Komunikaty PR

Silversi najbardziej szczęśliwi z własnego M

2024-12-27  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Aleksandra Maśnica
Prime Time PR

Halszki 28
30-611 Kraków
aleksandra.masnica|primetimepr.pl| |aleksandra.masnica|primetimepr.pl
12 313 00 87
https://primetimepr.pl/

Silversi stanowią w Polsce już około 20 proc. całej populacji. Na tle innych grup wiekowych wyróżniają się tym, że własność nieruchomości stanowi dla nich nie tylko gwarancję dachu nad głową, ale także symbol sukcesu życiowego, który buduje ich silne poczucie własnej wartości.

Kim są silversi?

Grupa osób powyżej 60. roku życia, zwana silversami, rośnie. Według danych GUS, w 2021 roku w Polsce żyło 9,7 mln takich osób, co stanowiło aż jedną piątą całego społeczeństwa. Pomimo stereotypowego postrzegania osób starszych jako mniej aktywnych czy wycofanych z życia społecznego, współczesny obraz przeciętnego silversa jest zupełnie inny. Dzięki postępom medycyny oraz rosnącej świadomości zdrowotnej, wiele starszych osób cieszy się dzisiaj aktywnym i pełnym życiem po osiągnięciu wieku emerytalnego. Osoby te coraz częściej koncentrują się na podtrzymywaniu swojego dobrostanu, co wpływa na ich decyzje dotyczące mieszkań – preferują więc stabilność, komfort i dobre warunki mieszkaniowe. Dla wielu z nich miejsce zamieszkania odgrywa wręcz kluczową rolę w codziennym funkcjonowaniu. To przede wszystkim przestrzeń, w której realizują swoje pasje i cieszą się spokojem.

Dobrostan silversów a ich warunki mieszkaniowe

Raport Otodom „Szczęśliwy dom. Silversi: doświadczenie pracy nad szczęściem” wskazuje, że silversi osiągają wyższy poziom szczęścia niż inne grupy wiekowe, a ich dobrostan jest ściśle związany z sytuacją mieszkaniową. Większość takich osób mieszka “na swoim”, co wpływa na ich poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Jak pokazują dane opublikowane w raporcie “Budowane na wynajem. Perspektywy rozwoju rynku najmu w Polsce” ThinkCo, silversi z rzadka są najemcami - to jedynie 4,2 proc. osób po 59. roku życia. Co ciekawe, Prawie 64 proc. silversów mieszka w budynkach wielorodzinnych.

Własność nieruchomości stanowi dla silversów symbol sukcesu życiowego, który buduje ich silne poczucie własnej wartości. W porównaniu z młodszymi grupami częściej czują się też zadowoleni z miejsca swojego zamieszkania – chętnie do niego wracają i odczuwają w nim komfort. Aż 75 proc. zadeklarowało, że ich lokale spełniają wszystkie ich potrzeby. Zadowolenie z tych warunków przekłada się bezpośrednio na ich poczucie szczęścia, a także na zdrowie psychiczne. – Silversi, ze względu na stabilność mieszkaniową, dbałość o komfort życia oraz zadowolenie z otoczenia, wyrastają na najszczęśliwszą grupę na polskim rynku mieszkaniowym. Ich decyzje dotyczące miejsca zamieszkania są świadome i dostosowane do ich potrzeb, co pozytywnie wpływa na odczuwany przez nich ogólny poziom zadowolenia. Posiadanie własnej nieruchomości oraz życie w przyjaznej okolicy pozwalają cieszyć się spokojem i poczuciem bezpieczeństwa na późniejszych etapach życia – mówi Krzysztof Tętnowski, prezes zarządu Tętnowski Development, inwestor osiedla Nowa Drożdżownia – W mojej opinii nie ma jednak konieczności budowania inwestycji przeznaczonych wyłącznie dla seniorów. To pomysł nietrafiony, izolujący. Kluczowe jest tworzenie przestrzeni, które łączą różne grupy wiekowe i społeczne. Silversi, podobnie jak inni mieszkańcy, czerpią korzyści z życia w zróżnicowanych wspólnotach, gdzie międzypokoleniowa integracja przynosi wzajemne wsparcie oraz wzbogaca życie codzienne. Dzięki temu, zamiast izolacji, doświadczają poczucia przynależności i bezpieczeństwa, co dodatkowo podnosi ich komfort i ogólny poziom zadowolenia – dodaje.

Posiadanie nieruchomości na własność to jeden z kluczowych elementów budujących poczucie szczęścia i bezpieczeństwa wśród silversów. Własny dom czy mieszkanie daje im stabilność, której często brakuje w młodszych grupach wiekowych. Silversi mają świadomość, że są w stanie zapewnić sobie spokojną przyszłość, a także mają pewność, że ich majątek może zostać przekazany następnym pokoleniom. – Posiadanie własnej nieruchomości to nie tylko kwestia materialna, ale przede wszystkim emocjonalna. Daje ono poczucie zakorzenienia i kontroli nad własnym życiem, co w wieku senioralnym ma ogromne znaczenie. Stabilność mieszkaniowa wpływa na redukcję stresu i poczucie bezpieczeństwa, co przekłada się na ogólną jakość życia – mówi Krzysztof Tętnowski.

Znaczenie otoczenia i okolicy

Dla silversów równie ważne co samo mieszkanie jest jego otoczenie. Zgodnie z raportem Otodom, silversi cenią sobie przede wszystkim przestrzeń, w której mogą czuć spokój i bezpieczeństwo. Ważne są także relacje z sąsiadami - ich istotność podkreśla blisko 30 proc. silversów, natomiast ponad 20 proc. ceni sobie bliskość i dostępność do służby zdrowia. Wiąże się to właśnie ze wspomnianym poczuciem bezpieczeństwa, na które szczególną uwagę zwraca niemal 40 proc. respondentów. Aż 46 proc. z nich wskazuje zaś, że to bliskość terenów zielonych jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na poziom poczucia szczęścia – Bliskość natury i dostęp do miejsc spacerowych znacząco wpływają na jakość życia. Możliwość codziennego obcowania z przyrodą oraz spędzania czasu na świeżym powietrzu nie tylko poprawia samopoczucie silversów, ale również pozytywnie wpływa na ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Regularne spacery na świeżym powietrzu mogą poprawić kondycję fizyczną, wzmacniając mięśnie i układ krążenia, a także pozytywnie wpłynąć na jakość snu. Ponadto kontakt z zielenią stymuluje aktywność społeczną, gdyż miejsca spacerowe często stają się przestrzenią spotkań i budowania relacji z innymi – mówi Bartłomiej Rzepa, członek spółki realizującej inwestycję Osiedle Symbioza.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Prime Time PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy

Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.

Bankowość

Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.

Prawo

Trwają próby wzmocnienia dialogu społecznego. Niespokojne czasy wymuszają większe zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji

Według zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen głos partnerów społecznych i dialog społeczny będą stały w centrum procesu decyzyjnego w Europie. Taki jest cel podpisanego w marcu Paktu na rzecz europejskiego dialogu społecznego. Potrzeba wzmocnienia głosu społeczeństwa jest również podkreślana na forum krajowym. Rząd planuje reformę Rady Dialogu Społecznego, by usprawnić pracę tej instytucji, a przedsiębiorcy wzywają do rzetelnego konsultowania ze stroną społeczną ustaw, które wychodzą z rządu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.