Komunikaty PR

Wystawa „Dla Rzeczpospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935” zdobyła kolejną nagrodę

2022-05-12  |  11:25
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Do pobrania jpg ( 0.18 MB )

Wystawa stała pod tytułem „Dla Rzeczpospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935” otrzymała międzynarodową nagrodę IF Design Award 2022 w kategorii Cultural Exhibitions (Interior Architecture). Jej współtwórcami byli architekci z pracowni WXCA. To już piąte z kolei wyróżnienie, które ma na swoim koncie wyjątkowa wystawa poświęcona legendarnemu marszałkowi. Można ją oglądać w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Wystawa w Muzeum Józefa Piłsudskiego z kolejną nagrodą

IF Design Award to jeden z najważniejszych międzynarodowych konkursów w dziedzinie architektury i designu. W skład jury wchodzą eksperci z wielu dziedzin, z ponad 20 krajów całego świata. Wyłaniając zwycięzców, jurorzy zwracają uwagę nie tylko na formę, ale również funkcjonalność i społeczną rolę projektów.

„Tak jak człowiek, którego życie reprezentuje, to muzeum skupia w sobie idee, debatę i działanie. Wystawa przybliża historię we wciągający sposób, gdzie zwiedzający uczy się, że jest ona agregatem osobistych decyzji, które niosą ze sobą nieprzewidziane efekty i sama bierze udział w interpretacji i rozumieniu przeszłości – aby kształtować przyszłość, w której chcemy żyć” – piszą jurorzy konkursu w uzasadnieniu swojego werdyktu.

Wystawa w muzeum skupiona jest na pokazaniu wielowymiarowej postaci Piłsudskiego. Składa się z 6 galerii, które kolejno ukazują życie marszałka: od dzieciństwa poprzez buntowniczą młodość, początki działalności, a także podróże, wywózkę na Sybir, udział w powstaniu i mnóstwo innych wydarzeń i dokonań. Piłsudski z pewnością jest postacią niejednoznaczną, a ekspozycja w muzeum w Sulejówku inspiruje do samodzielnej interpretacji dorobku marszałka.

Biuro WXCA wśród twórców wystawy „Dla Rzeczpospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935”

Nad wystawą pracowali między innymi architekci z biura WXCA. W gronie tym znaleźli się: Szczepan Wroński, Marta Sękulska-Wrońska, Paweł Grodzicki, Krzysztof Budzisz, Małgorzata Dembowska, Piotr Łosek, Michał Lipiec i Krystian Tomczyk. Główny nacisk projektanci wystawy postawili na ekspozycję autentycznych artefaktów, a obecność efektów cyfrowych ograniczono do minimum. Na ponad 2300 m2 znajduje się jedynie 25 ekranów.

„Najważniejsze w prowadzeniu opowieści o marszałku są eksponaty, zgromadzone pamiątki. Multimedia pełnią funkcję pomocniczą i ich występowanie jest ograniczone do niezbędnego minimum. Wyjątkiem od tej reguły, które zasługują na uwagę, są unikatowe na skalę światową ekrany umieszczone w centralnej przestrzeni wystawy o wymiarach 9 m. x 18,6 m. W przestrzeniach immersyjnych pokazy multimedialne są prezentowane w taki sposób, by wciągały widza w narrację, angażowały zmysły i stwarzały szansę na doświadczanie historii. Chcieliśmy w ten sposób położyć nacisk na uzyskanie poczucia autentyczności, by zwiedzający mogli wejść w rolę świadków omawianych wydarzeń.” – mówi Piotr Łosek, współautor projektu z pracowni WXCA.

Wystawa powstała we współpracy z pracownikami Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, firmy Ralph Appelbaum Associates – jednego z największych i najbardziej doświadczonych pracowni projektujących wystawy muzealne oraz uznanym polskim studiem Platige Image. Efektem tej współpracy jest niezwykle absorbująca wciągająca wystawa, do której wraca wielu zwiedzających.

Wystawa ma na koncie kilka innych wyróżnień. Pierwszą międzynarodową nagrodą, była zdobyta w 2021 roku Złota Muza w konkursie MUSE Design Awards w kategorii Interior Design. Następne wyróżnienia to nagroda IDA Design Awards w kategorii Interior Design oraz Red Dot Award: Brands & Communication Design w kategorii Spatial Communication. Wystawa otrzymała również GRAND PRIX  w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla – w 2020 roku.

***

AUTORZY PROJEKTU

ZESPÓŁ WXCA: Szczepan Wroński, Marta Sękulska-Wrońska, Paweł Grodzicki, Krzysztof Budzisz, Małgorzata Dembowska, Piotr Łosek, Michał Lipiec i Krystian Tomczyk

ZESPÓŁ RALPH APPELBAUM ASSOCIATES Inc.: Tim Ventimiglia, Frank Forell, Anna Derach, Paulina Samardakiewicz, Jacek Skolimowski, Stefka Simeonova, Lisa Naumann

Zespół Platige Image: Krzysztof Noworyta, Jan Pomierny, Karolina Panasiuk, Barbara Bugalska, Marcin Kobylecki, Marta Staniszewska, Tobiasz Piątkowski

Więcej na: www.wxca.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OKK! PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Dopłaty kredytowe, a wynajem mieszkania: będzie problem? Biuro prasowe
2024-07-26 | 11:00

Dopłaty kredytowe, a wynajem mieszkania: będzie problem?

Do tej pory Polacy mogli skorzystać z trzech programów dopłat kredytowych: Rodzina na Swoim, Mieszkanie dla Młodych oraz Bezpieczny Kredyt 2%. Na horyzoncie pojawia się program Kredyt
Nieruchomości CCC zostaje w trzech centrach handlowych z portfolio Greenman Poland
2024-07-25 | 12:00

CCC zostaje w trzech centrach handlowych z portfolio Greenman Poland

  Marka CCC kontynuuje współpracę z trzema centrami handlowymi z portfolio Greenman Poland – Nowymi Czyżynami w Krakowie, Nowymi Bielawami w Toruniu i Nową Górną w
Nieruchomości Warsaw office market in the process of adaptation
2024-07-25 | 01:00

Warsaw office market in the process of adaptation

Stable demand, low supply of new offices, and few vacancies—this briefly describes the current situation in the Warsaw market Just under 11 per cent of the office space resources in

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

IT i technologie

Przemysł

Koszty instalacji robotów wciąż zbyt wysokie dla firm. Są one jednak świadome konieczności takich inwestycji

Koszty pracy ludzkiej są nadal niskie, a korzyść z instalacji robota na linii produkcyjnej nie jest jeszcze tak duża. To – według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego – jedna z głównych barier w procesie robotyzacji w Polsce. Jednak dynamicznie rosnące średnie i minimalne wynagrodzenie, a także pogłębiający się niedobór pracowników mogą powoli tę tendencję zmieniać na korzyść robotów. Poza kwestią kosztową wadami, które widzą przedstawiciele firm przemysłowych, są m.in. zależność od stabilnych dostaw energii i technologii zagranicznych dostawców. Problemem nie są jednak kwestie obaw co do wpływu robotów na rynek pracy.

Zdrowie

Załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego ćwiczą techniki zabiegowe ratujące życie pacjentów. W centrum szkoleniowym odwzorowywane są najcięższe przypadki

Załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które tylko w ubiegłym roku były wzywane do prawie 12 tys. wypadków i pilnych, trudnych przypadków, muszą się ciągle szkolić, żeby być w stanie jak najlepiej pomagać pacjentom m.in. po ciężkich urazach, poparzeniach czy nagłym zatrzymaniu akcji serca. – Szkolenia to podstawa naszego funkcjonowania – podkreśla prof. dr hab. n. med. Robert Gałązkowski, koordynator Mobilnej grupy zabezpieczenia medycznego i wieloletni dyrektor LPR. Lekarze, ratownicy medyczni i pielęgniarze rozpoczęli szkolenia w warszawskim Centrum Edukacji Medycznej – specjalistycznym ośrodku Grupy LUX MED, gdzie mogą ćwiczyć najtrudniejsze techniki zabiegowe, ratujące życie pacjentów, w warunkach jak najbardziej odwzorowujących realia.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.