Komunikaty PR

Zakup mikroapartamentu. Jak odzyskać VAT? [PORADNIK]

2020-03-26  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt
Adriana Kondratowicz
PR Expert

Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl

Inwestorów przyciąga nowość i rentowność na poziomie kilku procent. Ale kto wie, czy nie bardziej zachęca ich 23% VAT do zwrotu. Znaczący jest też fakt, że odliczyć podatek mogą nie tylko przedsiębiorcy, ale i osoby fizyczne. Krok po kroku pokazujemy, jak to zrobić.

Coraz więcej Polaków inwestuje w mikroapartamenty. Nie chodzi tu tylko o doświadczonych inwestorów, którzy zainteresowali się nowym produktem, ale także o osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z działalnością na rynku nieruchomości. Zasady są przejrzyste, produkt zrozumiały, a dochodowość satysfakcjonująca. Tylko w zeszłym roku wynajem mieszkania był około 10 razy bardziej dochodową inwestycją niż lokata bankowa[1]. Jest jeszcze jedna rzecz. Możliwość odliczenia podatku VAT. ­– Coraz więcej osób dowiaduje się, że podatek jest do zwrotu. To je przyciąga i z pewnością napędzi jeszcze większy popyt. Niektórzy pytają, jak to zrobić i czy to możliwe bez zakładania działalności gospodarczej. Zagadnienie wciąż jest nowe, dlatego budzi wątpliwości, które rozwiewamy z pomocą ekspertów podatkowych. Udzielamy także kompleksowej pomocy w odzyskaniu podatku osobom, które tego potrzebują ­­– twierdzi Michał Płoucha, dyrektor zarządzający BY MADE, grupy realizującej we Wrocławiu kameralny aparthotel Legnicka 60C.

Odliczyć VAT ma prawo każda osoba kupująca lokal użytkowy, niezależnie od tego, czy prowadzi działalność gospodarczą, czy nie. Nie trzeba jej zakładać, aby odzyskać pieniądze, ponieważ najem majątku prywatnego mieści się w definicji działalności gospodarczej zawartej w Ustawie o VAT. W praktyce oznacza to, że kupując mikroapartament ponosi się koszt w wartości netto. Najtańszy 18-metrowy lokal w aparthotelu Legnicka 60C kosztuje 188 326 zł netto, zaś cena z wykończeniem i wyposażeniem to ok. 224 tys. zł netto. Jak tak atrakcyjne ceny ma uzyskać osoba fizyczna? ­– Procedura jest przejrzysta i nie wymaga dużego zaangażowania. Każdy sobie poradzi – mówi Adam Narkiewicz, współwłaściciel Biura Rachunkowego Exactly s.c. 

Odliczamy VAT krok po kroku

Po pierwsze, trzeba spełnić jeden warunek: przeznaczyć zakupiony lokal użytkowy pod wynajem, a nie w nim zamieszkać. – Warunkiem uzyskania zwrotu VAT jest wykorzystywanie lokali wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych VAT-em (najem), nie zaś na własne potrzeby – wyjaśnia doradca.

Po drugie, należy zarejestrować się we właściwym urzędzie skarbowym jako czynny podatnik VAT. Rejestracja odbywa się poprzez złożenie formularza VAT-R. ­– Należy zrobić to przed wpłatą pierwszej zaliczki, a najlepiej przed podpisaniem przedwstępnej umowy kupna lokalu. Aby zarejestrować się do VAT trzeba posiadać numer NIP. Osoby, które go nie mają, muszą najpierw złożyć do urzędu skarbowego właściwego ze względu na adres zamieszkania formularz NIP-7. Dopiero po uzyskaniu numeru mogą złożyć formularz VAT-R – radzi Adam Narkiewicz.

Trzecim i ostatnim krokiem jest złożenie deklaracji VAT–7 oraz jednolitego pliku kontrolnego JPK-VAT, w których wykazana zostanie wartość podatku należnego i naliczonego. – Zasadą jest składanie deklaracji w okresach miesięcznych. Przepisy umożliwiają także wybór kwartalnej metody rozliczeń z urzędem, jednak jest ona dostępna dopiero po 12 miesiącach od momentu rejestracji ­– podpowiada doradca. Na tym etapie są do wyboru dwie możliwości. Właściciel lokalu może w deklaracji podatkowej przenieść nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym na kolejne okresy rozliczeniowe lub złożyć wniosek o zwrot nadwyżki podatku VAT naliczonego przy zakupie lokalu. Podstawowy termin zwrotu podatku VAT to 60 dni od dnia złożenia deklaracji VAT za dany okres, w której został wykazany wniosek o zwrot VAT.

Osoby prowadzące firmy zarejestrowane już jako podatnicy VAT odliczają podatek na praktycznie identycznych zasadach i w ich przypadku żadne dodatkowe działania nie są wymagane, jeżeli zakupiony lokal stanie się majątkiem ich przedsiębiorstwa. Natomiast przedsiębiorcy, którzy korzystali do tej pory ze zwolnienia podmiotowego z VAT (sprzedaż roczna poniżej 200 tys. zł), muszą z niego zrezygnować poprzez zgłoszenie rejestracyjne VAT-R. W przypadku przedsiębiorców, którzy do tej pory świadczyli jedynie usługi zwolnione z VAT (np. lekarze), w celu odliczenia podatku od zakupu lokalu będą musieli się również zarejestrować jako czynni podatnicy VAT na takiej samej zasadzie, jak przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia podmiotowego.

Kto pomoże odliczyć podatek?

Przez całą procedurę nie trzeba przechodzić samodzielnie. Niektórzy operatorzy oferują kompleksową pomoc w załatwieniu wszelkich formalności. ­– Po pierwsze, klientów zainteresowanych zakupem jednego z naszych apartamentów, zapraszamy na bezpłatne konsultacje z doradcą podatkowym, który udzieli profesjonalnych porad w kwestii możliwości i procedury uzyskania zwrotu podatku. Po drugie, pomagamy w skompletowaniu dokumentów i w zarejestrowaniu się w urzędzie jako czynny podatnik VAT. Po trzecie, co miesiąc przypominamy o wystawieniu faktury oraz o złożeniu deklaracji VAT-7 ­– wymienia Michał Płoucha z grupy BY MADE. Inną możliwością jest skorzystanie z usługi osobistej księgowej, która zajmie się całą procedurą ewentualnego zwrotu oraz rozliczeniami podatkowymi przychodów z tytułu wynajmu lokalu. W ramach niewielkiego abonamentu miesięcznego dedykowany księgowy zajmuje się wszelkimi formalnościami związanymi z rozliczeniem przychodów i kosztów wynajmu.

 

https://bymade.pl/


[1] Dane na podstawie badań firmy analitycznej HRE Investments

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PR Expert
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Strefy wejściowe w hotelach - projektowanie pierwszego wrażenia? Biuro prasowe
2024-08-01 | 12:40

Strefy wejściowe w hotelach - projektowanie pierwszego wrażenia?

ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/df5da596b95d2b7b77b8b6205a68ee9020240801065655/0a8a1ba96438821c06f4194c9a88cf6d20240801065757/c80605   Zmiany trendów w branży
Nieruchomości Savills IM podsumowuje udane półrocze Galerii Katowickiej
2024-08-01 | 10:00

Savills IM podsumowuje udane półrocze Galerii Katowickiej

Savills Investment Management (Savills IM), międzynarodowy menedżer inwestycyjny, podsumował wyniki Galerii Katowickiej w pierwszej połowie 2024 r. Wiodące centrum handlowo-rozrywkowe w
Nieruchomości Które projekty mieszkaniowe to hity sprzedażowe
2024-08-01 | 01:00

Które projekty mieszkaniowe to hity sprzedażowe

W których, projektach w pierwszej połowie tego roku deweloperzy sprzedali najwięcej mieszkań? Czym te inwestycje przyciągają kupujących? Co najbardziej zachęca nabywców, jakie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zmiany w ustawie wiatrakowej przełożą się na dodatkowe wpływy do budżetów gmin. Do 2030 roku sięgnąć mogą one 935 mln zł

Nowelizacja ustawy wiatrakowej, a szczególnie zmniejszenie wymaganej odległości farm od zabudowań, może zwiększyć potencjał polskiej energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie. Przychody z podatków od takich instalacji mogą wynieść w każdej z gmin nawet kilka milionów złotych rocznie. Na turbinach wiatrowych w gminie zyskają również sami mieszkańcy, ponieważ 10 proc. łącznej mocy zainstalowanej będzie możliwe do objęcia przez mieszkańców na zasadzie tzw. wirtualnego prosumenta. – Wokół energetyki wiatrowej krąży jednak wiele mitów. Konieczna jest edukacja społeczeństwa – podkreśla Anna Kosińska z Res Global Investment.

Problemy społeczne

Ukraińscy uchodźcy w Polsce mają coraz lepszy dostęp do opieki zdrowotnej. Większość z nich zgłasza się do lekarza z chorobami ostrymi

Uchodźcy z Ukrainy, którzy przebywają w Polsce, mają coraz lepszy dostęp do polskiego systemu opieki zdrowotnej i coraz lepiej rozumieją, jak się w nim poruszać. Większość z nich zgłasza się do lekarza z chorobami ostrymi, blisko co piąty korzysta z usług stomatologicznych, a wśród dzieci obserwowany jest wzrost poziomu wyszczepienia. Statystyki zebrane przez GUS i Światową Organizację Zdrowia pokazują też, że wyzwania, z którymi wciąż się mierzą – jak długie kolejki do specjalistów, duże koszty konsultacji i leczenia czy wysokie ceny leków – pokrywają się z tymi, z którymi boryka się również polskie społeczeństwo.

Ochrona środowiska

Średnie i małe firmy mogą mieć problem z gromadzeniem danych do raportów zrównoważonego rozwoju. Bez nich grozi im utrata partnerów biznesowych

Duże podmioty już w 2025 roku będą musiały opublikować swoje raporty zrównoważonego rozwoju w zgodzie z wymogami unijnej dyrektywy CSDR. To pociągnie za sobą zmiany w całym łańcuchu wartości i wpłynie również na MŚP. Ich więksi partnerzy biznesowi zaczną bowiem wymagać od nich dostarczania określonych danych – dotyczących m.in. ich emisji gazów cieplarnianych i wpływu na środowisko – aby móc je uwzględnić w swoich sprawozdaniach. – Mniejsze firmy, które są partnerami czy podwykonawcami dużych koncernów, będą musiały ten wymóg spełnić – podkreśla Dariusz Brzeziński z Meritoros. Jego zdaniem w praktyce mogą jednak mieć z tym duży problem.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.