Komunikaty PR

Technologia BIM - Projektowanie przyszłości coraz popularniejsze w Polsce

2020-03-12  |  14:20
Biuro prasowe

Link do wizualizacji: https://wetransfer.com/downloads/a0bec3b6f586177d14941113db54fc4d20200312115630/503169ded56b8888a5c128cf18ba11ed20200312115630/269b29

Jeszcze do niedawna polscy architekci z zazdrością patrzyli na swoich zagranicznych kolegów, którzy projektując budynki w technologii BIM mają stuprocentową kontrolę nad każdym elementem projektu, a jednocześnie zapewnioną oszczędność czasu, ułatwioną koordynację międzybranżową  i wgląd we wprowadzane zmiany w czasie rzeczywistym. To niepodważalne zalety technologii BIM. Nic więc dziwnego, że polskie grono specjalistów w tej dziedzinie stale się powiększa.

Idea wykorzystania technologii BIM, czyli Building Information Modeling, narodziła się w USA na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Praca w tym systemie optymalizuje i znacznie ułatwia proces projektowania, realizacji inwestycji, a nawet późniejszego zarządzania obiektem. W Polsce technologia ta nie jest jeszcze wykorzystywana tak powszechnie, jednak wiele wskazuje na to, że w niedługim czasie sytuacja może się zmienić.

Największym atutem technologii BIM jest fakt, że już na etapie projektowania można bardzo precyzyjnie prognozować rozmieszczenie wszystkich kluczowych elementów budynku, skutecznie eliminuje wszelkie niedopatrzenia i potencjalne błędy człowieka. W praktyce oznacza to, że już na wczesnym etapie projektu możemy wyeliminować ewentualne błędy związane np. z kolizjami przebiegu sieci, które niejednokrotnie występują w budynkach projektowanych tradycyjnymi metodami. Pozwala to więc uniknąć sporych kosztów związanych z późniejszymi zmianami w położeniu instalacji takiego budynku.

Przy projektowaniu skomplikowanych obiektów prawidłowe rozmieszczenie ogromu instalacji bez wykonania pełnego modelu BIM staje się niemal awykonalnemówi Marek Frania, architekt biura projektowego Arch-Deco. Dobrze skoordynowany model BIM upraszcza pracę kierujących budową i pozwala na uniknięcie kosztownych otworowań w elementach konstrukcyjnych budynku w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych kanałów instalacyjnych – dodaje.

 

Kolejną zaletą technologii BIM jest przepływ informacji i jej natychmiastowa dostępność. BIM pozwala bowiem na gromadzenie ogromnej ilości danych – ze wszystkich dziedzin projektowych i przez wszystkie zaangażowane w proces projektowy branże. Dostęp do nich możliwy jest na każdym etapie pracy nad projektem, realizacji inwestycji, a nawet po jej ukończeniu. Mowa tu zarówno o kwestiach czysto technicznych, jak również o kosztach czy harmonogramach. Symulacje, które można generować na podstawie tych danych, w prosty sposób pozwalają wybrać najbardziej korzystne rozwiązania dla projektu. Pozwolą oszacować koszty inwestycji, przeanalizować jej zyskowność, a docelowo także lepiej zarządzać obiektem. Dzięki technologii BIM dużo łatwiej stworzyć też spójną dokumentację budowlaną, która pozbawiona będzie błędów typowych dla projektów rysowanych w 2D wynikających najczęściej z niedopatrzeń i czynnika ludzkiego

 

W technologii BIM pracujemy głównie przy projektach mieszkaniowych, ale obecnie rozpoczynamy również wdrożenie w budynku typu mixed-usemówi Jakub Bladowski, prezes zarządu pracowni Roark Studio. Korzyści dla pracowni są głównie organizacyjne i jakościowe – to nie tylko usprawnienia w koordynacji międzybranżowej, ale też wzrost jakości dokumentacji. Tworzenie zestawień na wczesnym etapie kompletowania dokumentacji mają niebagatelne znaczenie dla inwestorów. BIM wykorzystujemy również przy analizie efektywności energetycznej czy projektowaniu tzw. „zdrowych budynków”. Możliwości tej technologii wykorzystujemy we wczesnych etapach projektowych, dzięki czemu kolejne iteracje koncepcji bryły budynku są coraz bardziej zoptymalizowane – dodaje.    

Do obsługi technologii BIM używa się oprogramowania Revit, które pozwala na wizualizację wprowadzanych parametrów obiektu. Ogromną zaletą tego oprogramowania jest również możliwość współpracy wielu branż na tym samym projekcie, w tym samym czasie.

Zastosowanie technologii BIM jest zasadne jedynie w przypadku, kiedy wszystkie branże pracujące przy danym projekcie wykorzystują tę samą platformę cyfrowąmówi Paulina Czurak, właścicielka pracowni Ideograf. Aby wykorzystać ideę BIM potrzebne jest specjalne oprogramowanie, które w świetle polskich realiów wciąż jest stosunkowo drogie. Do tego dochodzi konieczność szkoleń pracowników, ponieważ programy i rozszerzenia aplikacji bardzo szybko się zmieniają. Obecnie w technologii BIM w naszym biurze powstają dwa obiekty hotelowe. Pociągnęło to za sobą wiele zmian w strukturze naszej pracowni jak i wśród partnerów, z którymi współpracujemy wielobranżowo. Uważam jednak, że jest to słuszny kierunek rozwoju branży projektowej – dodaje.  

W Stanach Zjednoczonych od kilku lat wszystkie inwestycje publiczne w czasie projektowania i realizacji muszą korzystać z BIM. Podobna sytuacja jest w Wielkiej Brytanii. Coraz częściej wymóg ten stawiany jest również w przypadku polskich zamówień publicznych.

Przymiarki do technologii BIM w naszym biurze zaczęły się w 2007 roku przy projekcie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, później nieustannie rozwijaliśmy się w tej dziedziniemówi Zbigniew Reszka, prezes biura projektowego Arch-Deco. Pierwszy pełny model BIM powstał  w 2013 r. i był to budynek biurowy Vectra w Gdyni. Równolegle pracowaliśmy nad projektami gdyńskiego osiedla mieszkaniowego Nowe Orłowo i galerii handlowej Metropolia w Gdańsku. Obecnie najbardziej skomplikowanym modelem BIM w biurze Arch-Deco jest projekt serwerowni STOS dla Politechniki Gdańskiej – dodaje. 

Stuprocentowa kontrola nad każdym elementem projektu, oszczędność czasu, ułatwiona koordynacja międzybranżowa i wgląd we wprowadzane zmiany w czasie rzeczywistym to niepodważalne zalety technologii BIM. Nic więc dziwnego, że polskie grono specjalistów w tej dziedzinie stale się powiększa. Taki stan rzeczy pozwala stwierdzić, że przedstawiciele branży budowlanej w Polsce zauważyli profity płynące z projektowania w tej technologii. Wiele wskazuje więc na to, że w przyszłości BIM stanie się standardem również na polskim rynku. 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Ranking Dzielnic Otodom 2020 – INFRASTRUKTURA DLA DZIECI Biuro prasowe
2020-05-29 | 13:00

Ranking Dzielnic Otodom 2020 – INFRASTRUKTURA DLA DZIECI

Ranking Dzielnic Otodom 2020 – INFRASTRUKTURA DLA DZIECI Katowice mają najwięcej atrakcji dla dzieci Z okazji  Międzynarodowego Dnia Dziecka przypadającego 1 czerwca
Nieruchomości Ruszyła sprzedaż II etapu osiedla Ligia w Ursusie
2020-05-29 | 13:00

Ruszyła sprzedaż II etapu osiedla Ligia w Ursusie

Deweloper Profbud rozpoczął sprzedaż II etapu osiedla Ligia, zlokalizowanego przy ul. Kolorowej w warszawskim Ursusie – Skoroszach. Inwestycja swoją nazwą i usytuowaniem nawiązuje do
Nieruchomości Murapol zakontraktował grunty pod inwestycje mieszkaniowe w Katowicach i Gdańsku
2020-05-29 | 11:50

Murapol zakontraktował grunty pod inwestycje mieszkaniowe w Katowicach i Gdańsku

Grupa Murapol z końcem maja zawarła dwie przedwstępne umowy zakupu nieruchomości, na których planuje realizację projektów mieszkaniowych. Pierwsza transakcja dotyczy nowej

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Lotnictwo

Lotniska gotowe na przyjęcie pierwszych pasażerów. Podobnie jak przewoźnicy czekają na informacje o otwarciu ruchu lotniczego

Na blisko 400 mld dol. szacowane są globalne straty przewoźników lotniczych spowodowane pandemią koronawirusa. Zagrożonych jest ok. 25 mln miejsc pracy związanych z lotnictwem. Straty liczą także polskie lotniska i działający w kraju przewoźnicy. Terminal pasażerski Portu Lotniczego w Gdańsku obsługiwał dziennie 14 tys. pasażerów, dziś jest to znacznie poniżej 100 osób. – Każdy miesiąc postoju generuje kilkanaście milionów złotych kosztów, a niestety nie wiadomo, jak długo będzie trwał powrót do normalności – mówi Michał Dargacz, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Gdańsk.

Prawo

W czerwcu wygasa pomoc dla firm w ramach tarczy antykryzysowej. Pilnie potrzebne są zasady funkcjonowania w nowej normalności

Mimo tradycyjnego rozdźwięku między związkowcami a pracodawcami w obliczu pandemii obie strony starają się zgodnie działać w celu uratowania firm, a co za tym idzie, miejsc pracy. – Nalegamy na to, aby już dzisiaj, zanim wejdziemy w III kwartał, jak najszybciej zbudować przepisy, które umożliwią pracownikom i pracodawcom przetrwanie tego najcięższego okresu – mówi przedstawiciel Forum Związków Zawodowych. Wśród niezbędnych regulacji wymienia te promujące powrót przedsiębiorstw do pełnego funkcjonowania i utrzymywania zatrudnienia, a także konieczność dostosowywania rozwiązań do poszczególnych branż.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Farmacja

Odkryta przez polskich naukowców cząsteczka 1-MNA pomoże w walce z koronawirusem. Może wzmocnić odporność i wspomóc organizm w walce z infekcjami wirusowymi [DEPESZA]

Naukowcy od lat próbują opracować przeciwciała do nowych metod leczenia infekcji bakteryjnych i wirusowych. Poszukują też cząsteczek, które pozwoliłyby szybciej zwalczać choroby. Odkryte niedawno przez polskich badaczy właściwości cząsteczki 1-MNA pomagają m.in. w walce z miażdżycą czy zakrzepami. Najnowsze badania wskazują, że może być pomocna także przeciw koronawirusowi, gdyż wykazujee właściwości przeciwzapalne.

Prawo

Koronawirus w wielu krajach może posłużyć za pretekst do ograniczania praw i wolności obywatelskich. Zmiany mogą obowiązywać także po ustaniu pandemii

Na całym świecie rządy zdecydowały się na wykorzystanie technologii i innych środków nadzoru w walce z pandemią SARS-CoV-2. Ta wyjątkowa sytuacja wiąże się też z ograniczeniami dotyczącymi przemieszczania się, prawa zgromadzeń czy prawa do prywatności. To, jak długo zostaną utrzymane, zależy w dużej mierze od społecznego przyzwolenia na takie działania. – Opinia publiczna skupiona na pandemii koronawirusa często bezrefleksyjnie się na nie godzi – podkreśla prawnik i ekspert Fundacji Panoptykon Wojciech Klicki.