Trendy na rok 2020 na wrocławskim rynku mieszkaniowym
Rok 2019 upłynął pod znakiem dużego popytu na mieszkania pod wynajem. Był to także czas intensywnego rozwoju terenów nadrzecznych. Jakie zmiany czekają rynek w 2020 roku?
Odra w centrum zainteresowań
Przez lata pod kątem mieszkaniowym największym zainteresowaniem cieszyły się Krzyki. Dziś preferencje ulegają większemu rozproszeniu. Wynika to przede wszystkim z różnorodnych oczekiwań względem miejsca zamieszkania. Przybierający na sile rozwój terenów nad Odrą sprawił, że poszukujący mieszkania zaczęli dostrzegać potencjał lokalizacji – dającej przestrzeń do rekreacji, spotkań, a do tego z dogodnym połączeniem z innymi częściami miasta.
– Co istotne, z inwestycji mieszczących się nad rzeką ścieżki rowerowe prowadzą niekiedy i do samego centrum, jak w przypadku Osiedla nad Odrą przy ulicy Rychtalskiej – opowiada Tomasz Bednarek z biura sprzedaży dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A. – Wiele wskazuje na to, że nadodrzańskie tereny będą jednym z głównych kierunków rozwoju w 2020 roku.
W spokojnej części miasta
Równie dużym zainteresowaniem cieszyć się będą przedmieścia. Wielu ludzi poszukuje odpoczynku od miejskiego zgiełku – tym bardziej że tereny te mają coraz lepszą infrastrukturę i zaspokajają większość potrzeb mieszkańców.
– Tym, co w szczególności doceniają nasi klienci, jest kameralność inwestycji Nova Stoczniova. Położona w zacisznej części Wrocławia, stanowi dobre miejsce do życia zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Znajdzie się tu pięć trzykondygnacyjnych budynków. Niska zabudowa i niewielkie osiedla to trend, jaki z pewnością będziemy obserwować w przyszłym roku, biorąc pod uwagę to, jak bardzo zyskuje na znaczeniu pielęgnowanie sąsiedzkich relacji – dodaje Bednarek.
Wynajem wciąż się opłaca
Nie maleje rentowność najmu mieszkań. To w szczególności efekt napływu ludzi poszukujących pracy w dużych miastach. Zwłaszcza na początku kariery nie są oni w stanie pozwolić sobie na kupno mieszkania, stąd tak duże zainteresowanie lokalami pod wynajem – głównie kawalerkami lub większymi, lecz wynajmowanymi z podziałem na pokoje. To z kolei sprawia, że w ofercie deweloperów pojawia się coraz więcej lokali projektowanych z myślą o najemcach. Niewielkie metraże, zamknięta kuchnia, ustawny przedpokój, w którym zmieści się pojemna szafa w zabudowie to główne aspekty, na które zwracają uwagę poszukujący mieszkania.
Ceny bez zmian
Eksperci przewidują, że pod względem cen metra kwadratowego nie powinniśmy spodziewać się szczególnych zmian. Czynniki wpływające na jej wysokość – koszty pracy, materiałów budowlanych czy sama dostępność gruntów pozostaną bowiem na podobnym poziomie. Mimo to popyt jeszcze długo będzie wysoki.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.