SPIE podpisuje umowę przejęcia General Property w Polsce
Umocnienie pozycji rynkowej w technicznym zarządzaniu obiektami w Polsce
Ratingen, 19 stycznia 2023 r. – SPIE, niezależny europejski lider usług multitechnicznych w obszarach energetyki i przesyłu danych, ogłasza zawarcie umowy przejęcia 100% General Property. Umowa została podpisana z końcem grudnia 2022 r. Dzięki akwizycji General Property, SPIE umacnia swoją pozycję rynkową i staje się liderem rynku technicznego zarządzania obiektami (TechFM) w Polsce.
General Property jest wiodącym graczem na rynku usług technicznego zarządzania obiektami w Polsce. Firma ma siedzibę w Warszawie i świadczy usługi na terenie całego kraju w nieruchomościach klientów. General Property zatrudnia około 500 wysoko wykwalifikowanych pracowników i w 2021 roku wygenerowała przychody w wysokości 24 milionów euro.
Markus Holzke, Dyrektor Generalny SPIE Deutschland & Zentraleuropa: „Cieszymy się, że możemy powitać silny zespół pracowników General Property. Celem SPIE jest bycie dostawcą pierwszego wyboru w branży TechFM we wszystkich krajach europejskich, w których jesteśmy obecni. Dzięki szerokiej wiedzy specjalistycznej współtworzymy miejsca pracy dostosowane do zasobów technicznych naszych klientów, pomagając im usprawniać ich podstawową działalność. Wspieramy naszych klientów w procesie zwiększania efektywności energetycznej i zrównoważonym rozwoju dla osiągnięcia celów ESG/CSR. Niezmiernie cieszy nas umocnienie naszej pozycji rynkowej i zdobycie pozycji lidera w Polsce. Wspólnie stwórzmy przyjazną dla klimatu i wspomaganą cyfrowo przyszłość”.
Piotr Górnicki, Dyrektor Generalny i współzałożyciel General Property: „Jesteśmy bardzo zadowoleni, że w SPIE znaleźliśmy rzetelnego partnera dla naszych klientów, partnerów biznesowych i naszych pracowników. SPIE jest odnoszącym sukcesy liderem usług multitechnicznych z głęboką wiedzą specjalistyczną w zakresie technicznego zarządzania obiektami. Jesteśmy przekonani, że to bogactwo doświadczeń zaowocuje wieloma korzyściami dla naszych klientów i dalszymi możliwościami rozwoju dla naszych pracowników.”
Zamknięcie transakcji ma nastąpić w lutym 2023 roku i podlega jedynie zatwierdzeniu przez organy antymonopolowe.
O SPIE Deutschland & Zentraleuropa
Jako niezależny europejski lider w usługach multitechnicznych w dziedzinie energii i przesyłu danych, SPIE wraz ze swoimi klientami jest zaangażowana w transformację energetyczną i cyfrową.
SPIE Deutschland & Zentraleuropa, spółka zależna Grupy SPIE, jest wiodącym dostawcą usług multitechnicznych dla budynków i infrastruktury w Niemczech, Austrii, Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Zakres usług obejmuje techniczną obsługę obiektów, rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną oraz usługi w zakresie przesyłu i dystrybucji energii. Kompetencje SPIE obejmują również obszar systemów: elektrycznych, bezpieczeństwa, HVAC oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych.
SPIE Deutschland & Zentraleuropa zatrudnia około 17 000 pracowników w ponad 200 lokalizacjach.
Z około 48 000 pracowników i silną lokalną obecnością, Grupa SPIE osiągnęła w 2021 r. skonsolidowane przychody w wysokości 6,97 mld euro i skonsolidowany EBITA w wysokości 427 mln euro.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
Ochrona środowiska
Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.
Handel
Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.