Trendy na rok 2020 na wrocławskim rynku mieszkaniowym
Rok 2019 upłynął pod znakiem dużego popytu na mieszkania pod wynajem. Był to także czas intensywnego rozwoju terenów nadrzecznych. Jakie zmiany czekają rynek w 2020 roku?
Odra w centrum zainteresowań
Przez lata pod kątem mieszkaniowym największym zainteresowaniem cieszyły się Krzyki. Dziś preferencje ulegają większemu rozproszeniu. Wynika to przede wszystkim z różnorodnych oczekiwań względem miejsca zamieszkania. Przybierający na sile rozwój terenów nad Odrą sprawił, że poszukujący mieszkania zaczęli dostrzegać potencjał lokalizacji – dającej przestrzeń do rekreacji, spotkań, a do tego z dogodnym połączeniem z innymi częściami miasta.
– Co istotne, z inwestycji mieszczących się nad rzeką ścieżki rowerowe prowadzą niekiedy i do samego centrum, jak w przypadku Osiedla nad Odrą przy ulicy Rychtalskiej – opowiada Tomasz Bednarek z biura sprzedaży dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A. – Wiele wskazuje na to, że nadodrzańskie tereny będą jednym z głównych kierunków rozwoju w 2020 roku.
W spokojnej części miasta
Równie dużym zainteresowaniem cieszyć się będą przedmieścia. Wielu ludzi poszukuje odpoczynku od miejskiego zgiełku – tym bardziej że tereny te mają coraz lepszą infrastrukturę i zaspokajają większość potrzeb mieszkańców.
– Tym, co w szczególności doceniają nasi klienci, jest kameralność inwestycji Nova Stoczniova. Położona w zacisznej części Wrocławia, stanowi dobre miejsce do życia zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Znajdzie się tu pięć trzykondygnacyjnych budynków. Niska zabudowa i niewielkie osiedla to trend, jaki z pewnością będziemy obserwować w przyszłym roku, biorąc pod uwagę to, jak bardzo zyskuje na znaczeniu pielęgnowanie sąsiedzkich relacji – dodaje Bednarek.
Wynajem wciąż się opłaca
Nie maleje rentowność najmu mieszkań. To w szczególności efekt napływu ludzi poszukujących pracy w dużych miastach. Zwłaszcza na początku kariery nie są oni w stanie pozwolić sobie na kupno mieszkania, stąd tak duże zainteresowanie lokalami pod wynajem – głównie kawalerkami lub większymi, lecz wynajmowanymi z podziałem na pokoje. To z kolei sprawia, że w ofercie deweloperów pojawia się coraz więcej lokali projektowanych z myślą o najemcach. Niewielkie metraże, zamknięta kuchnia, ustawny przedpokój, w którym zmieści się pojemna szafa w zabudowie to główne aspekty, na które zwracają uwagę poszukujący mieszkania.
Ceny bez zmian
Eksperci przewidują, że pod względem cen metra kwadratowego nie powinniśmy spodziewać się szczególnych zmian. Czynniki wpływające na jej wysokość – koszty pracy, materiałów budowlanych czy sama dostępność gruntów pozostaną bowiem na podobnym poziomie. Mimo to popyt jeszcze długo będzie wysoki.
Ceny ofertowe nowych mieszkań – listopad 2024 (wstępne dane)
Murapol Corfa – nowoczesna inwestycja z prywatną siłownią plenerową w Katowicach
Matexi Polska wybuduje miejskie wille w Krakowie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.