Zamieszkać na peryferiach. Gdzie szukać mieszkania poza centrum Poznania
Urokliwe wąskie uliczki z kamienicami pamiętającymi niejedną historię, knajpki, muzea, modne sklepy i niepowtarzalna atmosfera – tak wygląda centrum Poznania, chętnie odwiedzane przez turystów i samych poznaniaków. Do mankamentów centrum jako miejsca do zamieszkania należy z pewnością brak nowoczesnej zabudowy w przystępnych cenach, która z reguły znajduje się w dzielnicach poza śródmieściem, podobnie jak centra biurowe i galerie handlowe. Sprawdzamy, gdzie najlepiej zamieszkać w Poznaniu.
Niezaprzeczalnym atutem mieszkania w centrum Poznania jest szybki dostęp do innych dzielnic, dogodna komunikacja, instytucje kulturalne i rozrywkowe na wyciągniecie ręki, w tym Stary Browar z szeroką ofertą handlowo-rozrywkową oraz poznańskie uczelnie. Poznań, w odróżnieniu od wielu dużych aglomeracji ze starym miastem, ma stosunkowo dużo miejskich zieleńców w obrębie śródmieścia – Park Dąbrowskiego, Park Tadeusza Mazowieckiego, Park Fryderyka Chopina czy Park Cytadela to tylko kilka z licznych parków w śródmieściu. W czasie odbudowy poznańskiego Starego Miasta, które znacznie ucierpiało podczas II wojny światowej, plan zakładał wyburzenie kamienic wzdłuż dawnych murów obronnych, by w ich miejsce otoczyć starówkę Plantami na wzór Krakowa. Ostatecznie pomysł ten nie został zrealizowany, ale w miejsce Plant powstały liczne mniejsze parki.
Poznańskie Stare Miasto nie różnie się od innych tego typu lokalizacji zabudową. Urokliwe kamienice podziwiane przez turystów, stanowiące o kolorycie miasta bywają uciążliwe w codziennej eksploatacji, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi czy seniorów, m.in. przez brak wind umożliwiających komfortowe przemieszczanie się na wyższe kondygnacje, brak wygodnych i przestronnych balkonów lub tarasów a także niewielkie możliwości zaaranżowania wnętrz zgodnie z własnym pomysłem. Mieszkań w tym rejonie miasta poszukują chętnie single i młode pary. Mieszkania w centrum to także dobre miejsce do zakupów inwestycyjnych.
Gdzie szukać mieszkania poza centrum?
Jak w każdym dużym mieście, tak i w Poznaniu dzielnice położone w niewielkim oddaleniu od centrum cieszą dużym zainteresowaniem mieszkańców, dla których liczy się dobra lokalizacja własnego M, dogodna komunikacja z pozostałymi częściami miasta, łatwy dostęp do sklepów, szkół i instytucji kulturalno-rozrywkowych. Nie bez znaczenia jest także sąsiedztwo terenów rekreacyjnych. Biorąc pod uwagę wyżej wymienione aspekty, dużym zainteresowaniem poznaniaków cieszy się zielona Malta z Jeziorem Maltańskim, ZOO oraz Parkiem Tysiąclecia i dogodną komunikacją z centrum. Usytuowane na północy Strzeżyny i Piątkowo to najbardziej zielone, bezpieczne i najczystsze dzielnice Poznania. Wśród nowych inwestycji deweloperskich o atrakcyjnym nowoczesnym designie, z udogodnieniami w postaci wind czy podziemnych parkingów. W tej części Poznania w ofercie znajdują się także mieszkania z pakietem antysmogowym chroniącym przed zanieczyszczeniami, smogiem, a nawet owadami oraz innowacyjnymi rozwiązaniami smart home, dzięki którym mieszkańcy mogą np. zdalnie zarządzać swoim mieszkaniem. Mieszkania z tego rodzaju udogodnieniami dostępne są na osiedlu Murapol Malta.
Dynamicznie rozwijające się dzielnice Strzyszyn i Rataje chętni wybierane są jako miejsce do życia przez rodziny z dziećmi ze względu na bogatą infrastrukturę, dużo zieleni i dobre skomunikowanie z pozostałymi dzielnicami. Z kolei Winogrady i Rataje leżące na trasie „Pestki”, czyli Poznańskiego Szybkiego Tramwaju cieszą się zainteresowaniem ze względu na możliwość dogodnego i szybkiego przemieszczania się w zakorkowanym Poznaniu. Winogrady to także dzielnica, w której chętnie zamieszkują studenci ze względu na bliskość wciąż rozwijającego się kampusu uniwersyteckiego na Morasku. Już cieszące się zainteresowaniem poszukujących nowego mieszkania Naramowice z pewnością staną się jeszcze chętniej wybieraną lokalizacją z chwilą uruchomienia kolejnej nitki szybkiego tramwaju. Jednym z głównych kryteriów poszukiwania nowego mieszkania jest bowiem dogodna komunikacja, w Poznaniu chętnie wybierane są dzielnice wprawdzie oddalone od centrum, ale z łatwym dojazdem na obwodnicę, która umożliwia szybkie przemieszczenie się na drugą stronę miasta lub w pobliżu węzła tramwajowego. Innym ważnym aspektem jest zaplecze pozwalające na aktywne spędzanie wolnego czasu – parki, lasy, tereny rekreacyjne, ale także niewielka odległość do kina, na basen, czy do restauracji. Poznaniacy mają w czym wybierać.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.