Komunikaty PR

Służewiec coraz bardziej elastyczny

2022-04-04  |  09:00
Biuro prasowe
Kontakt
Michał Mystkowski
Adgar Poland / Berry Project

Sandomierska 14/22
02-875 Warszawa
michal.mystkowski|berryproject.com| |michal.mystkowski|berryproject.com
515080000
www.adgar.pl

Jak wskazują badania, do 2030 roku udział elastycznych przestrzeni w całościowej ofercie powierzchni biurowej wzrośnie globalnie z dzisiejszych 3 proc. do aż 30 proc. Trend ten jest widoczny również na Służewcu i coraz więcej właścicieli budynków biurowych będzie wzmacniać konkurencyjność poprzez rozwój i wdrażanie kompleksowych rozwiązań flexi, dostosowanych do aktualnych oczekiwań najemców. Te z kolei determinują przede wszystkim doświadczenia firm z okresu pandemii oraz upowszechniające się modele pracy hybrydowej. Biura znów tętnią życiem, jak zresztą cały Służewiec, który rozkwita i staje się urbanistycznym wzorem łączenia funkcji mieszkalnych i biznesowych.

Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) podała, że w 2021 r. popyt na powierzchnię biurową w Warszawie sięgnął 647 tys. mkw. – o kilka procent więcej względem roku 2020. Mimo rosnącego popytu, zauważalnie spada aktywność budowlana deweloperów, która przy utrzymującym się lub rosnącym popycie zaowocuje luką podażową prognozowaną na lata 2023 – 2024. Dziś wiele firm szuka rozwiązań, które korespondują ze sprawdzonymi w ostatnich 2 latach hybrydowymi systemami pracy. Pojawiła się duża grupa najemców dla których, w obliczu dotychczasowych doświadczeń kilkunastu miesięcy pandemii, determinantem wyboru przestrzeni biurowej jest swoboda i możliwość elastycznego reagowania na zmieniające się warunki pracy i prowadzenia biznesu.

Odpowiedzią na te oczekiwania są różnego rodzaju koncepty flexi, które łączą zalety wygodnych rozwiązań typowych dla coworkingów z potrzebą posiadania własnej, wydzielonej przestrzeni na elastycznych warunkach najmu. Takie rozwiązania mogą w szczegółach różnić się w zależności od operatora, ale wspólnym ich mianownikiem jest optymalizacja kosztów wynajęcia i zarządzania biurem, możliwość korzystania z gotowej, w pełni funkcjonalnej i wyposażonej powierzchni biurowej, bądź miejsca, które będzie można samodzielnie zaaranżować. Tę formę najmu często wybierają również te firmy, które oczekują na zakończenie prac modernizacyjnych w swoich docelowych powierzchniach biurowych. Oprócz dedykowanej przestrzeni, najemcy mają dostęp do części wspólnych - przestronnej kuchni, stref relaksu czy garaży i miejsc parkingowych.

Należy jednak pamiętać, że najem elastyczny nie jest uniwersalnym rozwiązaniem dla każdej firmy. Decyzję o jego wyborze należy poprzedzić wnikliwą analizą kultury  i organizacji pracy, autonomicznych potrzeb, warto również zweryfikować oczekiwania pracowników.

Powroty do biur - frekwencja na Służewcu rośnie

Między innymi zmodernizowanej infrastrukturze drogowej na biznesowym Służewcu zawdzięczamy fakt, że dojeżdżający do pracy dziś już nie toną w korkach w drodze do i z pracy. Tym bardziej, że w tutejszych obiektach biurowych ponownie robi się tłoczno. Inwestycje, których świadkami byliśmy w ostatnich latach skutecznie rozładowały ruch samochodów i transportu miejskiego. Powroty do biur wspierają również sami operatorzy. Szczególnie ci, którzy ostatnie miesiące poświęcili na realizację strategii rozwoju projektów typu mixed-use, w których dominująca funkcja biurowa uzupełniana jest funkcjami handlowymi i usługowymi. To bezpośrednio przekłada się na ułatwienie pracownikom firm organizacji życia codziennego, w tym czasu po pracy i umożliwiają zachowanie tzw. work-life balance. Obecność żłobków, przedszkoli, klubów fitness, kawiarni, przychodni medycznych, gabinetów kosmetycznych czy sklepów i salonów prasowych w biurowcach urozmaica dotychczas dość monofunkcyjny krajobraz biznesowego Służewca. To dobry i pożądany urbanistyczny trend, wpisujący się w koncepcję miast 15-minutowych, w których wszędzie jest na tyle blisko, by można było poruszać się wyłącznie pieszo lub rowerem. Część operatorów dostrzega również i w tym zakresie potrzeby najemców, lokalizując przy swoich biurowcach wypożyczalnie pojazdów współdzielonych – rowerów, elektrycznych hulajnóg, skuterów i aut na minuty. Znaczna oszczędność czasu przekłada się nie tylko na korzyści dla środowiska, ale i mniejszą frustrację warszawskich kierowców, którzy według danych TomTom Traffic tracą średnio aż 12 dni rocznie na dojazdu do pracy i domu. To ekwiwalent niemal 2-tygodniowego urlopu.

Budowanie społeczności najemców

Wielofunkcyjność obiektów oraz elastyczne rozwiązania, dopasowane do hybrydowych modeli pracy to jednak nie jedyne aspekty, którymi operatorzy zachęcają dziś do korzystania z ich oferty. Istotnym elementem strategii odpowiedzialnych właścicieli obiektów biurowych jest również proces budowania społeczności najemców. Tworzenie przyjaznych miejsc pracy i przestrzeni, które inspirują nas do budowania bliższych relacji musi bowiem uwzględniać również dbałość o poczucie przynależności do wspólnoty. Wspólnoty miejsca, wartości, zainteresowań oraz poszukiwania równowagi w obszarze życia prywatnego i zawodowego. Ciekawa oferta projektów kulturalnych i rozrywkowych oraz rozwijanie platformy zachęcającej najemców do udziału w przedsięwzięciach, które zbliżają ludzi, budują świadomość, rozwijają horyzonty jest niezwykle istotna. Dzięki takim inicjatywom operatorzy inspirują pracowników biur do nawiązywania relacji na zupełnie innych płaszczyznach, w atmosferze zabawy, wymiany pozytywnych emocji i tzw. dobrej energii.

Ciekawym przykładem tego typu działań są inicjatywy kulturalne realizowane w jedynym na Służewcu amfiteatrze przy biurowcu Adgar BIT. Organizowane tu w sezonie imprezy cieszą się coraz większym zainteresowaniem najemców i mieszkańców tej części Mokotowa. Funkcjonalność amfiteatru doceniają również same firmy, wykorzystując obiekt do organizacji nieszablonowych promocji, autorskich spotkań, koncertów, spektakli i konferencji.

Służewiec dziś tętni życiem, a puls dzielnicy nie wyznacza już wyłącznie monokultura biurowa. Obok dużych korporacji, ceniących sobie tradycyjne formy najmu biur, coraz chętniej na wynajem powierzchni w tej części Warszawy decydują się nowoczesne startupy i liderzy innowacyjności, których kuszą kreatywne przestrzenie elastycznych coworkingów. Nie brakuje doskonale rozwiniętej infrastruktury handlowej, usługowej i komunikacyjnej, W bezpośrednim sąsiedztwie powstają skrupulatnie przemyślane, przyjazne i nowoczesne osiedla, zielone skwery i place zabaw dla dzieci. Ten swoisty tygiel, w którym miesza się biznes z aktywnością okolicznych mieszkańców sprawia, że dzielnica, dotąd sarkastycznie nazywana Mordorem, w rzeczywistości staje się komfortowym i pełnym inspiracji miejscem do pracy i życia.

Monika Szelenberger
Head of Leasing & Asset Management, Adgar Poland

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Czy to już koniec spadków cen materiałów budowlanych? Biuro prasowe
2024-05-17 | 10:00

Czy to już koniec spadków cen materiałów budowlanych?

Na rodzimym rynku materiałów budowlanych korekta cenowa wciąż jest obowiązującą tendencją, jednak w kwietniu pojawiły się pierwsze wyraźne symptomy jej wygaszania. Po raz
Nieruchomości OKAM zakończył dialog o etapie I planowanej inwestycji F.S.O. PARK
2024-05-16 | 18:00

OKAM zakończył dialog o etapie I planowanej inwestycji F.S.O. PARK

15 maja br. zakończył się dialog poświęcony etapowi I planowanej przez OKAM warszawskiej inwestycji F.S.O. PARK. Odbyło się 6 spotkań, w których wzięło udział łącznie 109
Nieruchomości Siedziba główna AXI IMMO pozostaje w Spektrum Tower
2024-05-16 | 12:00

Siedziba główna AXI IMMO pozostaje w Spektrum Tower

AXI IMMO, największa polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych, zdecydowała się na przedłużenie dotychczasowej umowy najmu oraz dobranie nowej powierzchni pod rozwijające

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Regionalne

Start-upy mogą się starać o wsparcie. Trwa nabór do programu rozwoju innowacyjnych pomysłów na biznes

Trwa nabór do „Platform startowych dla nowych pomysłów” finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześć partnerskich ośrodków innowacji, które będą oferować start-upom bezpłatne programy inkubacji. Platformy pomogą rozwinąć technologicznie produkt i zapewnić mu przewagę konkurencyjną, umożliwią dostęp do najlepszych menedżerów i rynkowych praktyków, ale też finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Każdy z partnerów przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich branż, ale także specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jest więc oferta m.in. dla sektora motoryzacyjnego, rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy sporttech.

Transport

Kolej pozostaje piętą achillesową polskich portów. Zarządy liczą na przyspieszenie inwestycji w tym obszarze

Nazywane polskim oknem na Skandynawię oraz będące ważnym węzłem logistycznym między południem i północą Europy Porty Szczecin–Świnoujście dynamicznie się rozwijają. W kwietniu 2024 roku wydano decyzję lokalizacyjną dotycząca terminalu kontenerowego w Świnoujściu, który ma szansę powstać do końca 2028 roku. Zdaniem ekspertów szczególnie ważnym elementem rozwoju portów, podobnie jak w przypadku innych portów w Polsce, jest transport kolejowy i w tym zakresie inwestycje są szczególnie potrzebne. – To nasza pięta achillesowa – przyznaje Rafał Zahorski, pełnomocnik zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ds. rozwoju.

Polityka

Projekt UE zyskuje wymiar militarny. Wojna w Ukrainie na nowo rozbudziła dyskusję o wspólnej europejskiej armii

Wspólna europejska armia na razie nie istnieje, a w praktyce obronność to wyłączna odpowiedzialność państw członkowskich UE. Jednak wybuch wojny w Ukrainie, tuż za wschodnią granicą, na nowo rozbudził europejską dyskusję o potrzebie posiadania własnego potencjału militarnego. Jak niedawno wskazał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Europa powinna mieć własne siły szybkiego reagowania i powołać komisarza ds. obronności, ponieważ stoi obecnie w obliczu największych wyzwań od czasu zakończenia II wojny światowej. – Musimy zdobyć własną siłę odstraszania i zwiększać wydatki na obronność – podkreśla europoseł Janusz Lewandowski.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.