Wyniki Grupy Murapol po pierwszym kwartale 2023 roku
- 1 081 mieszkań w 15 miastach przekazanych klientom detalicznym – czyli o ponad 34% więcej r/r.
- Sprzedaż netto na poziomie 862 lokali mieszkalnych, z czego 729 w oparciu o podpisane umowy deweloperskie i przedwstępne wobec 764 w analogicznym okresie ub.r.
- Duży i regularnie odnawiany bank ziemi pod budowę blisko 20,6 tys. lokali. Wejście do nowej, 19. lokalizacji – Lublina.
- Konsekwencja w realizacji sprawdzonej strategii biznesowej – kompaktowe i nowoczesne mieszkania w najszerszym segmencie rynku, przystępnym cenowo, ogólnopolski charakter działalności (1Q2023 – oferta mieszkaniowa aż w 15 miastach) oraz pionowo zintegrowany model biznesowy.
SPRZEDAŻ MIESZKAŃ
Sprzedaż netto do klientów detalicznych GK Murapol, zrealizowana w ciągu pierwszych trzech miesięcy br. wyniosła 862 lokale mieszkalne (umowy deweloperskie, przedwstępne i opłacone umowy rezerwacyjne po wyeliminowaniu rezygnacji). W tym, na dzień 31 marca 2023 r. GK Murapol podpisała 729 umów deweloperskich i przedwstępnych (spadek zaledwie o 4,6% r/r) i dodatkowo 133 aktywne umowy rezerwacyjne.
PRZEKAZANIA
W pierwszym kwartale 2023 GK Murapol przekazała klientom detalicznym klucze do 1 081 mieszkań wobec 805 lokali wydanych w analogicznym okresie ub. r. (wzrost o ponad 34%).
WPROWADZENIE DO OFERTY
W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2023 GK Murapol wprowadziła do oferty 355 lokali mieszkalnych w kolejnych etapach realizowanych inwestycji. W tym czasie otrzymała decyzje o pozwoleniu na budowę blisko 1,4 tys. mieszkań w nowych inwestycjach m.in. w Gdańsku, Łodzi i Krakowie. W najbliższych miesiącach rozpocznie się budowa i komercjalizacji tych inwestycji.
LICZBA MIESZKAŃ W BUDOWIE
Na dzień 31 marca 2023 r. portfel projektów w budowie Grupy Murapol obejmował 6 448 lokali w 59 budynkach powstających w ramach 20 projektów na terenie 12 miast Polski.
BANK ZIEMI
GK Murapol systematycznie odnawia i rozbudowuje aktywny bank ziemi. Tylko w pierwszym kwartale uzyskała decyzje o pozwoleniu na budowę blisko 1,4 tys. lokali mieszkalnych na gruntach w Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Chorzowie i Toruniu. Na koniec pierwszego kwartału 2023 r. GK Murapol dysponowała aktywnym bankiem ziemi pod budowę blisko 20,6 tys. mieszkań.
- Początek roku to okres wytężonej pracy w każdym obszarze, począwszy od finalizacji projektów będących w procesie budowy, po stałą rozbudowę banku ziemi kończąc. W okresie sprawozdawczym przekazaliśmy klucze do blisko 1,1 tys. mieszkań, realizując tym samym plan w 100% i poprawiając ubiegłoroczny wynik o ponad jedną trzecią. Nie uszczupliło to naszego portfela projektów w budowie, gdyż równolegle rozpoczynaliśmy realizację kolejnych przedsięwzięć deweloperskich. Obecnie w budowie posiadamy blisko 6,5 tys. mieszkań. To pokazuje jak ułożoną, sprawną i działającą na wysokich obrotach organizacją jesteśmy. Aby utrzymać takie tempo równolegle rozbudowujemy i uzupełniamy aktywny bank ziemi. Miesiąc temu zakontraktowaliśmy pierwszy grunt w Lublinie, który jest 19. miastem na naszej mapie działalności. Na koniec kwartału nasz portfel projektów w przygotowaniu obejmował ponad 15,8 tys. mieszkań w 16 miastach. – mówi Nikodem Iskra, prezes zarządu Murapol SA – W pierwszym kwartale nasze mieszkania wybrało ponad 860 klientów, zarówno osób szukających lokali w aglomeracjach, jak i mniejszych miastach. To potwierdza, że dywersyfikacja geograficzna działalności sprzyja stabilizacji prowadzonego biznesu – dodaje Nikodem Iskra.
W ciągu ponad 22 lat działalności GK Murapol zrealizowała 78 wieloetapowych inwestycji,
w ramach których powstało 390 budynków obejmujących łącznie ponad 25,2 tys. lokali
o łącznej powierzchni użytkowej blisko 1,13 mln mkw.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.