Komunikaty PR

Wielki odwrót ku otwartym osiedlom

2021-05-25  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt
PR Manager
Publicon Sp. z o.o.



m.hliwa|publicon.pl| |m.hliwa|publicon.pl
691274042

Osiedla mieszkaniowe są dziś zupełnie inne niż jeszcze kilkanaście lat temu. Zmieniają się trendy, ale przede wszystkim zmienia się sposób myślenia o człowieku i jego potrzebach. To, jak kiedyś były postrzegane bezpieczne przestrzenie, ulega dziś redefinicji. Na znaczeniu zyskują koncepcje takie jak miasto 15-minutowe czy otwarte osiedla.

Przestrzenie, które wspierają relacje

Od lat architektura wielorodzinna przechodzi swoistą metamorfozę. Osiedla z blokami z wielkiej płyty odeszły w zapomnienie. Coraz więcej mówi się za to o zrównoważonym projektowaniu. Konkurencja na rynku deweloperskim jest duża, dlatego poza tak oczywistymi czynnikami jak lokalizacja oraz cena, ogromną rolę odgrywa estetyka, jakość wykonania oraz wizerunek inwestycji. Architektura ma dziś za zadanie nie tylko odpowiadać za funkcjonalność, ale zapewniać przewagę konkurencyjną.

Nowoczesne budownictwo wielorodzinne jest dziś skupione wokół tworzenia przestrzeni do interakcji społecznych. Sąsiedztwo przeżywa obecnie swoisty renesans i nie będzie przesadą stwierdzenie, że pandemia to tylko zintensyfikuje. Przewidywania, że rozwój technologii położy kres relacjom utrzymywanym w świecie rzeczywistym, nie były trafione. Architekci stoją teraz przed ważnym wyzwaniem: tak projektować osiedla mieszkaniowe, aby zapewnić miejsca do różnorodnych spotkań.

Bezpieczne osiedle? Dziś to zupełnie co innego

Z tego też powodu nieodzownymi elementami inwestycji wielorodzinnych są przestrzenie wspólne. Elementy małej architektury, place zabaw, tarasy, zielone patia, lokale usługowe stają się standardem, który wspiera nawiązywanie relacji. Ludzie poszukujący mieszkania zwracają uwagę na to, aby osiedle było dobrze zaprojektowane. Przekłada się to bezpośrednio na jakość życia: bo łatwiej jest wypuścić dziecko na podwórko, kiedy wiemy, że ma się gdzie bawić. Szybciej poczujemy się jak „u siebie”, gdy będziemy mieć przestrzeń, w której spotkamy sąsiadów i poznamy ich bliżej. Projektowanie osiedli wspierających nawiązywanie relacji ma bezpośrednie przełożenie na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.

Odchodzimy obecnie od projektowania ogrodzonych osiedli. Coraz częściej przecież ich patia naturalnie łączą się z miastem, tworząc ogólnodostępne place. Ludzie chcą teraz spędzać czas razem, dlatego tworzenie takich przestrzeni jest bardzo istotne. Jako społeczeństwo powoli przestajemy definiować osiedla zamknięte jako bezpieczne, a zaczynamy postrzegać tak te, w których ludzie się znają i mają przestrzeń do spędzania czasu razem. Relacje zapewniają przecież poczucie komfortu bardziej niż cokolwiek innego – opowiada Agnieszka Szczepaniak z pracowni architektonicznej AP Szczepaniak.

W dużych miastach nie brakuje osiedli, które zaspokajają społeczne potrzeby mieszkańców. Inwestycja Kamienna 145, którą zaprojektowała wspomniana pracownia, mieści się we Wrocławiu. Składa się z dwóch budynków, a w przestrzeni dookoła nich znajduje się zarówno droga wewnętrzna, jak i strefa wejściowa z elementami małej architektury i zielenią. To właśnie w tym kierunku będzie podążać architektura – tworzenia miejsc do integracji sąsiedzkiej. To tym ważniejsze, że zmienia się dominujący model w rodzinach. Nierzadko praca ma pierwszeństwo, więc tak istotne jest, aby mieć miejsca do nawiązywania kontaktów. 

Wartość dodana

Istnieje jeszcze jeden aspekt tworzenia osiedli z przestrzeniami otwartymi na mieszkańców. To wartość dodana dla poszukujących mieszkania. Tym bardziej, jeśli ci kupują lokum na etapie tzw. dziury w ziemi. Wówczas przecież bazują wyłącznie na planach i wizualizacjach. Katalog musi ich przekonać. Projektując osiedla zorientowane na sąsiedzką wspólnotę, zapewniamy deweloperowi przewagę konkurencyjną. Mądrze zaprojektowane inwestycje dają przestrzeń dla wszystkich: niezależnie od wieku czy zdrowia. Są dostępne i zróżnicowane. To właśnie przyszłość architektury.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Publicon Sp. z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Zdrowa, drewniana placówka żłobkowo-przedszkolna gotowa w Trzebielu Biuro prasowe
2024-07-31 | 12:30

Zdrowa, drewniana placówka żłobkowo-przedszkolna gotowa w Trzebielu

ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/001fa58d1370123be7c95f6f444ad65520240730173555/7a552ca808be77ff2ba38b57a2a2228f20240730173645/507ce9   Zdrowa, drewniana placówka
Nieruchomości Cogito EU dołączy do grona najemców MLP Gliwice
2024-07-31 | 10:00

Cogito EU dołączy do grona najemców MLP Gliwice

Dostawca części do maszyn budowlanych wynajął 4,5 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni w centrum logistycznym MLP Gliwice. Dostęp do nowego obiektu firma Cogito EU uzyska w listopadzie br. W
Nieruchomości City Point Targówek: 70% powierzchni hali C2 objęte umowami pre-let
2024-07-31 | 09:30

City Point Targówek: 70% powierzchni hali C2 objęte umowami pre-let

Spółka joint venture utworzona przez Partners Group, jedną z największych prywatnych firm inwestycyjnych działającą w imieniu swoich klientów oraz Peakside Capital Advisors,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Zbiory czereśni zakończyły się o miesiąc wcześniej niż zazwyczaj. Z powodu szybszej wegetacji owoce przypominają te z południa Europy

Zmiany klimatyczne wpływają na uprawy i zbiory owoców. Drzewa czereśni zakwitły w tym roku o kilka tygodni wcześniej niż zazwyczaj. Ciepła i słoneczna pogoda już w marcu przyspieszyła kwitnienie. W efekcie, o ile w poprzednich latach czereśnie można było kupić jeszcze w sierpniu, w tym roku już w lipcu zbierano późne odmiany. – Sezon wegetacyjny był o wiele dłuższy, a temperatura była wysoka w trakcie dojrzewania owoców. To warunki porównywalne z włoskim klimatem, a owoce, które udało nam się wyprodukować, są doskonałej jakości – mówi Krzysztof Czarnecki, wiceprezes Związku Sadowników RP. Część upraw zniszczyły jednak kwietniowe przymrozki.

Prawo

Osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie czekają na ustawę o asystencji osobistej. Dzięki niej może wzrosnąć zainteresowanie pracą w tym zawodzie

Polska jest jednym z ostatnich europejskich krajów bez ustawy o asystencji osobistej. Tymczasem wspieranie osób z niepełnosprawnościami w różnych aspektach życia może mieć kluczowe znaczenie dla rynku pracy. Zatrudnienie będzie mogła znaleźć część osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie. Stworzy to też duże zapotrzebowanie na pracę asystentów. Dziś część z nich nie chce podejmować niepewnego zatrudnienia, nieuregulowanego w przepisach. – Jest przestrzeń dla tego nowego, bardzo prestiżowego w Europie zawodu asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością, który wesprze system ochrony zdrowia – przekonuje Małgorzata Szumowska, prezeska Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna.

Bankowość

Małe i średnie firmy czeka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem. Banki chcą im w tym pomagać

Hasła takie jak zrównoważony rozwój, ESG, taksonomia czy dekarbonizacja będą w nadchodzącym czasie dotyczyć nie tylko korporacji, ale też małych i średnich firm. Chcąc pozostać konkurencyjnymi uczestnikami łańcucha dostaw, także mniejsze podmioty  będą musiały wypełnić unijne wymogi i realizować proekologiczne projekty. To jednak oznacza dla nich szereg wyzwań, związanych chociażby z poznaniem wymogów unijnych, terminów ich realizacji i całym aspektem ich wdrożenia. Wydany właśnie przez Bank Ochrony Środowiska przewodnik, podsumowujący najważniejsze wyzwania legislacyjne, ma pomóc przedsiębiorcom się odnaleźć w gąszczu regulacji.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.