Komunikaty PR

Warunki mieszkaniowe. Gdzie było najlepiej [RANKING 217 MIAST]

2022-03-03  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mikołaj Ostrowski
RynekPierwotny.pl

ul. Adama Naruszewicza 27/101
02-627 Warszawa
m.ostrowski|rynekpierwotny.pl| |m.ostrowski|rynekpierwotny.pl
530619988
rynekpierwotny.pl
Do pobrania KOMUNIKAT ( 0.82 MB )

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl przygotowali nowe wydanie rankingu. Jak się okazuje warunki mieszkaniowe poprawiają się nie tylko w miastach będących liderami.

Wstępne wyniki najnowszego Spisu Powszechnego potwierdzają, że warunki mieszkaniowe Polaków przez ostatnie lata mocno się zmieniły. Wystarczy wspomnieć, że w 2021 r. liczba mieszkań (lokali i domów) była o 12,6% większa niż 10 lat wcześniej.

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili przyjrzeć się dostępnym informacjom GUS, opublikowanym w październiku 2021 r. (stan na koniec 2020 r.) i przygotować kolejny ranking warunków mieszkaniowych na terenie miast liczących co najmniej 20 000 mieszkańców. Ta analiza pokazuje, że nawet w pandemicznym 2020 r. warunki mieszkaniowe w wielu miastach statystycznie się poprawiły.

Zasady rankingu identyczne jak w poprzednich latach

Kolejne Rankingi Warunków Mieszkaniowych portalu RynekPierwotny.pl są porównywalne ze względu na jednakowy sposób oceny badanych miast. Tak samo jak w poprzednich latach, eksperci uwzględnili liczbę mieszkań (lokali i domów) na 1000 osób i średnią powierzchnię użytkową lokali w przeliczeniu na jedną osobę. Następnie obliczono medianowe wartości tych wskaźników dla 217 miast. Wyniki cząstkowe dla każdej miejscowości eksperci RynekPierwotny.pl ustalili następująco:

  • pozytywne odchylenie od mediany wskaźnika o 1% oznaczało plus 10 punktów
  • negatywne odchylenie od mediany wskaźnika o 1% oznaczało minus 10 punktów

Następnie cząstkowe wyniki dotyczące liczby mieszkań na 1000 osób i metrażu na osobę zostały zsumowane oraz uszeregowane w kolejności malejącej. Wyższy wynik końcowy sygnalizujący większe, pozytywne odchylenie od przeciętnych wartości, skutkował zajęciem przez dane miasto lepszego miejsca rankingowego.

W ciągu roku czołówka rankingu nie uległa zmianie

Po porównaniu najnowszego rankingu z klasyfikacją dotyczącą końca 2019 r. można zauważyć, że o jedno zmniejszyła się liczba badanych miast o ludności większej niż 20 000. W kolejnych latach można się spodziewać podobnych zmian. Jako pozytywną różnicę względem końca 2019 r. należy postrzegać wzrost medianowej liczby mieszkań na 1000 osób w analizowanych miastach (z 405 do 413). W ciągu roku wzrósł też przeciętny metraż na mieszkańca porównywanych ośrodków miejskich (zmiana z 26,4 mkw. do 26,9 mkw.).

[TABELA nr 1]

Względem poprzedniego rankingu nie dostrzegamy natomiast zmiany kolejności miast zajmujących pierwsze dziesięć pozycji (w tym Kołobrzegu, Wrocławia, Sopotu, Warszawy, Poznania i Łodzi). Jeżeli chodzi o niewymienione wcześniej miasta liczące ponad 300 000 mieszkańców, to swoje miejsca utrzymał Kraków (11 pozycja), Gdańsk (13) i Lublin (29). Awans był widoczny w przypadku Szczecina (+1 pozycja, 20 miejsce) oraz Bydgoszczy (+2 pozycje, 88 miejsce).

[TABELA nr 2]

Na końcu klasyfikacji nieco większy ruch…

Większa dynamika jest dostrzegalna po przeanalizowaniu miast, które cechowały się najgorszą relacją liczby mieszkań i ludności oraz niewielkim metrażem w przeliczeniu na 1 osobę. W tej grupie zdarzały się zmiany np. o 4 - 5 pozycji rankingowych. Dzięki budynkom ukończonym w 2020 roku, niektóre miasta z ostatniej pięćdziesiątki poprzedniego rankingu poprawiły swoją pozycję. W tym kontekście warto pamiętać, że Ranking Warunków Mieszkaniowych oprócz aktywności deweloperów, uwzględnia również domy wybudowane przez osoby prywatne oraz działalność inwestycyjną gmin, TBS-ów i spółdzielni.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: RynekPierwotny.pl
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty

W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.

Problemy społeczne

Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej

W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.

Zagranica

Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia

USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.