Savills Investment Management powiększa portfolio obiektów magazynowych w Polsce
Savills Investment Management, międzynarodowy menedżer inwestycyjny działający na rynku nieruchomości komercyjnych, nabył centrum logistyczne pod Wrocławiem. Wartość transakcji wyniosła 32,7 mln EUR. Nowoczesny obiekt o powierzchni 46 tys. mkw. został zakupiony przez Savills Investment Management od Panattoni Europe w imieniu funduszu logistycznego Savills IM European Logistics Fund 3 (ELF 3).
Podczas transakcji Savills Investment Management doradzały firmy: Wolf Theiss, EY, Gleeds i Savills.
Obiekt, którego powierzchnia wynosi 46 tys. mkw., powstał w 2019 roku i jest w pełni wynajęty przez polskie oraz międzynarodowe firmy m.in. z sektora spedycyjnego, spożywczego i chemicznego. Inwestycja znajduje się w Nowej Wsi Wrocławskiej k. Wrocławia, w obszarze głównego hubu logistycznego, przy skrzyżowaniu autostrad A4 i A8, drogi ekspresowej S8 oraz drogi krajowej nr 5.
Piotr Trzciński, Head of Transactions – Poland, Savills Investment Management, powiedział:
„Dzięki korzystnemu położeniu w pobliżu granicy z Niemcami i Czechami, bardzo dobrym połączeniom drogowym z głównymi polskimi miastami oraz chłonnemu rynkowi lokalnemu, prężnie rozwijający się Wrocław aspiruje do bycia jednym z największych rynków magazynowych w kraju. Doskonałe położenie parku, bliskość ważnego klastra przemysłowego oraz zróżnicowany profil najemców wpłynęły na naszą decyzję o debiucie we Wrocławiu. Bardzo dobrze wpisuje się on w strategię funduszu ELF3, zakładającą inwestowanie w nowoczesne obiekty magazynowe o potencjale wzrostu wartości, zlokalizowane na kluczowych rynkach w Europie, w pobliżu głównych korytarzy komunikacyjnych.
Skalę naszych działań w sektorze logistycznym w Polsce obrazuje fakt, iż tylko w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy do naszego portfolio dołączyły aktywa magazynowe o łącznej powierzchni blisko 400 tys. mkw., a wartość transakcji sięgnęła 300 mln EUR.”
Portfel nieruchomości logistycznych Savills Investment Management uzupełniły w ostatnich miesiącach również parki magazynowe w Warszawie (42 tys. mkw.) oraz w Sosnowcu (37 tys. mkw.). W portfelu znajdują się także dwa nowoczesne obiekty typu BTS (build-to-suit) nabyte przez Savills Investment Management z ramienia inwestora azjatyckiego. Pierwszym z nich jest centrum logistyczne Amazon Gliwice, powstałe w 2019 roku. Obiekt o rekordowej powierzchni ponad 200 tys. mkw. został wybudowany według wytycznych Amazon, globalnego lidera w branży e-commerce. Drugą inwestycją jest oferujące 75 tys. mkw. powierzchni centrum dystrybucyjne H&M w okolicach Bolesławca. Oba obiekty zostały wybudowane przez Panattoni Europe.
W Polsce Savills Investment Management zarządza obecnie aktywami logistycznymi o łącznej powierzchni ponad 720 tys. mkw. i wartości ponad 500 mln EUR.
Ceny ofertowe nowych mieszkań – listopad 2024 (wstępne dane)
Murapol Corfa – nowoczesna inwestycja z prywatną siłownią plenerową w Katowicach
Matexi Polska wybuduje miejskie wille w Krakowie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.