WYNAJEM KORPORACYJNY - NOWY TREND INWESTYCJI MIESZKANIOWYCH W TRÓJMIEŚCIE
LBC INVEST
al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia
media|lbcinvest.pl| |media|lbcinvest.pl
733111500
www.lbcinvest.pl
TRÓJMIEJSKIE NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNE
Rozwój ośrodków biznesowych i akademickich, w połączeniu z wysoką jakością życia sprawiły, że Gdańsk, Gdynia i Sopot to doskonałe lokalizacje do inwestowania, zwłaszcza w rynek nieruchomości. Szczególnie duży potencjał można dostrzec w Gdyni.
Rynek dynamicznie się rozwija, a liczba mieszkań i apartamentów oddanych do użytku rośnie w Polsce w rekordowym tempie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w okresie styczeń-grudzień 2019 roku oddano do użytkowania 207,2 tys. mieszkań, o 12% więcej w porównaniu z rokiem 2018. Wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 268,5 tys. mieszkań, co oznacza wzrost o 4,4% w stosunku do roku poprzedniego. Rozpoczęto budowę 237,3 tys. mieszkań.[1]
Korzystne położenie geograficzne i dostępność transportowa z intensywnie rozbudowywaną infrastrukturą to nie jedyne zalety regionu. To również zróżnicowana gospodarka, oparta na tradycyjnych gałęziach takich jak przemysł stoczniowy, rafineryjny i budowlany. Rozwijają się branże związane z nowymi technologiami, elektroniką czy IT. Również dobrze funkcjonujące lotnisko, świetna lokalizacja, czyste środowisko to niektóre walory, które przyciągają do Trójmiasta świat wielkiego biznesu.
W Gdańsku i Gdyni powstają oraz rozbudowują się regionalne centra produkcyjne, ośrodki badań i rozwoju, a także siedziby międzynarodowych firm. Coraz więcej globalnych korporacji otwiera swoje przedstawicielstwa właśnie w tym regionie Polski. Już w 2014 roku swoje centrum otworzył koncern PwC – jedna z największych firm doradczych na świecie wybrała Gdańsk na czwartą tego typu inwestycję po Stanach Zjednoczonych, Irlandii Północnej i Indiach. W raporcie ABSL (Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych) uznano Trójmiasto za lidera w kategorii „Jakość życia” i „Dostępność nowoczesnej powierzchni biurowej”, co warto dodać, w okresie od I kwartału 2016 do I kwartału 2019 Trójmiasto odnotowało wzrost zatrudnienia w centrach usług o 56 proc., co jest najlepszym wynikiem w kraju.[2] Liczba osób zatrudnionych w tym sektorze przekroczyła tu 25,5 tys. osób. Trójmiasto stało się miejscem pierwszego wyboru dla firm szukających dużych ośrodków biznesowych. To z kolei wpływa na rynek nieruchomości inwestycyjnych. Obserwujemy rosnący trend na wynajem korporacyjny, gdzie mieszkania są zlokalizowane w atrakcyjnych miejscach, dopasowane do potrzeb przedsiębiorców i komfortowo wyposażone.
RENTOWNE INWESTYCJE W TRÓJMIEŚCIE
Inwestować należy z głową i przed podjęciem decyzji należy przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”, by ulokować kapitał w nieruchomościach, które przyniosą nam największe zyski.
- Obserwując trójmiejski rynek nieruchomości mieszkaniowych, nie mam wątpliwości, co potwierdzają również analizy, iż bardziej opłacalny dla inwestorów jest obecnie wynajem korporacyjny niż wynajem krótkoterminowy. Dlaczego? Wynajem krótkoterminowy wymaga dużego zaangażowania ze strony właściciela, ponadto podlega sezonowości. Dodatkowo na trójmiejskim rynku występuje duża konkurencja w postaci licznych hoteli, których jest obecnie ponad 81 w zróżnicowanych standardach.[3] W przypadku wynajmu korporacyjnego mamy pewny zysk, oszczędzamy czas oraz pieniądze, a wszelkie formalności przejmuje za nas zewnętrzna firma. Wynajem apartamentu dla pracownika dużej międzynarodowej firmy to bezpieczeństwo i pewność stałego dochodu dla inwestora przez kilka lat. Jest to obecnie najbardziej efektywne rozwiązanie dla właścicieli nieruchomości inwestycyjnych w standardzie premium – mówi Agata Karolina Lasota dyrektor zarządzająca LBC INVEST
Wynajmem korporacyjny jest obecnie w centrum bardzo dużego zainteresowania znanych światowych korporacji: międzynarodowych i krajowych firm oraz instytucji zagranicznych. Poszukują one mieszkań i apartamentów dla ich kadry zarządzającej i menadżerskiej zazwyczaj w segmencie premium, który odnotowuje dużą dynamikę wzrostu w Trójmieście. Od ponad roku niesłabnącym zainteresowanie cieszy się kompleksowy program inwestycyjny realizowany przez firmę doradczą z Gdyni. Ten innowacyjny w skali kraju projekt , czyni produkt dokładnie takim, jakiego oczekują klienci. W programie w równym stopniu udział biorą trzy strony – deweloper, który posiada atrakcyjną nieruchomość na sprzedaż, inwestor, który może w taką nieruchomość zainwestować oraz firma LBC INVEST specjalizująca się w wynajmie korporacyjnym, która zajmuje się nie tylko wszystkimi formalnościami, ale przygotowuje również kompleksowo apartament pod wynajem, dostarcza atrakcyjnego klienta inwestorowi i w jego imieniu zarządza najmem. W ocenie nieruchomości inwestycyjnych pod uwagę wzięto m.in. takie kryteria jak: popyt w danej lokalizacji, zysk możliwy do uzyskania z najmu, projekt oraz cenę sprzedaży. Warto wskazać również, że wszyscy inwestorzy otrzymują certyfikat.
PRZESZACOWANIE INWESTYCJE DEWELOPERSKIE, NA KTÓRYCH TRACĄ INWESTORZY
Duże nasycenie rynku w połączeniu z „szalejącymi” cenami sprawia, że w wielu lokalizacjach podaż przekracza popyt. Wynajem mieszkań na doby w dużym szeregu miejsc przynosi straty. Lokale w blokach i kompleksach apartamentowych przegrywają konkurencję z hotelami a, deweloperzy kuszą pięknymi, wizualizacjami inwestycji i pobudzają naszą wyobraźnię. Niestety, w rzeczywistości zazwyczaj nieruchomości te nie odzwierciedlają przedstawień graficznych, a uzyskana stopa zwrotu nie jest satysfakcjonująca. .
Przed podjęciem decyzji o zakupie, warto sprawdzić średnie ceny rynkowe za lokale w podobnej lokalizacji, by nie zapłacić nienaturalnie zawyżonej stawki lub skorzystać z porad doradców. Znaczna część inwestorów indywidualnych, którzy nabyli bardzo drogie nieruchomości na rynku premium w okresie ostatnich 2 lat szacuje straty. Nieruchomości zamiast zyskać na wartości, są dziś na rynku wtórnym niesprzedawalne na skutek ich przeszacowania. Ostrożnie należy podchodzić również do zawyżonych stawek zwrotu z inwestycji w materiałach marketingowych deweloperów, zwłaszcza tych oferujących nieruchomości inwestycyjne pod wynajem sezonowy.
- Deweloperzy obiecują duże zyski, które często pozostają na poziomie obietnicy. Rynek wynajmu krótkoterminowego jest już mocno nasycony, generuje szereg kosztów, obniżających stopę zwrotu. Największym z nich jest spadający z roku na rok stopień obłożenia, wynikający z ogromnej konkurencji. Sezon turystyczny nad morzem trwa kilka miesięcy, przez pozostałą część roku apartament może generować więcej kosztów niż przychodów – dodaje Agata Karolina Lasota
GDYNIA – BIZNESOWA WIZYTÓWKA TRÓJMIASTA
Szczególny potencjał pod inwestycje ma Gdynia, identyfikowana jako biznesowa część Trójmiasta. Dziś to już nowoczesne i dynamicznie rozwijające się miasto, przyciągające przyjazną przestrzenią do życia, coraz ciekawszą ofertą rozrywkowo-rekreacyjną oraz unikalną w skali Europy architekturą gdyńskiego modernizmu. Potwierdzają to wyniki zleconego przez urząd miasta badania „Moja Gdynia 2030”, w którym respondenci ocenili rynek mieszkaniowy jako przestrzeń do poprawy, jednocześnie podkreślając, że „Gdynia staje się atrakcyjnym obszarem do inwestowania”.[4]
[1] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/budownictwo/budownictwo-mieszkaniowe-w-okresie-styczen-grudzien-2019-roku,5,98.html
[2] https://absl.pl/storage/app/uploads/public/5d0/7a1/406/5d07a140668f0191663458.pdf
[3] Raport FOCUS ON TRÓJMIASTO przygotowany przez Pro Progressio we współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu, Invest in Pomerania oraz firmami Adecco i JLL.
[4] Raport FOCUS ON TRÓJMIASTO przygotowany przez Pro Progressio we współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu, Invest in Pomerania oraz firmami Adecco i JLL.
Langowski Logistics nowym najemcą w MLP Pruszków II
Co czeka rynek nieruchomości? Komentuje Shraga Weisman, CEO Aurec Home
Jak sprzedają się nowe mieszkania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.