Komunikaty PR

WARSZAWA I TRÓJMIASTO - JAKIE WALORY OFERUJĄ INWESTOROM WIODĄCE REGIONY?

2020-02-10  |  13:10
Biuro prasowe

Zaraz po Warszawie, coraz bardziej interesującym regionem Polski dla inwestorów krajowych, jak również zagranicznych, staje się Trójmiasto.

W 2017 roku międzynarodowa firma doradcza EY opublikowała raport dotyczący atrakcyjności inwestycyjnej Polski[1]. Wynikało z niego, że nasz kraj jest coraz lepiej postrzeganym miejscem w kontekście inwestycji zagranicznych, szczególnie w sektorach przemysłu, finansów i usług biznesowych oraz transportu i komunikacji.

Potencjał między poszczególnymi regionami jest jednak zróżnicowany. Największym i najatrakcyjniejszym centrum inwestycji pozostaje Warszawa, położona centralnie na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych, charakteryzująca się dużymi zasobami pracy, najwyższym poziomem PKB per capita i największymi dochodami budżetowymi. W stolicy znajdziemy największy i wciąż rozwijający się rynek biurowy, przekraczający w 2018 roku rekordowe 858 000 m² wynajętej powierzchni.

Ogromny potencjał potwierdzają też inne lokalizacje m.in. województwo pomorskie, jeden z najprężniej rozwijających się regionów w Polsce i w Europie. Wyjątkowym miejscem na biznesowej mapie Polski jest Trójmiasto, gdzie powstają i rozbudowują się regionalne centra produkcyjne, ośrodki badań i rozwoju, a także siedziby międzynarodowych firm. Już w 2014 roku swoje centrum otworzył koncern PwC - jedna z największych firm doradczych na świecie wybrała Gdańsk na czwartą tego typu inwestycję po Stanach Zjednoczonych, Irlandii Północnej i Indiach. Również w Trójmieście centrum finansowo-księgowe ulokowała firma Bayer, decydując się na kompleks biurowy Olivia Tower.

Ogromnym atutem Trójmiasta jest korzystne położenie geograficzne i dostępność transportowa z intensywnie rozbudowywaną infrastrukturą. Zaletą regionu jest też zróżnicowana gospodarka, z jednej strony oparta na tradycyjnych gałęziach takich jak przemysł stoczniowy, rafineryjny i budowlany, a z drugiej na rozwijających się branżach związanych z nowymi technologiami, sektorem IT czy branżą elektroniczną. Do tego dodać trzeba dostępność wykwalifikowanych kadr, kształcących się w wysoko ocenianych ośrodkach akademickich. Duże znaczenie ma też polityka prorozwojowa oraz zachęty dla inwestorów ze strony władz państwowych i regionalnych - tłumaczy Agata Karolina Lasota, dyrektor zarządzająca LBC Invest. – Natomiast Warszawa daje bardzo duże możliwości. Mamy tu najwięcej uczelni i ośrodków naukowych oraz dynamiczny rynek pracy, przez co do miasta wciąż napływają nowi mieszkańcy. Stolica uzyskuje również największe w Polsce środki z Unii Europejskiej, które są umiejętnie wykorzystywane, co wpływa na jej intensywny rozwój. To tu swoje siedziby mają największe światowe i polskie korporacje, a także Giełda Papierów Wartościowych - dodaje.

W raporcie “Potencjał inwestycyjny Trójmiasta”, będącym częścią projektu „Business Environment Assessment Study” (Antal, we współpracy z Cushman & Wakefield i Vastint[2]) przedsiębiorcy zwrócili też uwagę na atrakcyjność Trójmiasta pod względem jakości życia, a także na dostępność i jakość powierzchni biurowej, ocenionej na 8,2 pkt w 10-stopniowej skali. Gdynia zdobyła natomiast trzecie miejsce w światowym rankingu najlepszych miast do życia przygotowanym przez LivCom. Także w raporcie ABSL (Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych) uznano Trójmiasto za lidera w kategorii “Jakość życia” i “Dostępność nowoczesnej powierzchni biurowej”. Z kolei Warszawa jest liderem w kategorii: “Dostępność komunikacyjna (lotniska, pociągi)” i ”Jakość komunikacji miejskiej”, wygrywa też z Trójmiastem w obszarze “Dostępności wykwalifikowanej kadry”.

W Gdańsku, Gdyni i Sopocie znajduje się obecnie łącznie ponad 775 000 m² powierzchni biurowych. Trójmiasto zajmuje pod tym względem trzecie miejsce w skali kraju, wciąż mając ogromny potencjał rozwojowy. Szacuje się, że po 2021 roku zasoby powierzchni biurowych przekroczą tu 1 mln m².

Nowoczesna infrastruktura biznesowa wyróżnia Trójmiasto na mapie Polski i przyczynia się do rekordowego tempa wzrostu sektora nowoczesnych usług dla biznesu (BSS). Według raportu ABSL, w okresie od I kwartału 2016 do I kwartału 2019 Trójmiasto odnotowało wzrost zatrudnienia w centrach usług o 56 proc., co jest najlepszym wynikiem w kraju[3]. Liczba osób zatrudnionych w tym sektorze przekroczyła tu 25500 osób. Dla porównania w Warszawie mamy ponad 56 tys. pracowników w nowoczesnych usługach.

Trójmiasto oferuje unikalne połączenie możliwości rozwoju osobistego z wysoką jakością życia. Na tym polu może konkurować z Warszawą, zmagającą się ze smogiem i dużym natężeniem ruchu w mieście. Dynamiczny rozwój regionu i inwestycje zagraniczne sprawiają, że coraz więcej utalentowanych kadr wiążę swoją przyszłość z pracą w Gdańsku, Gdyni lub Sopocie. Takie lokalizacje jak Warszawa i Trójmiasto stają się miejscem pierwszego wyboru dla firm szukających dużych ośrodków biznesowych. To z kolei wpływa na rynek nieruchomości inwestycyjnych. Obserwujemy rosnący trend na wynajem korporacyjny, gdzie mieszkania są zlokalizowane w atrakcyjnych miejscach, dopasowane do potrzeb przedsiębiorców i komfortowo wyposażone. Szczególny potencjał dla inwestorów ma w tym kontekście Gdynia, z relatywnie słabszym zapleczem hotelowym - podsumowuje Agata Karolina Lasota.

Zarówno Trójmiasto, jak i Warszawa mają duży potencjał inwestycyjny. Ich unikatowe atuty i zasoby regionalne to ogromny kapitał, dający szansę na dalszy rozwój i umacnianie swojej pozycji.

 

 


[1] https://www.ey.com/Publication/vwLUAssets/EY_Atrakcyjno%C5%9B%C4%87_inwestycyjna_Polski_2017/$FILE/EY-Atrakcyjnosc-inwestycyjna-Polski-2017-pl.pdf

[2] https://antal.pl/wiedza/raport/potencjal-inwestycyjny-trojmiasta-beas

[3] https://absl.pl/wp-content/uploads/2019/06/raport_absl_2019_PL_190602_epub.pdf

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji

Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.

Bankowość

RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.

Handel

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.