Trendy na rok 2020 na wrocławskim rynku mieszkaniowym
Rok 2019 upłynął pod znakiem dużego popytu na mieszkania pod wynajem. Był to także czas intensywnego rozwoju terenów nadrzecznych. Jakie zmiany czekają rynek w 2020 roku?
Odra w centrum zainteresowań
Przez lata pod kątem mieszkaniowym największym zainteresowaniem cieszyły się Krzyki. Dziś preferencje ulegają większemu rozproszeniu. Wynika to przede wszystkim z różnorodnych oczekiwań względem miejsca zamieszkania. Przybierający na sile rozwój terenów nad Odrą sprawił, że poszukujący mieszkania zaczęli dostrzegać potencjał lokalizacji – dającej przestrzeń do rekreacji, spotkań, a do tego z dogodnym połączeniem z innymi częściami miasta.
– Co istotne, z inwestycji mieszczących się nad rzeką ścieżki rowerowe prowadzą niekiedy i do samego centrum, jak w przypadku Osiedla nad Odrą przy ulicy Rychtalskiej – opowiada Tomasz Bednarek z biura sprzedaży dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A. – Wiele wskazuje na to, że nadodrzańskie tereny będą jednym z głównych kierunków rozwoju w 2020 roku.
W spokojnej części miasta
Równie dużym zainteresowaniem cieszyć się będą przedmieścia. Wielu ludzi poszukuje odpoczynku od miejskiego zgiełku – tym bardziej że tereny te mają coraz lepszą infrastrukturę i zaspokajają większość potrzeb mieszkańców.
– Tym, co w szczególności doceniają nasi klienci, jest kameralność inwestycji Nova Stoczniova. Położona w zacisznej części Wrocławia, stanowi dobre miejsce do życia zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Znajdzie się tu pięć trzykondygnacyjnych budynków. Niska zabudowa i niewielkie osiedla to trend, jaki z pewnością będziemy obserwować w przyszłym roku, biorąc pod uwagę to, jak bardzo zyskuje na znaczeniu pielęgnowanie sąsiedzkich relacji – dodaje Bednarek.
Wynajem wciąż się opłaca
Nie maleje rentowność najmu mieszkań. To w szczególności efekt napływu ludzi poszukujących pracy w dużych miastach. Zwłaszcza na początku kariery nie są oni w stanie pozwolić sobie na kupno mieszkania, stąd tak duże zainteresowanie lokalami pod wynajem – głównie kawalerkami lub większymi, lecz wynajmowanymi z podziałem na pokoje. To z kolei sprawia, że w ofercie deweloperów pojawia się coraz więcej lokali projektowanych z myślą o najemcach. Niewielkie metraże, zamknięta kuchnia, ustawny przedpokój, w którym zmieści się pojemna szafa w zabudowie to główne aspekty, na które zwracają uwagę poszukujący mieszkania.
Ceny bez zmian
Eksperci przewidują, że pod względem cen metra kwadratowego nie powinniśmy spodziewać się szczególnych zmian. Czynniki wpływające na jej wysokość – koszty pracy, materiałów budowlanych czy sama dostępność gruntów pozostaną bowiem na podobnym poziomie. Mimo to popyt jeszcze długo będzie wysoki.

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Rośnie przekonanie, że ceny nieruchomości mogą spadać. Przynajmniej te ofertowe

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.