Komunikaty PR

Wielki odwrót ku otwartym osiedlom

2021-05-25  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt
PR Manager
Publicon Sp. z o.o.



m.hliwa|publicon.pl| |m.hliwa|publicon.pl
691274042

Osiedla mieszkaniowe są dziś zupełnie inne niż jeszcze kilkanaście lat temu. Zmieniają się trendy, ale przede wszystkim zmienia się sposób myślenia o człowieku i jego potrzebach. To, jak kiedyś były postrzegane bezpieczne przestrzenie, ulega dziś redefinicji. Na znaczeniu zyskują koncepcje takie jak miasto 15-minutowe czy otwarte osiedla.

Przestrzenie, które wspierają relacje

Od lat architektura wielorodzinna przechodzi swoistą metamorfozę. Osiedla z blokami z wielkiej płyty odeszły w zapomnienie. Coraz więcej mówi się za to o zrównoważonym projektowaniu. Konkurencja na rynku deweloperskim jest duża, dlatego poza tak oczywistymi czynnikami jak lokalizacja oraz cena, ogromną rolę odgrywa estetyka, jakość wykonania oraz wizerunek inwestycji. Architektura ma dziś za zadanie nie tylko odpowiadać za funkcjonalność, ale zapewniać przewagę konkurencyjną.

Nowoczesne budownictwo wielorodzinne jest dziś skupione wokół tworzenia przestrzeni do interakcji społecznych. Sąsiedztwo przeżywa obecnie swoisty renesans i nie będzie przesadą stwierdzenie, że pandemia to tylko zintensyfikuje. Przewidywania, że rozwój technologii położy kres relacjom utrzymywanym w świecie rzeczywistym, nie były trafione. Architekci stoją teraz przed ważnym wyzwaniem: tak projektować osiedla mieszkaniowe, aby zapewnić miejsca do różnorodnych spotkań.

Bezpieczne osiedle? Dziś to zupełnie co innego

Z tego też powodu nieodzownymi elementami inwestycji wielorodzinnych są przestrzenie wspólne. Elementy małej architektury, place zabaw, tarasy, zielone patia, lokale usługowe stają się standardem, który wspiera nawiązywanie relacji. Ludzie poszukujący mieszkania zwracają uwagę na to, aby osiedle było dobrze zaprojektowane. Przekłada się to bezpośrednio na jakość życia: bo łatwiej jest wypuścić dziecko na podwórko, kiedy wiemy, że ma się gdzie bawić. Szybciej poczujemy się jak „u siebie”, gdy będziemy mieć przestrzeń, w której spotkamy sąsiadów i poznamy ich bliżej. Projektowanie osiedli wspierających nawiązywanie relacji ma bezpośrednie przełożenie na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.

Odchodzimy obecnie od projektowania ogrodzonych osiedli. Coraz częściej przecież ich patia naturalnie łączą się z miastem, tworząc ogólnodostępne place. Ludzie chcą teraz spędzać czas razem, dlatego tworzenie takich przestrzeni jest bardzo istotne. Jako społeczeństwo powoli przestajemy definiować osiedla zamknięte jako bezpieczne, a zaczynamy postrzegać tak te, w których ludzie się znają i mają przestrzeń do spędzania czasu razem. Relacje zapewniają przecież poczucie komfortu bardziej niż cokolwiek innego – opowiada Agnieszka Szczepaniak z pracowni architektonicznej AP Szczepaniak.

W dużych miastach nie brakuje osiedli, które zaspokajają społeczne potrzeby mieszkańców. Inwestycja Kamienna 145, którą zaprojektowała wspomniana pracownia, mieści się we Wrocławiu. Składa się z dwóch budynków, a w przestrzeni dookoła nich znajduje się zarówno droga wewnętrzna, jak i strefa wejściowa z elementami małej architektury i zielenią. To właśnie w tym kierunku będzie podążać architektura – tworzenia miejsc do integracji sąsiedzkiej. To tym ważniejsze, że zmienia się dominujący model w rodzinach. Nierzadko praca ma pierwszeństwo, więc tak istotne jest, aby mieć miejsca do nawiązywania kontaktów. 

Wartość dodana

Istnieje jeszcze jeden aspekt tworzenia osiedli z przestrzeniami otwartymi na mieszkańców. To wartość dodana dla poszukujących mieszkania. Tym bardziej, jeśli ci kupują lokum na etapie tzw. dziury w ziemi. Wówczas przecież bazują wyłącznie na planach i wizualizacjach. Katalog musi ich przekonać. Projektując osiedla zorientowane na sąsiedzką wspólnotę, zapewniamy deweloperowi przewagę konkurencyjną. Mądrze zaprojektowane inwestycje dają przestrzeń dla wszystkich: niezależnie od wieku czy zdrowia. Są dostępne i zróżnicowane. To właśnie przyszłość architektury.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Publicon Sp. z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen

Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują  wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.

Prawo

Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą

Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.

IT i technologie

Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii

– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.