Nowe oblicze zakładu o 177-letniej tradycji
Inntu
ul. Traugutta 115C
80-226 Gdańsk
alina.geniusz|inntu.pl| |alina.geniusz|inntu.pl
531 150 022
www.inntu.pl
Po zaledwie roku od rozpoczęcia rewitalizacji Destylarni w Starogardzie Gdańskim, należącej do Premium Distillers, jednego z czołowych producentów alkoholi w Polsce, destylarnia przeszła gruntowną metamorfozę i 25 października odbędzie się uroczysta prezentacja nowej odsłony Zakładu.
- Prace modernizacyjne rozpoczęły się w październiku 2022 roku. W ich realizacje zaangażowanych było ponad 100 pracowników firm podwykonawczych i bez przerywania produkcji zmiany zostały przeprowadzone w spektakularnym tempie i stylu, całkowicie zmieniając wygląd Zakładu. Dbaliśmy przede wszystkim o spójność estetyczną – mówi Sławomir Mikos, Członek Zarządu i Dyrektor Operacyjny Premium Distillers.
W ramach prac gruntownie odświeżono wygląd biurowca, budynku technicznego, laboratorium i magazynów, a dokończenie pozostałych prac potrwa jeszcze około 24 miesięcy. Elewacje budynków ozdobiono ręcznie wypalaną cegłą importowaną z Belgii. Zupełnie nowa jest także brama wjazdowa oraz 1 km ogrodzenia wokół Zakładu, na którym znajdują się archiwalne zdjęcia dokumentujące historię Fabryki. Nocą cały teren oświetla fenomenalna iluminacja. Mieszkańcy Starogardu są pod ogromnym wrażeniem muralu, który powstał na biurowcu.
Rewitalizacja Destylarni to nie tylko zmiana wizerunku, ale przede wszystkim jakości, powrót do standardów, które Zakład wyznaczył kilkadziesiąt lat wcześniej. Pierwsze wyroby opuściły starogardzką fabrykę w 1846 roku. Przez blisko 180 lat zakład zmieniał wielokrotnie właścicieli i ulegał zniszczeniom podczas II wojny światowej. Po 1945 roku znalazł się pod skrzydłami rządu. Okres PRL i lata transformacji odcisnęły piętno na gorzelni – w 1976 roku rozbudowano fabrykę i biurowiec, które wymagały już gruntownego remontu.
- Bardzo zależy nam, by to było dobre miejsce do pracy. Dbamy więc nie tylko o komfort, ale też o bezpieczeństwo naszych Pracowników. Fabryka w Starogardzie jest najważniejszym Zakładem Grupy United Beverages, do której należy spółka Premium Distillers – mówi Sławomir Mikos
Oficjalne ponowne otwarcie nowej destylarni nastąpi 25 października przez większościowego właściciela firmy Williama Careya. Gościem honorowym wydarzenia będzie Janusz Stankowiak, Prezydent Miasta Starogard Gdański. To ważne wydarzenie dla miasta i lokalnej społeczności.
Gorzelnia przy ul. Skarszewskiej to jedna z dwóch największych fabryk w Starogardzie. Pracuje tu ponad 120 osób, a linie produkcyjne opuszcza rocznie 50 milionów butelek.
- Oprócz rynku polskiego produkty Destylarni Starogard eksportowane są do ponad 27 krajów na całym świecie, do Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, a nawet tak odległych krajów jak Australia, Brazylia, Chiny i wielu innych krajów. W zależności od potrzeb jesteśmy w stanie zwiększyć produkcję nawet trzykrotnie – mówi Jakub Talaśka, Dyrektor Zakładu.
Uroczyste otwarcie zrewitalizowanego zakładu to dopiero pierwszy etap planowanej inwestycji, której zakończenie zaplanowano na 2027 rok. W kolejnych etapach powstaną m.in.: centrum konferencyjne w zabytkowej gorzelni, specjalistyczny sklep z produktami z destylarni oraz najnowocześniejsze centrum dla gości, które prześcignie wszystkie inne w Polsce, a nawet w Europie.
Nowy właściciel i nowa jakość
Trzy lata temu, w październiku 2020 roku, Destylarnia Starogard została kupiona przez United Beverages Company i w konsekwencji zmieniła nazwę na Premium Distillers. Grupa United Beverages zatrudnia dziś około 1750 pracowników, których celem jest ciągły rozwój. Sprzedaż produktów grupy realizowana jest poprzez magazyny rozsiane po całej Polsce o łącznej powierzchni 125 000 m2. m2. Dzięki temu Grupa United Beverages generuje około 4 miliardy złotych obrotu rocznie i czyni ją dziś jednym z największych producentów i dystrybutorów alkoholi w Polsce.
Premium Distillers
Premium Distillers spółka z o.o. (wcześniej Marie Brizard Wine and Spirits Polska sp. z o.o.) należy do Grupy United Beverages, największego dystrybutora alkoholi w Polsce. Głównym obszarem działalności firmy jest produkcja napojów spirytusowych o najwyższej jakości na podstawie tradycyjnych receptur inspirowanych doświadczeniami wielu pokoleń gorzelników.
Premium Distillers jest właścicielem Zakładu Produkcyjnego w Starogardzie Gdańskim. Destylarnia założona w 1846 r. jest odpowiedzialna za produkcję i butelkowanie wszystkich produktów spółki Premium Distillers. Od roku 2020 firma zrealizowała ponad 100 projektów inwestycyjnych w obszarze produkcyjnym, magazynowania, a także rozwoju jakości i R&D.
Firma zatrudnia około 200 pracowników w tym 120 w Zakładzie w Starogardzie Gdańskim. Roczna produkcja wynosi około 50 mln litrów, jednak park maszynowy daje możliwość trzykrotnego zwiększenia produkcji. Produkty Destylarni Starogard eksportowane są do ponad 27 krajów na całym świecie, w tym do Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Australii, Brazylii, Chin.

Smak zaczyna się od mięsa

Dlaczego na świątecznych stołach zostaje tyle jedzenia?

„Herbapol. We współpracy z naturą.”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Jednorazowe opakowania z plastiku mają do 2030 roku zniknąć z lokali gastronomicznych. Przekonanie klientów do pojemników wielorazowych może być wyzwaniem
Unijne przepisy zobowiązują firmy z branży HoReCa do ograniczenia w perspektywie 2030 roku jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych i zastąpienia choć części z nich opakowaniami wielorazowymi. Choć wielu Europejczyków pozytywnie odnosi się do oferowania opakowań wielorazowych przez lokale gastronomiczne, zaangażowanie użytkowników w zwrot pojemników może się okazać wyzwaniem.
Handel
Zbliża się szczyt UE–Chiny. Głównym tematem spotkania będzie polityka handlowa, w tym cła

Unia Europejska i Chiny odpowiadają łącznie za niemal 30 proc. światowego handlu, ale Europa wciąż ma ogromny deficyt handlowy w wymianie z Państwem Środka. Ostatnio relacje między Pekinem a Brukselą były pełne napięć, choćby w kwestii europejskich ceł na elektryki, chińskich ograniczeń eksportu metali ziem rzadkich, czy braku równowagi w dostępie do rynków. Szczyt UE–Chiny odbędzie się ponad półtora roku po poprzednim.
Polityka
Dane statystyczne pomogą przyspieszyć rozwój turystyki. Posłużą również do promocji turystycznej Polski

Główny Urząd Statystyczny we współpracy z resortem turystyki buduje nowoczesny portal analityczny Turystyka+. To interaktywne narzędzie, które umożliwia śledzenie zmian i porównywanie danych. Celem projektu jest wsparcie rozwoju turystyki na wielu poziomach – nie tylko krajowym, ale również lokalnym i regionalnym. Ma on być pomocny zarówno w podejmowaniu decyzji politycznych dotyczących infrastruktury turystycznej, jak i dla przedsiębiorców, co ma się przełożyć na rozwój sektora i gospodarki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.