No Fluff Jobs kontynuuje międzynarodową ekspansję. Wchodzi na Ukrainę i Białoruś

Ewa Malicka
Rocket Science
Pływacka 3/2
02-633 Warszawa
ewa.malicka|rocketscience.com.pl| |ewa.malicka|rocketscience.com.pl
781453815
https://www.rocketscience.com.pl/
Ogromny potencjał za wschodnią granicą
W roku ubiegłym około 1,7% aplikacji pochodziło z Ukrainy, a 0,5% z Białorusi, co pokazuje wielki potencjał do rozwoju, zwłaszcza że polskie firmy usilnie poszukują źródeł pozyskiwania specjalistów z branży IT.
– Zauważamy, że specjaliści IT z Ukrainy i Białorusi wciąż stanowią niewielki odsetek aplikujących na oferty dostępne na No Fluff Jobs. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że na ukraińskim rynku obecnych jest ponad 200 tysięcy programistów, a około 70 proc. ukończyło studia informatyczne. W Kijowie odsetek seniorów jest wyższy niż juniorów – mówi Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs. – Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na wprowadzenie swojej usługi w tych krajach, co umożliwi kandydatom znalezienie pracy w sektorze IT również w Polsce, a firmom z tych krajów promowanie się na rodzimych rynkach według najwyższych standardów transparentności płac, które są znakiem rozpoznawczym ofert na No Fluff Jobs. To oznacza także większe możliwości dla naszych rodzimych firm na pozyskanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów.
Ogłoszenia kierowane do starszych specjalistów popularne wśród kandydatów z zagranicy
Ciekawie prezentuje się rozkład dotyczący poziomu stanowisk, na które aplikowały osoby z zagranicy w roku 2020. Według danych No Fluff Jobs, większość zagranicznych kandydatów odpowiadała na ogłoszenia, które dotyczyły stanowisk na poziomie MID, czyli osób z doświadczeniem średnio zaawansowanym (63 proc.) lub starszych specjalistów, tzw. seniorów (59 proc.). Przy czym w pierwszym kwartale liczby te wzrosły kolejno do 80 i 74 proc.
W przypadku naszych wschodnich sąsiadów podobnie prym wiodły te same stanowiska. Na Ukrainie około 63 proc. wszystkich aplikacji stanowiły te dedykowane dla osób z doświadczeniem średnio zaawansowanym, zaś 55 proc. dla seniorów, a w przypadku Białorusi było to odpowiednio 80 i 70 proc.
Z przygotowanego przez firmę raportu, podsumowującego rok 2020 wynika, że w roku 2020 zdecydowana większość ogłoszeń kierowana była do starszych specjalistów (49 proc.) oraz pracowników z doświadczeniem średnio zaawansowanym (46 proc.).
Praca zdalna przoduje
Według No Fluff Jobs spowodowane pandemią przejście w tryb pracy zdalnej będzie miało realny wpływ na wzrost liczby aplikacji nadsyłanych przez kandydatów z zagranicy.
– W pierwszym kwartale roku 2020 oferty pracy zdalnej w IT stanowiły 10 proc. wszystkich ogłoszeń, ale pandemia wywróciła rynek do góry nogami i w czwartym kwartale udział tych ofert stanowił już 40 proc. (31 proc. w skali całego roku) – mówi Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs. – Pierwsza informacja zwrotna z rynku, jaką otrzymaliśmy od naszych klientów, jest świetna – wiele firm od razu zdecydowało się rozszerzyć swoje rekrutacje na osoby z Białorusi i Ukrainy. Jednocześnie firmy ukraińskie i białoruskie przyjmują ideę transparentności promowaną przez No Fluff Jobs z dużym entuzjazmem.

Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.