Świadectwa charakterystyki energetycznej to obowiązek nie tylko dla dewelopera
Publicon
plac Grunwaldzki 23
50-365 Wrocław
p.kozlowska|publicon.pl| |p.kozlowska|publicon.pl
600 968 951
https://publicon.pl
28 kwietnia weszło w życie nowe prawo dotyczące obowiązku przygotowania dokumentu zwanego świadectwem charakterystyki energetycznej budynku. Jednak co tak naprawdę oznacza to dla właścicieli mieszkań?
Od teraz kupujący bądź wynajmujący mieszkanie musi otrzymać świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu, a informacja o jego przekazaniu jest odnotowana w akcie notarialnym. Określa ono zapotrzebowanie na energię wykorzystywaną do ogrzewania, wentylacji czy przygotowania ciepłej wody. Może być sporządzony w wersji papierowej lub elektronicznej. Zawsze jednak musi zawierać numer przypisany w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków i podpis uprawnionej osoby. Świadectwo jest ważne przez 10 lat, o ile nie zostaną przeprowadzone prace modernizacyjne. Zalicza się do nich działania, które mogą zmienić zużycie energii: np. wymiana okien, źródła ciepła czy docieplenie budynku.
Cel: ułatwić dostęp do informacji o kosztach utrzymania mieszkania
Czemu ma służyć nowe prawo? Ma promować efektywne energetycznie budownictwo i uświadamiać na temat możliwości oszczędzania energii w budynkach.
– Wprowadzona zmiana przede wszystkim pozwoli kupującym łatwo oszacować, jakie będą koszty utrzymania lokalu. Nie każdy pamięta o tym, aby wybierając mieszkanie, uwzględniać również wydatki na eksploatację. Zazwyczaj, biorąc pod uwagę finanse, nabywcy zwracają uwagę na koszt metra kwadratowego i niekiedy również na dodatkowe wydatki, związane z kredytem czy taksą notarialną. Tymczasem zapotrzebowanie na energię to ważna informacja, która wpływa na domowy budżet przez cały czas – zauważa Tomasz Bednarek z biura sprzedaży dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.
Obowiązki dla dewelopera i właściciela
Jakie obowiązki spoczywają na deweloperze, a jakie na właścicielach mieszkań? Inwestor musi dołączyć świadectwo charakterystyki energetycznej całego budynku do zawiadomienia o zakończeniu budowy czy wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Z kolei właściciel mieszkania musi zlecić przygotowanie takiego dokumentu, jeśli zamierza sprzedać lub wynająć komuś swoje M.
– Warto pamiętać, że obowiązek ten spoczywa tylko na tych, którzy mają w planach sprzedaż lub wynajem. Jeśli zatem ktoś korzysta z mieszkania na własny użytek, nie musi posiadać takiego dokumentu – tłumaczy Tomasz Bednarek.
Dokument może sporządzić wyłącznie osoba uprawniona w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. Lista ta jest dostępna na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Jeśli świadectwo nie zostanie przekazane przy sprzedaży czy wynajmie lokalu, właścicielowi może grozić kara nawet do kilku tysięcy złotych.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.