Targi Mieszkań i Domów w Poznaniu nadal popularne
Targi Mieszkań i Domów w Poznaniu nadal popularne
Wiosenna edycja Targów Mieszkań i Domów w Poznaniu za nami. Podczas dwudniowej imprezy swoją ofertę przedstawili deweloperzy realizujący projekty na terenie Poznania, powiatu, ale także z innych regionów Polski. Łącznie pojawiło się ponad 70 wystawców.
Marcowe targi to już druga edycja imprezy po przerwie spowodowanej pandemią covid-19. Od września zeszłego roku wiele się jednak zmieniło. Sytuacja na rynku mieszkaniowym jest z wielu powodów bardzo dynamiczna. Ponadto zeszłoroczny popyt, a tym samym rekordowe wyniki sprzedaży spowodowały, że liczba ofert na poznańskim rynku się zmniejszyła. Niemniej oferta poznańskich deweloperów jest nadal przyzwoita, a klienci mają z czego wybierać. Podczas dwudniowej imprezy proponowano zarówno mieszkania i apartamenty w mniejszych czy większych osiedlach, a także domy w zabudowie szeregowej czy bliźniaki. Pojawiły się także debiutujące projekty, czy nowe etapy realizowanych już inwestycji. – Jak to bywa zawsze na targach, ciekawych propozycji nie brakowało. Zarówno dla osób szukających nieruchomości dla siebie, jak i klientów inwestycyjnych – mówi Grzegorz Zieliński, dyrektor Targów Mieszkań i Domów z firmy Nowy Adres. Nie zabrakło też dużych graczy rynku mieszkaniowego, jak Ataner, Grupa Inwest, Konimpex-Invest, Nickel Development, czy UWI.
Wśród nowości targowych warto wskazać projekty Nova Dachowa spółki SSS Invest, Junique od art.Locum, czy inwestycję Rynek Wschodni realizowaną przez Quadro Development. Ten ostatni to 5-cio kondygnacyjny budynek wielorodzinny, w którym znajdzie się 47 mieszkań o powierzchni od 29 do 89 m kw. Ofertę stanowią kompaktowe kawalerki oraz mieszkania 2- i 3-pokojowe, a uzupełnieniem są większe lokale z tarasami, o powierzchni mieszkalnej nawet do 89 mkw. Bogatą propozycję przedstawiła Grupa Inwest, która jednocześnie była partnerem targów. - Dwa dni targowe to konkretne rozmowy z potencjalnymi klientami, których następstwem są wstępne rezerwacje. Dotyczy to zwłaszcza inwestycji Wilda Corner i Nova Łacina - mówi Mateusz Glema z poznańskiego biura sprzedaży Grupy Inwest. Wilda Corner to budynek wielorodzinny na terenie Wildy, z 60 lokalami o powierzchni od 34 do 89 mkw. Dostępne są kawalerki oraz mieszkania 2- i 3- pokojowe. Z kolei na Ratajach spółka realizuje II etap projektu Nova Łacina, czyli 236 mieszkań o powierzchni od 25 do 75 mkw., a wśród nich kawalerki oraz lokale 2- i 3- pokojowe. Uzupełnieniem targowej oferty Grupy Inwest było osiedle Horyzont Naramowice. EBF Development zaprezentował najnowszy projekt Apartamenty Bergera. Na Wildzie przy ulicy Gothilifa Bergera powstaje budynek ze 134 mieszkaniami o powierzchni od 33 do 131 mkw., a wśród nich dostępne są kawalerki jak i lokale -2, -3, -4 i -5 pokojowe. Grupa Proxin proponowała inwestycje Nowe Ogrody i Słowackiego 7. Pierwsza z nich to ciągle rozbudowywany projekt na poznańskich Jeżycach. W sprzedaży jest VII etap, a obecnie dostępne są mieszkania 3- i 4-pokojowe o powierzchni od 42 do 88 mkw. Z kolei projekt Słowackiego 7 to już ścisłe centrum Poznania. Kameralny budynek składa się z 3 segmentów, a dostępnych będzie 61 mieszkań. Tutaj w ofercie pozostały mieszkania w przedziale 45 – 67 mkw. Uzupełnieniem oferty spółki Proxin był Nautic Park, czyli gotowy już apartamentowiec z widokiem na Bałtyk, a zlokalizowany na terenie nadmorskiego Darłówka.
Patronat nad wydarzeniem objął Oddział Poznański Polskiego Związku Firm Deweloperskich. - Targi Mieszkań i Domów to okazja, by spojrzeć w szerszej perspektywie na rynek pierwotny i zobaczyć, co on oferuje klientom indywidualnym oraz inwestorom. To także moment do wspólnych rozmów w kontekście zmieniającej się sytuacji gospodarczej i otoczenia, w którym nasza branża funkcjonuje – wskazuje Andrzej Marszałek, Prezes Zarządu Oddziału Poznańskiego PZFD. Jak przy każdej edycji targów można było skorzystać z bezpłatnych seminariach w ramach strefy zakupu oraz strefy finansów. Wydarzenie odbyło się z zachowaniem wszelkich zasad reżimu sanitarnego.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność
Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.
Polityka
Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę

Polska negatywnie wyróżnia się na tle krajów UE i OECD pod względem własności państwowej. Państwo kontroluje nie tylko duże, kluczowe dla gospodarki przedsiębiorstwa, lecz również graczy w mniej znaczących sektorach, jak słodycze czy armatura. Zdaniem przedstawicieli FOR „zatruwa” to zarówno gospodarkę, jak i politykę. W badaniach organizacji Polacy wypowiedzieli się proprywatyzacyjnie, choć w przypadku pytań o prywatyzacje dużych firm już nie byli tak zdecydowani.
Transport
Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.