Zieleń - wybór nas wszystkich
ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/cda446e9d78535326a614f33a5c3161e20241210080550/12e74c31200c5547d4a1f9fa0a97e26620241210080550/a29178?t_exp=1734077150&t_lsid=b6319e46-42c1-4da7-80a1-2855c665d6c3&t_network=email&t_rid=ZW1haWx8Njc0NDJhNjViNjM1NTFjNmY2NmE5ZTIz&t_s=download_link&t_ts=1733817950
Nie ulega wątpliwości, że obecność naturalnej zieleni w przestrzeniach wspólnych nie tylko odgrywa kluczową rolę w poprawie jakości życia użytkowników, ale też znacząco przyczynia się do ochrony środowiska. Ten prozdrowotny i proekologiczny nurt na rynku nieruchomości potrafi przybierać różne formy i wiele wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości możemy spodziewać się jego dalszej ewolucji.
Inwestycje mieszkaniowe
Troska o dobrostan mieszkańców jest szczególnie widoczna w segmencie nowo powstających inwestycji mieszkaniowych o podwyższonym standardzie. Jednym z najnowszych przykładów realizacji tego trendu może być kameralne osiedle STORIA, zlokalizowane w Gdańskiej dzielnicy Aniołki – w bezpośrednim sąsiedztwie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Jednym z najważniejszych założeń projektowych było wykorzystanie naturalnego ukształtowania terenu oraz całkowite wyłączenie inwestycji z ruchu samochodów.
Spadek terenu, na jakim znajduje się STORIA, został wykorzystany do stworzenia dwóch stref ogólnodostępnego patio – mówi Joanna Małecka-Nowosielska, ekspertka aranżacji wnętrz i spójności estetycznej w inwestycjach REAPOLIS. Na górnym tarasie znajdują się zadaszone konstrukcje do sąsiedzkich spotkań oraz huśtawka, a na dolnym poziomie stworzono zaciszne miejsca wypoczynku z fontanną. Oba tarasy atrialnego patio łączą Stopnie Towarzyskie i Schody Inspiracji Literackich oraz meandrująca wśród zieleni zjeżdżalnia – przygotowana z myślą nie tylko o dzieciach. Całość wypełniona jest atrakcyjnie zaaranżowaną roślinnością, obejmującą kwiaty, krzewy oraz wysokie drzewa.
STORIA to także projekt, spełniający wszystkie najnowsze trendy w budownictwie ekologicznym i naturalnym. Inwestor zadbał także o to, aby powierzchnia biologicznie czynna przekraczała normy określone dla działki, na którym inwestycja została zrealizowana. Łącznie jej tereny zielone obejmują blisko 35% powierzchni.
Na terenie osiedla powstały ogrody deszczowe i dachy zielone, realizujące nie tylko atrybuty ekologii, ale także podnoszące estetykę. Podłoże ogrodów zostało specjalnie dobrane, aby zapewnić najwyższy stopień naturalnego magazynowania wody, co pozwala utrzymać zieleń przy znacznie niższym zapotrzebowaniu na wodę. Co ważne, zieleń i ogrody deszczowe zostały tak zaplanowane, aby w pełni realizować założenia gdańskiego Systemu Powierzchniowej Retencji Miejskiej, tak istotnej dla miasta charakteryzującego się wysokimi spadkami terenu, jakim jest Gdańsk.
Takie podejście do zielonych przestrzeni części wspólnych jest bardzo cenione, co potwierdzają wymogi wielu konkursów architektonicznych i budowlanych. STORIA spełnia je w największym stopniu, co potwierdza nagroda 5 * PROPERTY zdobyta przez STORIĘ w prestiżowym konkursie EUROPEAN PROPERTY AWARDS.
Zieleń ponad normę
Innym przykładem realizacji tego trendu jest kameralna inwestycja Leśna Sopot, przygotowywana przez Olivia Home – dewelopera powiązanego z Olivia Centre - największym polskim centrum biznesowym. Jednym z wyróżników apartamentów są nie tylko ponadstandardowe powierzchnie dostępnych lokali, ale i zagospodarowanie zieleni w częściach wspólnych oraz projekty ogródków przynależnych do apartamentów położonych na parterze. Warty podkreślenia jest fakt, że projekt zagospodarowania zieleni powierzony został profesjonalistom ze Studia Krajobraz, specjalizującego się w projektowaniu terenów zielonych w najbardziej prestiżowych inwestycjach w całym kraju. Zielone patio, które znajdzie się pomiędzy budynkami przygotowane zostało z myślą o stworzeniu klimatu zaczarowanego ogrodu. Znajdą się w nim artystyczne detale i niestandardowe elementy małej architektury, wśród których będą m.in. lustrzane konstrukcje ulokowane przy niecce wodnej. Pozwolą one spotęgować efekt wizualny zieleni, nadadzą centralnie położonemu ogrodowi niepowtarzalnego charakteru. Ogród współgrać będzie z otaczającym inwestycję Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym, a wypełni go typowo nadmorska i leśna roślinność.
Koncepcja ogrodu opiera się na monochromatycznej zieleni i zaokrąglonych formach, przywodząc na myśl otulenie gęsto obsadzoną zielenią – mówi Małgorzata Sobótka, architektka i właścicielka Studia Krajobraz. Szczególne odczuwalne będzie to wzdłuż ścieżek meandrujących pomiędzy licznymi zielonymi zakątkami. Ciekawym elementem projektu są rzeźby, które przyciągają wzrok i nadają przestrzeni artystycznego charakteru. W ogrodzie znajdą się starannie dobrane krzewy, które z oryginalnymi elementami małej architektury stworzą spójną kompozycję. Całość projektu wyróżnia się elegancją i prostotą, których celem jest zapewnienie mieszkańcom unikalnego w swoim charakterze ogrodu.
Dopełnieniem inwestycji będą panoramiczne przeszklenia zapewniające harmonijną relację z naturą z wnętrz apartamentów. Nie bez znaczenia jest również fakt, że inwestycja powstaje z pełnym poszanowaniem otaczającego starodrzewu, co pozwoli mieszkańcom cieszyć się bliskością natury już od pierwszego dnia po odebraniu lokalu. Ponadto, wszystkie balkony zostaną wyposażone w przeszklone balustrady, a część z nich uzupełniona zostanie w systemy szklanych, przesuwnych zabudów, tworzących zimowe ogrody o powierzchni nawet 13 m². Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom całoroczny i niczym niezakłócony kontakt z malowniczą zielenią położoną w częściach wspólnych i z otaczającym apartamentowce Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym
Natura w pracy
Wprowadzenie zielonych przestrzeni wspólnych w miejscach pracy przynosi liczne korzyści, zarówno dla pracowników, jak i pracodawców czy nawet właścicieli budynków. Wpływają one nie tylko na poprawę nastroju, redukcję stresu czy umożliwiają integrację pracowników. Obecność zielonych części wspólnych podkreśla również zaangażowanie firmy w kwestie ekologiczne i zrównoważony rozwój, co finalnie przekłada się na pozytywny wizerunek danej organizacji.
W częściach wspólnych Olivia Centre z roku na rok tworzonych jest coraz więcej przestrzeni zielonych w formie ogrodów kieszonkowych, wypełniających przestrzenie pomiędzy budynkami. Już pierwszy etap realizacji pokazał, że stały się one ulubionymi miejscami codziennych spotkań pracowników w czasie przerw w pracy, ale także znacząco polepszają jakość przestrzeni wspólnych tego największego w Polsce centrum biznesowego.
Naszym celem jest rozwój jakości terenów zielonych w Olivii – mówi Bogusław Wieczorek, pełnomocnik zarządu Olivia Centre. Podążamy w kierunku tworzenia sprzyjających interakcjom społecznym mini ogrodów, które uzupełniają stworzone już wcześniej zieleńce z fontanną, miejscami wypoczynku na trawie, na których latem ustawiane są leżaki, dzięki czemu już wcześniej mieliśmy warunki do organizacji wydarzeń integrujących naszą społeczność. W najnowszych realizacjach podążamy w stronę tworzenia bardziej kompaktowych miejsc, wypełnionych wyższą zielenią i zapewniających miejsca wyciszenia.
W opozycji do wszechobecnej wysokiej i intensywnej zabudowy, zadbaliśmy nie tylko o środowisko naturalne, ale przede wszystkim o komfort pracy i odpoczynku naszych rezydentów – mówi Karolina Bernisz-Grabska, architektka pracowni Design Anatomy. Ta naturalna, przyjazna i nieco nietypowa przestrzeń powstała nie tylko po to, aby uzyskać certyfikaty BREEAM czy LEED, ale też, by umożliwić użytkownikom powrót do natury i zapewnić miłe miejsce spotkań w upalne dni. W tym celu ograniczyliśmy do minimum powierzchnie utwardzone na rzecz zielonych wysp. Są one pełne roślin, wymuszają przepływ powietrza, magazynują wodę i są schronieniem dla owadów. Tak niewielka przestrzeń spotkała się z ogromną aprobatą a jej popularność przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Zachęceni tym sukcesem idziemy dalej i zamieniamy kolejne tereny na nasze ogrody butikowe.
Zaangażowanie w tworzenie przestrzeni przyjaznej pracownikom poza wakacyjnymi miesiącami doprowadziło do stworzenia także egzotycznego ogrodu Olivia Garden, będącego istną oazą roślinności, która ma szczególną moc w miesiącach jesienno-zimowych. 4 tysiące roślin pochodzących z 5 kontynentów i sięgających nawet 11 metrów otaczają miejsca wyciszonej pracy, spotkań integracyjnych, kawiarenkę i bistro, które stały się nie tylko jednym z wyróżników rynkowych Olivii, ale także miejscem uwielbianym przez wielu pracowników, którzy mogą się tu spotkać, aby zorganizować kreatywne burze mózgów, skupić się na pracy czy po prostu spotkać się ze znajomymi w czasie i po pracy.
Zielone wnętrza - ekologiczna kropka nad „i”
Mówiąc o konieczności zapewnienia zielonych przestrzeni wspólnych w różnego rodzaju obiektach, nie można pominąć kwestii zieleni w ich wnętrzach. Również w tym aspekcie architekci dysponują szerokim wachlarzem rozwiązań i możliwości, które są w stanie nie tylko zwiększyć atrakcyjność projektowanych wnętrz, ale też pozytywnie wpłynąć na codzienne funkcjonowanie ich użytkowników.
Rozwiązania z zastosowaniem zieleni we wnętrzach to temat, który mocno ewoluował na przestrzeni lat - mówi Paula Olszewska, Senior Interior Designer w Iliard Architecture & Interior Design. Jeszcze do niedawna zieleń traktowana była jako dekoracja i element luksusu, ale dzisiaj staje się standardem dodatkowo podnoszącym jakość środowiska pracy. Jest ważnym elementem budującym nowoczesny wizerunek firmy. Nie od dziś wiadomo, że przestrzeń z zielenią znacząco wpływa na komfort, samopoczucie czy produktywność; dodatkowo szczególnie w przestrzeniach biurowych zauważalny jest coraz częściej aspekt zacieśniania więzi społecznych poprzez nieformalne rozmowy sprowokowane przyjemnym i relaksującym otoczeniem.
Na pozytywne właściwości zieleni w różnego rodzaju obiektach zwraca również uwagę Magdalena Kluba, Senior Team Leader w Iliard Architecture & Interior Design: Zieleń w przestrzeniach biurowych i mieszkalnych to nie tylko estetyka, ale także realny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne użytkowników. Rośliny poprawiają jakość powietrza, redukując ilość szkodliwych substancji, a także zwiększają wilgotność, co ma pozytywny wpływ na samopoczucie. W hotelach wprowadzenie zieleni pozwala tworzyć unikalne doświadczenia – od wewnętrznych ogrodów po zielone tarasy i ściany. Takie rozwiązania podnoszą wartość projektów, przyciągają gości i budują ich lojalność, łącząc komfort z bliskością natury. Zieleń jest zatem kluczowym elementem nowoczesnych i zrównoważonych projektów przestrzeni.
Wiele wskazuje więc na to, że popularność tego prozdrowotnego i proekologicznego trendu na polskim rynku będzie stale rosnąć. Obecność przemyślanych i dobrze zaprojektowanych zielonych części wspólnych może w najbliższym czasie stać się czynnikiem istotnie wpływającym na konkurencyjną przewagę. Ogromne zróżnicowanie obiektów powstających na rynku nieruchomości sprawi, że zadaniem architektów będzie poszukiwanie nowych, nieszablonowych form realizacji tego trendu, które będą w stanie wpłynąć na atrakcyjność danej inwestycji.
Niezależnie od typu przygotowywanej inwestycji, w naszych projektach zawsze pojawiają się starannie zagospodarowane tereny zielone - mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu Grupy EKOINBUD. Ich obecność dobrze współgra z wykorzystywaną przez nas technologią służącą tworzeniu proekologicznych i zdrowych budynków bazujących na naturalnym i w pełni odnawialnym materiale, jakim jest drewno. Wszystkie realizowane przez nas inwestycje - budynki mieszkalne, placówki oświatowe czy budynki użyteczności publicznej, cechują się właściwościami prozdrowotnymi, dzięki czemu pozytywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie użytkowników. Zapewnienie im regularnego kontaktu z naturą w bezpośrednim sąsiedztwie przygotowywanych budynków jest więc znakomitym uzupełnieniem naszej filozofii.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.