Sescom z kompleksowymi rozwiązaniami dla magazynów
Wzrost e-commerce, które ma szczególne potrzeby w zakresie infrastruktury magazynowej, przyczyniło się do dynamicznego rozwoju rynku magazynowego w Polsce. Retail szuka sposobów na skracanie czasu dostaw, chcąc jednocześnie spełniać rosnące oczekiwania konsumentów z zakresu wspierania zrównoważonego rozwoju. Pokłosiem tego jest poszukiwanie rozwiązań technologicznych w obszarze logistyki i gospodarki magazynowej. Firma Sescom działająca w obszarze tradycyjnego i nowoczesnego Facility Management na rynku międzynarodowym, proponuje magazynom efektywne rozwiązania na drodze do optymalizacji i niskoemisyjności.
To się opłaca – oszczędności z energii
Jak wynika z raportu „Industrial Goes Green” opublikowanego we wrześniu 2020r., ponad 80% najemców pyta o proekologiczne rozwiązania w magazynach, z czego 60% chciałoby, aby obiekt posiadał eko-certyfikat. Kolejny rok jeszcze wyraźniej ukazuje ten trend. Jeszcze do niedawna stosowanie rozwiązań przyjaznych środowisku przy budowie magazynów nie było zbyt popularne i oznaczało jedynie dodatkowe wydatki. Wystarczy wprowadzić kilka zmian, które poprawią ich efektywność energetyczną, by ograniczyć koszty działalności i zapewnić środki na nowe inwestycje. Taka polityka przynosi niepodważalne korzyści ekologiczne, wpływając na redukcję emisji CO2 i zmniejszenie śladu węglowego.
– Na podstawie przeprowadzonych przez nas badań wiemy, że to właśnie energia elektryczna stanowi największą część śladu węglowego. Podstawą do efektywnego zarządzania efektywnością energetyczną są narzędzia Business Intelligence i wykwalifikowany zespół. Analitycy i Energy Managerowie czuwają nad monitorowaniem bieżącego zużycia energii i skutecznością wdrażania oraz działania polityki oszczędnościowej. Tworzymy profile energetyczne obiektów, dobieramy taryfy i zamawiane moce, wykonujemy wielowymiarowe analizy danych i predykcje oraz rekomendujemy odpowiednie modernizacje infrastruktury. Nasza metodyka zarządzania efektywnością energetyczną nie ogranicza się do porównywania faktur, bierzemy pod uwagę wiele zmiennych, w tym warunki atmosferyczne, lokalizacje geograficzne obiektów, powierzchnie, wiek obiektu i technologię budowy. Wiemy jak oszczędzać energię i wpłynąć na ślad węglowy przez mądre zarządzanie magazynem, a dodatkowo zmniejszyć koszty operacyjne – zapewnia Bartłomiej Gawin, Dyrektor R&D wspierającego realizację usług Sescom Energy w Grupie Sescom.
Technologia RFID czyli rzeczywisty stan magazynowy i optymalizacja roboczogodzin
Deweloperzy są bardzo aktywni na rynku magazynowym – na koniec I kw. 2021 r. w budowie pozostawało 2,5 mln m2 powierzchni, wyraźnie więcej niż np. na koniec III kw. 2020 r., kiedy to w budowie było o 1 mln m2 mniej – tak wynika z raportu branżowego BOŚ z 1 lipca 2021r. Zmiany zachowań konsumenckich, a co za tym idzie rozwój sektora e-commerce, stały się kluczowymi czynnikami, które wpłynęły na bardzo dobre wyniki rynku powierzchni magazynowych w Polsce na przełomie ostatniego roku. Magazyny przestały być już miejscem rozładunku, składowania i załadunku palet. Nowoczesne magazyny obsługują dziennie ogromną liczbę zamówień, które dotyczą zwykle pojedynczych produktów i stoją przed wyzwaniem optymalizacji tempa ich realizacji.
– Czas i precyzję realizacji dostaw można poprawić dzięki technologii RFID. Automatyzuje ona bowiem proces inwentaryzacji, kompletacji przesyłek, wysyłki, a także zarządzania zwrotami. Dzięki zgromadzonym danym, oszczędza czas, minimalizuje ryzyko błędów oraz usprawnia proces obsługi klienta. Dzięki inwentaryzacji w czasie rzeczywistym, jest możliwość realizacji zamówień bezpośrednio do konsumenta w bardzo krótkim czasie – mówi Paweł Trojanowski, Ekspert ds. Nowych Technologii i Business Development Manager w Sescom S.A.
Przy pomocy technologii RFID ewidencja przebiega szybciej, sprawniej i bezbłędnie. Na podstawie wiarygodnych informacji na temat stanu magazynowego w czasie rzeczywistym, możemy precyzyjnie zarządzać sprzedażą, alokować i przesuwać towar wedle zapotrzebowania. Szybkość odczytu danych z tagów RFID zwykle trwa około sekundę.
– Wdrażając technologię RFID otrzymujemy kompletną informację o asortymencie. Pracownicy nie muszą skanować każdego tagu osobno. Jednym z rozwiązań wspierających przyjęcia towarów do magazynu, ale także wysyłkę zamówienia, są pola odkładcze, za pomocą których, bez otwierania kartonów, można uzyskać informację na temat ilości i rodzaju asortymentu. To niezwykła oszczędność czasu, ale także minimalizowanie ryzyka pomyłki. Dzięki technologii RFID stany magazynowe są pod pełną kontrolą systemu – dodaje Trojanowski.
Sprawne działania operacyjne, czyli działanie bez przestojów
Pełna optymalizacja działania i skracanie czasu dostaw nie jest możliwe bez zapewnienia technicznej sprawności całego obiektu, jak i poszczególnych urządzeń i maszyn. Gotowość techniczna to nie tylko eliminacja kosztownych przestojów, ale także mniejsze zużycie energii i oszczędności dla środowiska.
– Wieloletnie doświadczenie z zakresu technicznego Facility Management w różnego rodzaju obiektach pozawala przewidywać potencjalne problemy zanim jeszcze wystąpią. Stawiamy się w roli profesjonalnego wsparcia dla zarządców obiektów od tradycyjnych usług technicznych, przez sprzedaż, wynajem i serwis wózków widłowych po nowe technologie do wspierania zarządzania, optymalizacji i generowania oszczędności – mówi Konrad Witkowski, Ekspert ds. Obiektów Wielkopowierzchniowych i Business Development Manager w Sescom S.A.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Doświadczenia Ukrainy są cenną lekcją dla polskich medyków. Pomagają się przygotować na potencjalny konflikt
– Ukraińskie doświadczenia z frontu są cenną lekcją dla wojskowych służb medycznych w Polsce, która zmienia podejście do zabezpieczenia medycznego na wypadek ewentualnego konfliktu – mówi gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM – PIB. Jak podkreśla, wiele się mówi o konieczności zwiększania wydatków na zakupy broni i sprzętu wojskowego, a wciąż stosunkowo mało uwagi poświęca się budowaniu bezpieczeństwa medycznego.
Ochrona środowiska
Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce
Trend certyfikowania budynków już od wielu lat jest obecny na rynku komercyjnym i dotyczy głównie biurowców i nieruchomości logistycznych. Teraz coraz mocniej wchodzi także do segmentu mieszkań. Liczba certyfikatów dla tego typu inwestycji rośnie, co ma związek z rosnącą świadomością ekologiczną mieszkańców oraz ich chęcią ograniczania kosztów eksploatacji mieszkań.
Konsument
Systemy żywnościowe będą się zmieniać w kierunku bardziej zrównoważonym. Transformacja czeka nie tylko rolników
Europejski Zielony Ład budzi wiele kontrowersji i sprzeciwów, w szczególności w Polsce. Jak przyznaje ekspert zespołu Team Europe powołanego do wyjaśniania polityk Unii Europejskiej, choć w strategii „Od pola do stołu” można poprawić pewne elementy, to jest ona konieczna, by ratować kurczące się zasoby naturalne w Europie. Polska jest dużym producentem rolnym UE i zarazem krajem mocno zagrożonym suszą, więc transformacja systemów żywnościowych jest dla nas szczególnie istotna.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.