Komunikaty PR

Sezon grzewczy dobiega końca. Jakie skutki ma przegrzewanie pomieszczeń?

2022-03-24  |  11:00
Biuro prasowe
  • Wysokie temperatury utrzymujące się w marcu mogą przyczynić się do szybkiego zakończenia tegorocznego sezonu grzewczego. Ostatnie miesiące nie były jednak zbyt srogie. Tylko w grudniu średnia temperatur była nieco niższa niż w ubiegłych latach.
  • Mimo coraz cieplejszych zim, od wielu lat wielu Polaków przegrzewa swoje domy. Ponad połowa z nas utrzymuje w mieszkaniach za wysoką temperaturę, co niekorzystnie wpływa na finanse, środowisko, ale i nasze zdrowie.
  • Podobna sytuacja dotyczy też naszych miejsc pracy, w których spędzamy około 1/3 dnia.
  • Zarządcy nieruchomości zauważają, że obniżenie temperatury o 1 stopień daje niższe zużycie ciepła o około 5-8 %. Jest to również łatwy i ekonomiczny sposób na poprawę parametrów powietrza.

Coraz więcej Polaków korzysta racjonalnie z energii elektrycznej czy wody, ale wciąż marnujemy sporo ciepła. Mimo coraz cieplejszych zim, wciąż ponad połowa Polaków przegrzewa swoje mieszkania, a średnia temperatura w naszych domach wynosi 22°C – wynika z badania przeprowadzonego dla Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Obniżenie jej o zaledwie jeden stopień wiąże się z wieloma pozytywnymi skutkami dla zdrowia, finansów i środowiska. Eksperci zwracają również uwagę na konieczność wprowadzenia zmian nie tylko w mieszkaniach, ale i miejscach pracy, w których spędzamy około 1/3 czasu.

Jak przegrzewanie pomieszczeń wpływa na zdrowie

Przegrzewanie ma negatywny wpływ zarówno na zdrowie, jak i finanse czy środowisko. Według lekarzy temperatura w ogrzewanych domach i biurach powinna oscylować w okolicach 20-21°C. Utrzymanie jej na wyższym poziomie powoduje spadek wilgotności powietrza, co sprzyja chorobom i stanom zapalnym dróg oddechowych.

–  Obniżenie temperatury o zaledwie 1°C umożliwia nawet 8 proc. oszczędności wydatków na energię cieplną w skali roku. Jest to również łatwy i z pewnością bardzo ekonomiczny sposób na poprawienie parametrów powietrza (m.in. poziomu wilgotności), co ma bezpośredni  wpływ na nasze zdrowie, jak potwierdzają eksperci z PTA. Dodatkowo, racjonalne korzystanie z ogrzewania wpływa na ograniczenie emisjo CO2 do atmosfery – komentuje  Mateusz Bogdański, ekspert BMS w SPIE Building Solutions.

Zbyt wysoka temperatura sprzyja rozwojowi niezdrowych czynników środowiskowych, jak zarodniki grzybów pleśniowych czy roztocza kurzu domowego. Przebywanie w przegrzanych pomieszczeniach powoduje również bóle głowy, problemy z koncentracją oraz różne dolegliwości, jak np. dyskomfort odczuwany w obrębie górnych dróg oddechowych, chrypkę czy zatkany nos.

Temperatura optymalna dla ludzi, budynków i środowiska

Według ekspertów z PTA najzdrowsza temperatura dla człowieka to 20 stopni. Specjaliści z zakresu budownictwa uważają natomiast, że jest  to również poziom najkorzystniejszy dla stanu ścian budynków. Tę samą temperaturę podają jako oczekiwaną w pomieszczeniu producenci grzejników i do tego parametru poleca się dobieranie urządzeń grzewczych.  

Jak zatem czuć się komfortowo pomimo niższej temperatury niż ta, do której się przyzwyczailiśmy?? Dopasowanie  ubioru pracowników do warunków panujących w pomieszczeniach biurowych ma niewątpliwie największe znaczenie. Unikanie typowo letnich strojów pozwala na zachowanie komfortu cieplnego przy utrzymaniu niższej, zdrowszej temperatury w środowisku pracy. Oczywiste jest, że sprzyjająca temperatura nie oznacza zawsze tego samego dla poszczególnych osób. Dlatego tak istotna jest możliwość dopasowania jej poziomu (w optymalnym zakresie) do oczekiwań pracowników.  

– Nasze doświadczenia potwierdzają, że wymagania co do temperatury są różne. Zdarza się nawet, że ten sam najemca życzy sobie, by na jednym poziomie wynosiła ona np. 20°C, a na innym stopień więcej lub mniej. Odpowiednie systemy automatyki budynkowej umożliwiają m.in. ustawienie innych temperatur dla różnych pięter, pomieszczeń czy wybranych przestrzeni wewnątrz jednego biura. Istotną funkcją wspomnianych systemów jest możliwość ograniczania zakresów zmian temperatury przez użytkowników np. w przedziale +/- 2 stopnie od temperatury zadanej. Pozwala to uniknąć nadużywania możliwości wpływu pojedynczych użytkowników na profil obciążenia cieplnego budynku. Ponadto, dzięki odpowiednio zaprogramowanym pętlom regulacyjnym oraz zaplanowanym harmonogramom pracy instalacji grzewczych przyczyniamy się do utrzymania odpowiedniego bilansu zużycia energii cieplnej oraz komfortu pracy użytkowników budynku – dodaje Mateusz Bogdański ze Spie Building Solutions.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Siedziba główna AXI IMMO pozostaje w Spektrum Tower Biuro prasowe
2024-05-16 | 12:00

Siedziba główna AXI IMMO pozostaje w Spektrum Tower

AXI IMMO, największa polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych, zdecydowała się na przedłużenie dotychczasowej umowy najmu oraz dobranie nowej powierzchni pod rozwijające
Nieruchomości Dom Development z rosnącą sprzedażą mieszkań i rekordowym potencjałem przekazań
2024-05-16 | 12:00

Dom Development z rosnącą sprzedażą mieszkań i rekordowym potencjałem przekazań

W I kwartale 2024 roku Grupa Dom Development sprzedała 1 011 lokali netto, tj. o 11% więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku, umacniając wiodącą pozycję na rynku mieszkaniowym
Nieruchomości Tajlandia – rajskie krajobrazy i zawiłe przepisy dotyczące inwestycji
2024-05-16 | 09:52

Tajlandia – rajskie krajobrazy i zawiłe przepisy dotyczące inwestycji

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na zakup nieruchomości poza granicami naszego kraju. Polacy poszukują alternatywnych metod inwestycji oraz sposobów na

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Szybki rozwój 5G w Orange Polska. Do końca roku operator uruchomi 3 tys. stacji dających dostęp do nowej technologii

– W całym kraju jest już 1,5 tys. stacji 5G obsługujących pasmo C, ale cały czas pracujemy nad zwiększeniem zasięgu i włączamy kolejne. Do końca roku klienci Orange Polska będą korzystać łącznie z 3 tys. stacji, które włączamy zarówno w dużych aglomeracjach, jak i w mniejszych miejscowościach – zapowiada Jolanta Dudek, wiceprezes Orange Polska ds. rynku konsumenckiego. Jak podkreśla, ta technologia, która na dobre ruszyła w Polsce z początkiem tego roku, jest dla konsumentów rewolucją w korzystaniu z mobilnego internetu. Wraz z jej upowszechnianiem Polacy kupują też coraz więcej telefonów obsługujących sieć 5G – łącznie w ich rękach jest już 3,25 mln takich smartfonów, a dostępność takiego sprzętu poprawiają coraz bardziej przystępne ceny.

Finanse

Trwają prace nad reformą finansowania samorządów. Mają zyskać większą autonomię i niezależność budżetu od zmian w podatkach

Ministerstwo Finansów przedstawiło założenia reformy finansowania jednostek samorządu terytorialnego. Resort przekonuje, że po jej wprowadzeniu dochody samorządów będą wyższe i niezależne od decyzji podatkowych podejmowanych na szczeblu centralnym. Dochody JST mają być określane poprzez wskazanie procentowego udziału danej jednostki w dochodach podatkowych na jej terenie, nie tylko w przypadku PIT-u i CIT-u, ale też podatku zryczałtowanego. Ministerstwa do końca maja mają też dokonać przeglądu zadań zlecanych samorządom, co będzie służyć ich wystandaryzowaniu.

Transport

Nadchodzi kumulacja inwestycji finansowanych ze środków UE. Wykonawcy muszą się przygotować na problemy z dostępnością kadr i zasobów

W związku z odblokowaniem środków unijnych firmy – zwłaszcza z sektora budowlanego – spodziewają się w tym roku boomu w inwestycjach infrastrukturalnych. Barierą dla ich realizacji może się jednak okazać dostępność rąk do pracy. Przedsiębiorcy obawiają się też, że kumulacja inwestycji w krótkim czasie może pociągnąć za sobą wzrost popytu nie tylko na kadry, ale i materiały czy specjalistyczne usługi podwykonawcze, co z kolei może się przełożyć na wzrost cen. – Od strony formalnej jesteśmy przygotowani do poradzenia sobie z tą kumulacją. Jest możliwość punktowych zmian w prawie zamówień publicznych i tego nie wykluczam – mówi Hubert Nowak, prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.