucyjne w 2019 roku w transakcji off-market, bezpośrednio od dewelopera. Obiekt posiada certyfikat BREEAM In-Use
Dzięki ekspansji Phoenix Pharma w centrum magazynowym w Konotopie, wszystkie obiekty wchodzące w skład portfela funduszu ELF 2 są obecnie w pełni wynajęte. Portfolio nieruchomości ELF 2 zawsze charakteryzowało się bardzo wysokim wskaźnikiem komercjalizacji, który jeszcze przed transakcją w Konotopie wynosił 99%.
Sebastian Schambeck, Associate Director Portfolio Management, Savills IM, skomentował:
„Jesteśmy dumni, że pomimo bardzo wymagającej sytuacji rynkowej wynajęliśmy wszystkie powierzchnie w naszym największym, europejskim funduszu logistycznym ELF 2, który dysponuje łączną powierzchnią najmu wynoszącą 930 000 mkw. To pokazuje, że popyt na powierzchnie logistyczne nadal jest duży – kluczowe są jednak odpowiednie lokalizacje i wysoka jakość obiektów. Pełna komercjalizacja dowodzi, że wybraliśmy właściwe nieruchomości i lokalizacje przy zakładaniu funduszu już w 2015 roku.”
Christian Müller, Head of Research & Strategy, Savills IM, dodał:
„Podobnie jak w innych krajach europejskich, także w Polsce, po okresie silnego wzrostu zapotrzebowania na powierzchnie logistyczne podczas pandemii COVID-19, popyt na przestrzenie magazynowe osłabł w ostatnich miesiącach. Pozyskiwanie najemców stało się znacznie trudniejsze i zajmuje więcej czasu. Tym bardziej jesteśmy zadowoleni, że pomimo tych trudności w pełni wynajęliśmy zarówno przestrzeń w Konotopie, jak i w całym portfelu ELF 2.”
Ceny ofertowe nowych mieszkań – listopad 2024 (wstępne dane)
Murapol Corfa – nowoczesna inwestycja z prywatną siłownią plenerową w Katowicach
Matexi Polska wybuduje miejskie wille w Krakowie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.