Komunikaty PR

Stocznia Cesarska Development prezentuje pierwszą zabudowę mieszkaniową

2024-11-12  |  14:50
Biuro prasowe

Wizualizacje i materiały dodatkowe: https://we.tl/t-p8RfIcFy4C 

 

Start pierwszej zabudowy mieszkaniowej w najbardziej historycznej części terenów postoczniowych staje się faktem. Stocznia Cesarska Development Sp. z o.o. otrzymała pozwolenie na budowę dla pierwszych obiektów mieszkaniowo-usługowych, których budowa rozpocznie się w przyszłym roku. 

 

Po dwóch entuzjastycznie przyjętych przez gdańską społeczność i nagradzanych projektach rewitalizacji zabytkowych budynków, Stocznia Cesarska otwiera nowy rozdział w bogatej historii terenu. 12 listopada br. Spółka ogłosiła kolejny kamień milowy w realizacji długoterminowej wizji zakładającej rewitalizację istniejącej tkanki i uzupełnienie jej o nową zabudowę mieszkaniowo-usługową. Zaprezentowany projekt tchnie nowe życie w tereny postoczniowe, łącząc ich industrialne dziedzictwo z nowoczesnością. To historyczny moment dla terenów o wyjątkowym dziedzictwie historycznym, które od wielu lat czekały na nowe życie. Dziś zaczyna się nowy rozdział ich rewitalizacji! - mówi Jadwiga Kosińska, Dyrektor Projektu, która stoi za sukcesem uzyskania pierwszego pozwolenia na nową zabudowę na terenie Stoczni Cesarskiej.

 

Nowa zabudowa zlokalizowana będzie w bezpośrednim sąsiedztwie budynku Dyrekcji, domykając tym samym pierwszy kwartał na terenie Stoczni Cesarskiej. Układ urbanistyczny nowoprojektowanej zabudowy obejmuje obszar pomiędzy ulicą Narzędziowców od północy, ulicą Popiełuszki od południa, budynkiem Dyrekcji od zachodu i budynkiem Formierni od wschodu. 

 

Układ przestrzenny nowoprojektowanej zabudowy spełnia wytyczne urbanistyczne Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i ochrony konserwatorskiej. Z niezależnych od nas przyczyn uzyskiwanie decyzji dla nowej zabudowy trwało o wiele dłużej niż zakładaliśmy. Jednak nasza determinacja i konsekwentne działanie sprawiły, że dziś z dumą możemy powiedzieć: Stworzymy nowe miejsce, do którego społeczność, nadająca tym terenom życie i znaczenie, może powrócić. - mówi CEO Alides, Rikkert Leeman.

 

W ramach planowanej zabudowy na terenie Stoczni Cesarskiej powstanie łącznie 5 nowych budynków, a zabytkowy budynek dawnej Formierni zostanie poddany rewitalizacji. Wartym podkreślenia jest fakt, iż budynek dawnej Formierni po odrestaurowaniu będzie pierwszym w trójmieście prawdziwie loftowym budynkiem z unikalnym historycznym kontekstem. W 2025 roku do sprzedaży wprowadzonych zostanie łącznie 388 mieszkań i 34 lokale usługowe, z czego 19 lokali związanych będzie z usługami noclegowymi. Na parterach dwóch budynków zaprojektowano lokale usługowe, część z nich z możliwością prowadzenia gastronomii. Jeden lokal usługowy zaprojektowano również w adaptowanym budynku dawnej Formierni od strony ul. Narzędziowców. 

 

Nowe budynki będą miały od 4 do 6 kondygnacji, respektując tym samym skalę centralnej części terenu. Średni metraż mieszkań został tak zaprojektowany, aby sprzyjał nabywaniu mieszkań na cele prywatne, a nie inwestycyjne. Główny wjazd na teren inwestycji zaprojektowano z ulicy Popiełuszki, który poprowadzi do parkingu podziemnego o pojemności łącznie 412 miejsc postojowych, w tym 19 dla osób niepełnosprawnych.

 

Za projekt odpowiedzialna jest trójmiejska pracownia Roark Studio. Projektowanie na terenie Stoczni Cesarskiej było dla naszego zespołu wymagającym zadaniem. Byliśmy zaangażowani w rewitalizację dwóch historycznych obiektów w tym obszarze, jednak wprowadzenie nowej zabudowy w poprzemysłową tkankę jest wyzwaniem.  - mówi Jakub Bladowski, właściciel Roark Studio. Zależało nam na tym, aby projektowane budynki stanowiły tło dla zabytków, a jednocześnie były dla nich uzupełnieniem, dzięki czemu zachowany zostanie wyjątkowy klimat stoczni. Układ urbanistyczny nowego założenia jest ściśle związany z usytuowaniem nieistniejących już na tym terenie hal, zaś wyraz architektoniczny stanowi współczesne nawiązanie do ich skali i charakteru. - dodaje Bladowski.

 

Ideą projektową i inspiracją dla zróżnicowania kompozycji najwyższych kondygnacji jest panorama stoczni i stalowe dźwigi górujące nad ceglaną zabudową. Aby podkreślić maksymalną wysokość pierwotnej, nieistniejącej już zabudowy, nowoprojektowane bryły zaprojektowano jako ceglane do wysokości wcześniej istniejących hal, które kiedyś stały w ich miejscu, a powyżej ich wysokości zmieniono ich wyraz architektoniczny na stalowy, nawiązujący do dźwigów. 

 

Charakter przestrzeni zewnętrznych ma na celu podkreślenie unikatowej lokalizacji w poprzemysłowej tkance za pomocą wyeksponowania reliktów (w formie zabytkowych kratownic czy torów) oraz wprowadzenia materiałów takich jak trylinka, blacha, czy ryflowany beton.

 

Zainteresowanie ze strony potencjalnych nabywców jest ogromne - mówi Agnieszka Braun, Leasing Manager w Stoczni Cesarskiej Development. Od chwili ogłoszenia wizji zamierzeń realizacji projektu Stoczni Cesarskiej w 2018 roku nie ma tygodnia, byśmy nie otrzymywali zapytań o mieszkania na terenie Stoczni Cesarskiej. Jest to oczywiście bardzo budujące i pokazuje, że zaprezentowana dotychczas wizja jest dobrze odbierana przez potencjalnych nabywców. Jesteśmy przekonani, że oferta mieszkań znajdzie uznanie rynku- dodaje Agnieszka Braun.

 

W październiku 2024 r. Spółka rozpoczęła działania związane z pracami porządkowymi na terenie zlokalizowanym w bezpośrednim sąsiedztwie budynku Dyrekcji. Obejmują one m.in. demontaż nawierzchni i elementów betonowych będących w kolizji z uzbrojeniem podziemnym, przeznaczonym do likwidacji oraz z nową siecią wodociągową i kanalizacyjną. W następnym etapie czasowo zdemontowana zostanie przęsło dawnej estakady (magistrali sieci), które jest w kolizji z pracami infrastrukturalnymi. Przęsło, po pieczołowitych pracach rewitalizacyjnych wróci na późniejszym etapie realizacji prac. W ramach działań przygotowawczych terenu rozebrany zostanie budynek po centrum crossfit oraz dokończona zostanie rozbiórka budynku zlokalizowanego tuż obok budynku Dyrekcji. Wykonywane prace posiadają wszystkie stosowne zgody, w tym m.in. konserwatorskie i potrwają do 3 kwartału 2025 roku.

 

Sprzedaż mieszkań rozpocznie się w połowie 2025 roku, otwierając możliwość nabycia wyjątkowych lokali w tej niezwykle pożądanej lokalizacji. Osoby zainteresowane ofertą będą mogły zapisać się na istniejącą już listę oczekujących poprzez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

IT i technologie

W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]

Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.

Edukacja

Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami

Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.

Fundusze unijne

Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty

Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.