Savills IM: obiekty flagowego funduszu logistycznego ELF 2 w pełni wynajęte
Savills Investment Management (Savills IM), międzynarodowy menedżer inwestycyjny, wynajął ostatnią dostępną przestrzeń w obiekcie z portfolio funduszu European Logistics Fund 2 (ELF 2). Firma Phoenix Pharma, wchodzącą w skład Grupy Phoenix, zdecydowała się powiększyć dotychczasowy najem w parku logistycznym w Konotopie pod Warszawą o dodatkowe 5 690 mkw. Na mocy nowej, długoterminowej umowy, spółka wynajmuje obecnie 12 450 mkw. Centrum logistyczne w Konotopie oferuje łącznie 42 000 mkw. powierzchni magazynowej klasy A i jest aktualnie w pełni wynajęte. Portfel funduszu ELF 2, założonego w 2015 roku, obejmuje 28 obiektów logistycznych o wartości przekraczającej 1 mld euro, znajdujących się w Niemczech, Szwecji, Holandii, Francji, Polsce i Hiszpanii.
Ostatnio skomercjalizowany park znajduje się w Konotopie, miejscowości oddalonej o około 15 kilometrów na zachód od Warszawy. Park magazynowy usytuowany jest bezpośrednio przy obwodnicy stolicy Polski, dzięki czemu jest doskonale skomunikowany z międzynarodową siecią autostrad, centrum miasta oraz lotniskiem. Savills IM nabył nowo wybudowane centrum dystrybucyjne w 2019 roku w transakcji off-market, bezpośrednio od dewelopera. Obiekt posiada certyfikat BREEAM In-Use
Dzięki ekspansji Phoenix Pharma w centrum magazynowym w Konotopie, wszystkie obiekty wchodzące w skład portfela funduszu ELF 2 są obecnie w pełni wynajęte. Portfolio nieruchomości ELF 2 zawsze charakteryzowało się bardzo wysokim wskaźnikiem komercjalizacji, który jeszcze przed transakcją w Konotopie wynosił 99%.
Sebastian Schambeck, Associate Director Portfolio Management, Savills IM, skomentował:
„Jesteśmy dumni, że pomimo bardzo wymagającej sytuacji rynkowej wynajęliśmy wszystkie powierzchnie w naszym największym, europejskim funduszu logistycznym ELF 2, który dysponuje łączną powierzchnią najmu wynoszącą 930 000 mkw. To pokazuje, że popyt na powierzchnie logistyczne nadal jest duży – kluczowe są jednak odpowiednie lokalizacje i wysoka jakość obiektów. Pełna komercjalizacja dowodzi, że wybraliśmy właściwe nieruchomości i lokalizacje przy zakładaniu funduszu już w 2015 roku.”
Christian Müller, Head of Research & Strategy, Savills IM, dodał:
„Podobnie jak w innych krajach europejskich, także w Polsce, po okresie silnego wzrostu zapotrzebowania na powierzchnie logistyczne podczas pandemii COVID-19, popyt na przestrzenie magazynowe osłabł w ostatnich miesiącach. Pozyskiwanie najemców stało się znacznie trudniejsze i zajmuje więcej czasu. Tym bardziej jesteśmy zadowoleni, że pomimo tych trudności w pełni wynajęliśmy zarówno przestrzeń w Konotopie, jak i w całym portfelu ELF 2.”
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.